Манифестът за Републиката се обсъждаше отдавна. Усещането е за задънена улица, че изведнъж сме стигнали не дотам, докъдето бихме искали да стигнем като общество. Ние изразяваме едно общо гражданско безпокойство. Текстът е съвсем простичък и го има навсякъде в социалните мрежи. Той се опитва не да даде рецепти и да създава политически партии, а да припомни базови морални ценности и затова в Манифеста пеши, че има добро, има зло... Ние ги повтаряме, защото те се забравят и се размиват и около нас се случват много неприятни неща. Това коментира главният редактор на електронния портал „Култура“ Тони Николов, подписал заедно с още 25 интелектуалци Манифест „За Републиката“, иницииран от проф. Евгени Дайнов, заедно с проф. Антоний Тодоров, проф. Александър Кьосев и проф. Огнян Минчев.
Николов подчерта, че текстът е подчертано морален и авторите му са очаквали той да бъде атакуван по някакъв начин. Все пак се създава сайт като начало за гражданска платформа, предстои да бъдат създадени и различни граждански мрежи, които ще бъдат свързани в дискусионен клуб. Ние не казваме, че знаем, ние искаме да чуем нещата в различните им аспекти. Такъв диалог вече се е случвал, през 2013 г. имахме такава гражданска енергия, която даде някакви резултати, нещо се промени, падна едно Правителство, имахме тогава предусещането по някакъв начин и сега отново имаме такова усещане, че нещо ще се случи. Манифестъти дава някаква рамказа разговори, към която трябва да се присъединят добронамерени хора и то отвсякъде. Обикновено у нас в България се събират съмишленици от една политическа плоскост и отдавна не е имало мислещи хора заедно и отляво и отдясно. Сега ще видим дали това може да се случи, подчерта Николов. По думите му, разговорът за обществото е много важен, защото, ако търсим основен наш проблем,той не е в невъзможността да формулираме общи цели, а да ги постигаме заедно.
Повече чуйте от звуковия файл.
Рекултивацията на старото депо за утайки край Катуница бе дискутирана на заседание на Общинския съвет на Садово днес. Проблемът с хвостохранилището стана отново актуален след големия пожар в края на октомври, чието потушаване отне десетина дни. Според председателя на местния парламент Атанас Телчаров потушаването на пожара решава проблемът на..
В България вода има. Средно годишно страната ни разполага с 20 млрд. м. куб. вода, а този ресурс е четири пъти повече, отколкото ни е необходимо. Въпреки това, страната ни страда от безводие и проблемът все повече се задълбочава. Има населени места с ВиК системи, които губят над 90% от водата. Може ли да бъде спряно „изчезването на водата по пътя“?..
Пловдивското ОУ „Кочо Честеменски“ ще подкрепи децата на загинали полицейски служители със специална благотворителна кампания. Учениците са подготвили коледни предмети, с които организират благотворителен базар в най-близкия супермаркет, като средствата от продадените изделия ще отидат за закупуване на подаръци за децата, загубили свой родител..
"Не вярвам тази седмица да бъде избран председател на Народното събрание". Това заяви в програма "Точно днес" политологът Тончо Краевски, в коментар за зациклилата политическа криза у нас. Той добави, че е умерен песимист за този парламент и прогнозира, че дори да бъде избран председател, той върви към своя край. "Защото така, както в..
Kак да насърчим повече оптимизъм в нашите деца? Или, по-реалистично, как да ги предпазим от песимизма? Започнахме тази тема още в сезон 2 в разговор с психолога Донка Дойчева-Попова . Сега ви представям една изпробвана икономическа техника, която ще ви покаже, че има фактори за успех, които са изцяло във ваша власт. За да я използваме, се налага..