Манифестът за Републиката се обсъждаше отдавна. Усещането е за задънена улица, че изведнъж сме стигнали не дотам, докъдето бихме искали да стигнем като общество. Ние изразяваме едно общо гражданско безпокойство. Текстът е съвсем простичък и го има навсякъде в социалните мрежи. Той се опитва не да даде рецепти и да създава политически партии, а да припомни базови морални ценности и затова в Манифеста пеши, че има добро, има зло... Ние ги повтаряме, защото те се забравят и се размиват и около нас се случват много неприятни неща. Това коментира главният редактор на електронния портал „Култура“ Тони Николов, подписал заедно с още 25 интелектуалци Манифест „За Републиката“, иницииран от проф. Евгени Дайнов, заедно с проф. Антоний Тодоров, проф. Александър Кьосев и проф. Огнян Минчев.
Николов подчерта, че текстът е подчертано морален и авторите му са очаквали той да бъде атакуван по някакъв начин. Все пак се създава сайт като начало за гражданска платформа, предстои да бъдат създадени и различни граждански мрежи, които ще бъдат свързани в дискусионен клуб. Ние не казваме, че знаем, ние искаме да чуем нещата в различните им аспекти. Такъв диалог вече се е случвал, през 2013 г. имахме такава гражданска енергия, която даде някакви резултати, нещо се промени, падна едно Правителство, имахме тогава предусещането по някакъв начин и сега отново имаме такова усещане, че нещо ще се случи. Манифестъти дава някаква рамказа разговори, към която трябва да се присъединят добронамерени хора и то отвсякъде. Обикновено у нас в България се събират съмишленици от една политическа плоскост и отдавна не е имало мислещи хора заедно и отляво и отдясно. Сега ще видим дали това може да се случи, подчерта Николов. По думите му, разговорът за обществото е много важен, защото, ако търсим основен наш проблем,той не е в невъзможността да формулираме общи цели, а да ги постигаме заедно.
Повече чуйте от звуковия файл.
„ В радиото ти не можеш да остарееш, не можеш да бъдеш възрастен. Ти не можеш да изведеш на показ годините си. Никога не съм била суетна за възрастта си. Имам пълното съзнание какво означават за мен годините – те са моето богатство. Благословена съм с тази работа, с тази професия, която съм имала, и с тези възможности, които ми е давала тя. Но..
На 20 декември за шеста поредна година компанията отличи със специални грамоти работниците, изпълнили през 2024 година благотворителни инициативи по програмата КЦМ Благодетел, в направления "Социална интеграция и приобщаване на деца и възрастни хора в тежко социално положение/настанени в институции", "Подкрепа на обществено значими каузи в..
Агенция "Алфа рисърч" публикува последното си за годината проучване, о заглавено "2024 и 2025 – равносметка и очаквания". То е проведено от 1 до 10 декември и предсатвително за страната, финансирано е със собствени средства на агенцията. Анкетирани по домовете им с пряко стандартизирано интервю с таблети са 1000 пълнолетни българи...
В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма "Точно днес" коментира темата за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..
Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..