Известният цигулар проф. Минчо Минчев ще свири с оркестъра на Опера Пловдив под диригентството на Емил Табаков. Творческата работа на маестрото с музикантите им донесе „Кристална лира” през 2015 година. Минчо Минчев, който живее и работи в Германия, отдавна не е идвал на пловдивска сцена. Той свири с цигулка „Страдивари - барон Витгенщайн“, изработена от големия италиански майстор през 1716 г.
В програмата на концерта са включени Празнична увертюра от Шостакович, Интродукция и рондо капричиозо от Сен-Санс, Песен от Панчо Владигеров, Полонез от Виенявски и Симфония N 10 от Шостакович. Със същия концерт оркестърът на Опера Пловдив ще открие фестивала „Мартенски музикални дни” в Русе.
Цигуларят Минчо Минчев е бил солист на световноизвестни оркестри като: Лондонската кралска филхармония, Амстердамския симфоничен оркестър, Санктпетербургската филхармония, Дрезденската филхармония, Женевския радиоцентър, Букурещката филхармония, Атинската филхармония, Истанбулската филхармония, Анкарската филхармония. През 1977 г. специално за него българската държава купува цигулка „Страдивари - барон Витгенщайн“, изработена от големия италиански майстор през 1716 г.
През 1990 г. Минчо Минчев е избран за професор в Университета за изкуства „Фолкванг“ в град Есен, Германия. Въпреки че през последните 20 г. Той не живее в България, присъствието му в музикалния живот на страната продължава да бъде активно. Проф. Минчев води многобройни майсторски класове в София, на международните фестивали „Варненско лято“, „Мартенски музикални дни“ в Русе, „Аполония“ в Созопол, „Дни на камерната музика“ в родния му град Габрово.
Емил Табаков е бил диригент на Русенската филхармония, Камерен ансамбъл „Софийски солисти“, Софийската и Белградската филхармония, Симфоничния оркестър в „Билкент – Анкара“ и Симфоничния оркестър на Българско национално радио. Осъществил е записи на повече от 250 симфонични и оперни произведения на компакт дискове за "Балкантон" (България), "Елан" (САЩ), "Капричио Делта" (Германия), "Мега-Мюзик" (България), "Пентагон" (Холандия), "Гега Ню" (България), "Еми", "Наксос".
Носител е на престижни национални награди в областта на музиката. Музикант на годината на Българското национално радио за 1992-ра, Мъж на годината на Международния библиографичен център в Кеймбридж, през един от 100 най-добри професионалисти според Международния биографичен център за 2012-а година – Англия.
Продължават срещите в Литературен Салон "Spirt & Spirit" и Пловдив чете. Тази вечер в клуб „Петното на Роршах“ ще е представянето на последния роман на Яница Радева - „Годината, която започна в неделя“. Модератор на срещата ще бъде писателката Ина Иванова. Романът е написан през 2024 г. Сюжетът с е развива през 1967 година в едно малко..
Художникът Иван Милушев открива изложба с библейски и митологични сюжети тази вечер в галерия "Възраждане". Експозицията носи името “Сакрално” и представя различни сюжети като Осанна, блудният син, Орфей и Евридика, тялото Христово – пиета. Персонажите в картините на художника са малобройни – една – две фигури, но успяват да поберат в себе си..
В предаването за книги на Радио Пловдив на 11. 10. 2025 бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Оскар Уайлд. Комедии („Ветрилото на лейди Уиндърмиър“,„Жена без значение“,„Идеалният съпруг“ и „Колко е важно да бъдеш сериозен“). 280 стр., ок.6А, Колибри, 2025. Кобо Абе. Чуждо лице. 224 стр., ок5А,..
Пътуващата фотоизложба „Босилеград преди и сега – 2“ ще бъде открита в Карлово в Общинската художествена галерия. На събитието ще присъстват представители на сдружение „ГЛАС“ в Босилеград – инициатори на експозицията. Тя съдържа 40 пана с мотиви и пейзажи от Западните покрайнини, дело на професионалните фотографи Лилия Йотова, Вили Тодорова,..
Младата поетеса Деница Младенова от гр. Бургас стана носител на Голямата награда в XV Национален конкурс за поезия „Добромир Тонев“, организиран от община Пловдив. Тя получи грамота и парична премия в размер на 2000 лв. за дебютната си книга „Първи живот“. Това е стихосбирка, която критиците вече определят като явление. Редактор е преподавателят по..