Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Паметникът на благодарността събра потомците на спасители и спасени

| обновено на 10.03.16 в 15:21
Снимка: Иванка Петкова, Радио Пловдив

73-тата годишнина от спасението на българските евреи бeше отбелязана тържествено в Пловдив.

Интелектуалци, жители на Израел с българско потекло, са започнали процедура за награждаване на Българската православна църква с Нобелова награда за мир. Това заяви в словото си Снимка пред Паметника на благодарността в Пловдив Светозар Калев, председател на дружеството на евреи „Шалом“ по време на честването. 

Калев уточни, че идеята им е подкрепена от цялата общественост в Израел и от сънародниците им в България. Като мотиви той посочи "всички действия на БПЦ по време на Втората световна война и спасяването на българските евреи от концлагерите на смъртта". 

20-и век отмина с две световни войни, с милиони загинали, с неуспели нови социални теории, а в България се случи събитие, което и днес отеква в света, каза още Светозар Калев. 

Калев припомни мрачните дни на 1943 година, когато близо 1500 пловдивски евреи са се събрали в двора на училището, готвени за депортация. Те са спасени благодарение на енергичната намеса на пловдивския митрополит Кирил, който по-късно става български патриарх и екзарх Стефан.

Шест милиона евреи са избити заради това, че са евреи, подчерта в словото си Ейтан Броси, депутат от израелския парламент. Ние, евреите от цял свят няма да забравим и няма да простим, помним и казваме "благодаря" на българския народ за спасяването на българските евреи, каза още той. 


Заместник-кметът на Пловдив Георги Маринов добави, че Пловдив е уникален град именно защото в него съжителстват много етноси. По думите му спасяването на над 6000 пловдивски евреи преди 73 години "помогна на Пловдив за запише както в своята, така и в световната история този жест на толерантност". 


„Най-важното в това събитие е неговото човешко измерение. Това е уважение не към мен, а към екзарх Стефан и митрополит Кирил, към спасителното дело на БПЦ“,  заяви в словото си пловдивският митрополит Николай. Той благодари за признанието и допълни: „Не знам дали сме достойни за тази чест, но знам, че тя ни задължава“.

В знак на признателност към онези българи, които организираха спасяването на българските евреи, се преклониха областният управител Здравко Димитров, председателят на Общинския съвет в Пловдив Савина Петкова, пловдивският митрополит Николай, представители на всички етноси и религии в града, десетки наследници на спасените. 

Йоана Кисьова, ученичка от ЕГ "Иван Вазов" в Пловдив прочете своето есе, което е на тема "Ролята на БПЦ за спасяването на българските евреи". 

След поклонението всички се отправиха към Бачковския манастир, където ще се преклонят пред гробовете на патриарх Кирил и екзарх Стефан, участвали в спасяването на евреите, ще бъде отслужена и еврейската молитва "кадиш". 
По-късно в заседателната зала на община Пловдив председателят на Организацията на евреите в България "Шалом" Максим Бенвенисти връчи специалния почетeн знак на организацията на кмета Иван Тотев. 

Снимка

Посланикът на Израел у нас г-жа Ирит Лилиан заяви, че за да не се повтарят такива мрачни исторически събития като Холокоста, трябва качествено образование за младите. "Надяваме се, че тези събития няма да останат само в музеите. Ние сме длъжни на бъдещите поколения - да ги възпитаме в търпение, да приемаме различния от нас и да го защитим, да ги научим да бъдат добри, както нашите деди", допълни посланикът. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В Златоград избраха най-доброто вино с празника "Трифониада"

Над 80 любители винопроизводители от цялата страна и три бутикови винарски изби участваха в конкурс за най-добро вино в Златоград.  Празникът "Трифониада" се проведе за 18-та поредна година.  В категорията „червено вино“ първи е Николай Георгиев от село Крумово. А в категорията „бяло вино и розе“ най-доброто вино е на Пламена Филипова от село Симид,..

обновено на 23.02.25 в 07:59

Месни заговезни поставя началото на Великия пост

Думата „ заговезни “ произлиза от старобългарското „заговявам“, което означава „отказвам се от месото“. Това е свързано с традицията да се постигне духовна подготовка преди започването на Великденските пости. Месни Заговезни е празник, който отбелязва последния ден, в който е позволено да се консумира месо преди Великден. През 2025 година Месни..

публикувано на 23.02.25 в 07:53

В Драгор се провеждат избори за кмет

Днес ще се проведе втори тур на частичните местни избори за кмет на село Драгор, община Пазарджик.  Както и при първия етап, екипи на районното управление и областната дирекция на МВР в Пазарджик ще се грижат и следят за нормалното протичане на изборния ден в населеното място. До избора се стигна след кончината на Георги Цонев, който..

обновено на 23.02.25 в 07:47

Кукери гонят злите сили в 5 родопски села

Пет села от община „Родопи“ ще отбележат големия християнски празник Месни заговезни с кукерски танци и обичаи. Кукери ще скачат в Дедево, Бойково, Лилково, Ситово и Браниполе. Маскарадното настроение завладя вчера Дедево, а днес – Бойково, Ситово, Лилково и Браниполе. Кукерското шествие ще тръгне в 9.00 ч. от площада в Бойково и ще..

обновено на 23.02.25 в 07:47

Жълт код за студ в Североизточна България

Жълт код за ниски температури издаде за днес Националният институт по метеорология и хидрология за 10 области в Североизточна България. Днес над по-голямата част от страната ще бъде предимно слънчево, сочи прогнозата на НИМХ. Предимно значителна облачност ще има над западните райони, но само на отделни места е възможно да превали слаб сняг. Преди обяд..

публикувано на 23.02.25 в 07:47