С провал завърши опитът за дискусия по проблемите на културата в Пловдив. Тя бе организирана от няколко активни пловдивчани, определящи себе си като хора, имащи отношение към културата на града. В заседателната зала на Общинския съвет, където бе насрочена дискусията, се явиха десетина граждани и още толкова журналисти с интерес към темата.
Въпреки отправената покана, не присъства зам.-кметът по културата Амелия Гешева, нито представител на фондация „Пловдив 2019“.
Неформалният организатор на проявата – художникът Емил Миразчиев, бе обвинен от писателя Александър Секулов, че си прави личен P.R. и поставя пред медиите въпроси от личен интерес, а не се провежда дискусия за културата в Пловдив. Според него, големият проблем в момента е – цитирам: „Докъде сме я докарали след година и половина, какво е направено?“, а не да се извеждат лични интереси. Секулов отказа да участва в „такава провинциална проява“ и напусна залата.
Междувременно, Емил Миразчиев посочи, че идеята на групата активни пловдивчани е да има реален дебат за пловдивската култура, а не само активност във Фесйсбук. Той отбеляза, че „Пловдив 2019“ е кауза на града, а не на политиците, но – по думите му, тази фондация се превръща в политическа машина.
Друг активен пловдивчанин – Константин Бобоцов, отбеляза, че искат да повдигнат нивото на чувствителност на пловдивчани и да се търси изход от ситуацията на афект, в който се намира в момента културата на града. Бобоцов заяви - цитирам: „Имаме усещането, че живеем в култура на авторитаризъм, подкрепяна от едно телефонно правителство.“
Акцентирайки върху активността на гражданите, архитект Петкана Бакалова посочи, че със спасяването на тютюневия склад Пловдив е доказал, че е достоен за европейска столица на културата. „Ние направихме нещо, въпреки държавата и общината“, коментира Бакалова. Тя предложи тютюневият склад да бъде превърнат в мемориал, тъй като, според нея: „Цивилизационният избор на България в момента е този тютюнев склад.“
Иванка Трингова, която е P. R. на областния управител, но и член на Обществения съвет за културата на Пловдив, заяви, че активните пловдивчани трябва да излязат с конкретни решения по проблемите, трябва да кажат какво да се прави, а не само да се говори.
Продължава разследването на инцидента в завод „Асарел-Медет“, при който загина 55-годишен работник , след срутване на конструкция в цеха за средно и дребно трошене. Работник загина в Панагюрище Преди падането на естакадата там е имало локален пожар и най-вероятно това е нарушило основите на съоръжението. По нещастно обстоятелство в момента на..
Пловдив почита 152 години от гибелта на Апостола на Свободата Васил Левски. Поклонението пред паметника на Васил Левски на централната алея на Бунарджика започва в 11.00 часа с участието на представителни военни формирования – почетна рота, военен духов оркестър и венценосци, членове на Общински комитет „Васил Левски”, Комитет „Родолюбие” и..
В Пловдив продължават проявите в съпътстватаща програма на десетото издание на мегафорума за агробизнес, включващ изложбите АГРА, Винария и Фудтех. В Конгресния център на панаира ще се проведе семинар на тема „Добри земеделски практики и примери от България и Европа в областта на климата, почвеното здраве и намаляване на риска от използване на..
Националната търговска гимназия-Пловдив тържествено отбелязва днес 115 години от създаването си. Възпитаниците на гимназията и техните преподаватели ще проведат шествие до паметника на Апостола в подножието на Бунарджика. Там ще се поклонят пред паметта на Васил Левски. След което се отправят към тържественото честване на годишнината, което ще..
С регионално състезание "Лъвски скок" и факелно шествие в Смолян ще бъде почетена паметта на Васил Левски , съобщиха от пресцентъра на Община Смолян. На 19 февруари сутринта ще се проведат надпреварите „Лъвски скок“ в спортната зала на ППМГ „Васил Левски“. Ще има и съпътстваща изложба „Олимпийски добродетели. Изявени спортисти и олимпийски..