"Ислямска държава поема отговорността за атентатите в Брюксел“. Какъв е отговорът на Европа? Какво друго, освен затварянето на европейски институции, летища и гари, училища и граници, и излизането на повече армия и военни ? Брюксел е в най-голяма степен на тревога. Европа също. Как да осигурим повече сигурност – национална, европейска, човешка ? Как да се противостои на тероризма и фундаментализма ? Коментарът по тези и други аспекти по темата е на Димитър Гърдев експерт по международна сигурност и дипломат.
Ние сме изправени пред война, която се води от противник, който има такава цел. Имайте предвид, че „Ислямска държава” – Халифата има идеологически, политически цели, но той си има също план как да ги постигне. Тяхната основна цел е да наложат тяхната визия за света през призмата на исляма, това е ислямизмът, и те го преследват с военни цели, но същеврменно и с идеологеми.
Гърдев определя липсата на лидерство като големият проблем на Европа в момента. Обикновените хора, които живеят на този континент и искат да чуят ясна заявка, отговорноскт, поета от конкретно лице, че той ще се справи с тази опасност. Спомням си и Шулц, и Щраус, също Митеран – виждате ли какви хора на направиха Европа, каква Европа оставиха. Тези хора разговаряха наравно с Рейгън, наравно с Горбачов и сега в момента имаме нещо, което липсва, това не е само мое твърдение. Това се превърна в някакъв символ на визия, тя и досега не можа да обясни защо го направи – и ма някаква форма на състрадателност, но в края на краищата тук е нужна прагматичност. Хората, които са оставили след себе си някакви следи са били изключително прагматични и са преценявали нещата няколко хода напред. Съвременните европейски политици свикнаха затова, че те получават европейските лостове, европейските кресла в една обстановка, която има наистина някакво такова усещане за сделки. Имаме една Европейска комисия, която се избира по договорености в Брюксел, където европейските комисари са нещо, което, никой не ги е избирал, те са като общество, а същевременно те определят съдбата на Европа – те решават въпросите за присъединяване, за много други неща – няма въздействие върху тях.
Сега ще започнем да избиваме самите извършители – ще минат пак няколко месеца. Такова гето, което има Моленбек в Брюксел е изключено да има в Ню Йорк или в Москва. От това гето в Моленбек имаме около 600 – 700 джихадисти, които тези години минаваха свободно из цяла Европа, отиваха в Сирия и в Ирак, биеха се там, връщаха се, от там е и инициаторът на атентатите в Мадрид, от там е и оръжието, което беше доставено в Париж и удариха „Шарли Ебдо”, там се скриха терористите от Париж ноември месец – пак в това гето, това е нещо, което наистина ни учудва как може да съществува.
Гърдев изрази опасението си, че тъй като има голяма разлика и тотален разрив между това, което нашите европейски лидери правят и очакванията на европейското общество, това се раздалечава и това е опасното, защото в един момент самите европейци ще започнат действия, които са радикални. Естествено техните цели и обекти ще бъдат мюсюлманските общности в Европа. Спомняме си Андерс Брайвик, можем да си спомним и други идеологии, които са се зараждали в Европа, а това ще радикализира и капсулира самите мюсюлмани също. И ето го как се изпълнява планът на „Ислямска държава” – те няма да дойдат физически да убиват в Европа, но тези мюсюлмани в Европа, нашите мюсюлмани, могат да бъдат поставяне в положение, което защитавайки се да станат жертва на тази идеология, да я приемат като някаква форма на отбрана и планът се изпълни.
Цялото интервю с Димитър Гърдев е в звуковия файл.
Стотици българи от цялата страна се включиха в честването на 177-та годишнина от рождението на поета-революционер Христо Ботев в родния му град Калофер. Тържеството започна с военен ритуал за полагане на цветя пред паметника на Ботев и майката на поета Иванка Ботева в националния музей "Христо Ботев". По традиция с изпълнението на първото..
Оптимизмът на Новата година винаги ни кара да даваме кредит на доверие на политическите играчи, а и на всички около нас. Но това, че нямаше много новини около преговорния процес, не даваше кой знае колко обнадеждаващи сигнали. Това заяви политологът Ружа Смилова, която коментира информацията, че ГЕРБ-СДС спират преговори за съставяне на редовен..
Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..
Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..
Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН. Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..