Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Честваме Деня на Тракия

| обновено на 26.03.16 в 11:11

На 26 март честваме Деня на Тракия и се покланяме пред подвига на българските войни, загинали при превземането на Одринската крепост през Балканската война. Това е най-величавата победа в най-новата история на България. Тя води до подписването на Лондонския мирен договор през 1913 година, по силата на който Източна и Западна Тракия, Родопите и Странджа са освободени и присъединени към Родината.

Вицепрезидентът Маргарита Попова ще участва в тържественото поклонение за Деня на Тракия. Церемонията ще се състои пред столичния паметник "Одринска епопея"

103 години Одринска епопея и Денят на Тракия ще бъдат отбелязани с шествие в Пазарджик, в което ще се включат над 400 участници от цяла Южна България. Асеновград ще отбележи Деня на Тракия с празничен концерт на централния площад.

В българския културно-исторически календар 26 март е Ден на Тракия. На този ден (13 март по стар стил) през 1913 година след петмесечна обсада е превзета Одринската крепост, считана за  една от най-добре укрепените и непревземаеми крепости в Югоизточна Европа. Крепостта е превзета от Втора българска армия след решаваща атака, започнала на 24 март. За две денонощия българската армия успява да разкъса огражденията, да пробие фронтовата линия при Айвазбаба, Айджиоглу и други фортове и да превземе непревземаемата военна крепост. Пленени са 14 турски генерали, 2000 офицери, 50 000 войници, 413 оръдия, 46 картечници. Българите губят в атаката по-малко от 2000 бойци. Комендантът на Одринската крепост Шурки паша предава сабята си на командващия Втора българска армия генерал-лейтенант Никола Иванов с думите: “Храбростта на българската армия е безподобна. На такава храброст никоя крепост не може да устои”.

Денят на победата край Одрин се чества от 20-те години на XX век от тракийските дружества, армията, църквата и признателните потомци. През 2006 година Министерският съвет обявява официално 26 март за Ден на Тракия. Тогава се почита подвигът на българските войни, паднали край Одрин и из тракийските полета, както и паметта и почитта към хилядите българи - тракийски бежанци, намерили подслон в пределите на България, но запазили своята родова памет. 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Над 120 дка земеделски площи изгоряха край Карлово

Трите големи пожара в Пловдивско вече са овладени. В  Карлово са изгорели 100 декара с овес, 10 декара фураж сено, 6 декара розови насаждения и  9 декара овощна градина. Пожарникарите успяха да спасят 430 декара други насаждения. Вероятно искра при работа на селскостопанска машина е станала причина за пожара.  Три пожара в Карловско вдигнаха на крак..

публикувано на 07.07.24 в 22:16

Три пожара в Карловско вдигнаха на крак Пожарната в неделя

В неделния следобед няколко пожара с широк фронт се разразиха в Карлово, между  селата Брезово, Дрангово и Розовец.  Пожарът в Розовец обхвана бързо сухи треви и храсти на площ около 5-6 декара.   Между Брезово и Дрангово огънят обхвана житен масив, сухи треви и храсти, както и горски масив.7  екипа огнеборци се опитват да овладеят пожара, обхванал..

публикувано на 07.07.24 в 17:23

Въздушната линейка превози пострадал мъж от вр. Ботев до УМБАЛ "Св. Георги"

Медицинският хеликоптер  е транспортирал пациент до УМБАЛ „Св. Георги“ в Пловдив след инцидент в Стара планина. Сигналът е подаден от Планинската спасителна служба.  Това е първа реална спасителна мисия в планински условия, посочват от Хели Мед Сървиз.  От УМБАЛ "Св. Георги" съобщиха, че 39-годишният е  турист от Русе. Той е транспортиран с..

публикувано на 07.07.24 в 13:46

Нови проучвания на Асенова крепост започват археолозите

За първи път от 10 години насам ще има теренни проучвания на Асенова крепост. За това съобщиха от Регионалния исторически музей - Асеновград.  Ръководител на проучванията ще бъде археолог Запрянка Кръстева-Арабаджиева. Сумата, която Министерството на културата се очаква да отпусне е 61 808 лева.  Проучванията ще започват през август...

обновено на 07.07.24 в 08:11

На 7 юли Църквата почита Св. Неделя

Българската православна църква отбелязва деня на Света Неделя и Втората неделя след Петдесетница – на Всички български светии.  Те били християни от различни народности: едни били от местните племена, обитавали сегашната българска земя още преди идването на славяните и прабългарите, други просто пребивали тук, като войници или пленници, но носели в..

обновено на 07.07.24 в 07:53