Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Да можем да живеем с овладения си страх!

 Струва ми се, че това е най-важното. Европа трябва да продължи да живее по начина, по който е живяла. В такива времена на страх и на терор човек не трябва да отстъпва, трябва да заживее със страха си, коментира ситуацията в Европа след последните атентати Тони Николов философ и главен редактор на портал Култура.

 Тони Николов  подкрепя тезата си с факти  от  историята на Европа : Няма век от европейската история, в който Стария континент да не е живял в някакви медуособици, международни конфликти, диктатури, тоталитарни ако си помислим, да не е имало терористи актове по различна идеология, само ето за Западна Европа ако говорим, да си спомним 70-те – 80-те години  примерно с Червените бригади и тези страни живееха със страха. Тогава врагът беше един, сега е друг, знаем кой е все пак и откъде идва.  Той подчерта, че в ситуацията днес Лошото е, че хората, които извършват това са най-често младежи, родени в самата Европа.

Когато аз заминах за Франция през 90-те г. Франция живееше с такъв страх. Ние в България живеехме с други страхове, по-скоро икономически. Спомням си цветята, спомням си войнците с автомати, така ме посрещна Париж през 1995 г. – контрол на всяка голяма сграда, контрол на библиотеките, контрол на публичните пространства. И днес е така. Наскоро дойде моя позната от Париж и заведох я в българскя Лувър и тя беше потресена, защото в истинския Лувър ви посрещнат трима души с автомати и наистина ви проверяват много щателно. Така се живее със страха, няма друг път. Ако мислим, че има някакви решения, които  са внезапни и някой ще помогне или някаква твърда ръка. Става въпрос за една сериозна ситуация, която е особена война, някои я наричат асиметрична, други я наричат неовойна, аз мисля, че по-скоро става въпрос за това, което страхът дебне отвсякъде, има го това нещо и каквито и мерки да бъдат взети нещо може да се случи – то няма да бъде с голяма периодичност, но за съжаление Европа ще бъде на едно или друго място потапяна в болка докато симптомът от там, откъдето тръгва не се разреши с някакви други средства. Нещата, искам да кажа, са не само политика за сигурност, те са и социални т. е. полицията и социално едновременно.  Има две реакции като при всяка болест – или вирусът може да ви разруши отвътре, или организмът трябва все пак да намери ответни автоимунни реакции и да се справи с него, с болестта. Разумността, ако ме питате честно какво е решението или има ли решение, то няма да дойде утре, а трябва да живеем ето, така на една формула – да можем да живеем с овладения си страх.

Ако говорим за тези измерения, както и в големите западноевропейски страни трябва да избираш между това, което иска едната част от гражданите и в същото време имаш опасения от друга част от гражданите, които са от тези квартали и които са родени там вече поколения, да кажем, че една част са лоялни на системата, но статистиката са, че това са едва 5 %, понякога до 10,  нищо не дават, защото те не успокояват другата част от обществото. Затова казвам, че решението е толкова трудно и политиците са колебливи. Разбира се, аз продължавам да смятам, че войната в Сирия и въобще нерешеният проблем в Близкия изток допълнително изостри всичко това, защото имаме един катализатор отвън, който активира чрез тази сенчеста страна на страховете...

Цялото интервю с Тони Николов е в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Честваме Петровден!

Днес православната църква чества едновременно паметта на апостолите Петър и Павел, наречени първовърховни и вселенски учители.  Те с усърдие разпространяват Христовото учение и претърпяват страдания, гонения и мъченическа смърт заради вярата. Оставят послания, в които се разясняват християнските ценности и правилата на църковния живот.  Петър се..

публикувано на 29.06.24 в 08:56
Вилис Цуров

Отказът на президента да участва в срещата на НАТО е лош сигнал

Отказът на президента Румен Радев да участва в срещата на върха на НАТО във Вашингтон не е изненада, като се има пред вид позицията му против помощта на Украйна, каза в интервю за предаването "Точно днес" Вилис Цуров - председател на УС на Съюза на офицерите от запаса "Атлантик". Независимо от това, сигналът, който изпраща страната ни към партньорите..

публикувано на 28.06.24 в 10:24

Аптеките са на кръстопът между грижата и търговията

Собственици на аптеки,  професори от академичните среди и анализатори сядат на една маса, за да обсъдят проблемите в аптечния бранш.  Форумът е тази събота в Пловдив и  поставя темата: „Българската аптека е на кръстопът между фармацевтичната грижа и търговията“.  Форумът се организира от Инициативен комитет на магистър-фармацевти,..

публикувано на 28.06.24 в 10:08

Форум "Азбука.Език. Идентичност" в Пловдив

В зала „Съединение“ на Регионалния исторически музей в Пловдив ще се проведе втората сесия на Международния форум за кирилицата „Азбука. Език. Идентичност“. Форумът е по инициатива на вицепрезидента Илияна Йотова и се организира с подкрепата на Министерство на образованието и науката. Той е продължение на проведения през 2022 г. Международен..

обновено на 28.06.24 в 08:51

Медицината е най-желана специалност в МУ-Пловдив

Ръст на кандидат-студентите за Медицински университет – Пловдив – това показват данните от подадените документи за участие в кампанията за прием. 1950 е общият брой на кандидатите, като миналата година те са били 1740, посочи зам.-ректорът по учебна дейност проф. д-р Веселина Горанова. Превес отново имат жените – 1480, а мъжете са 470...

обновено на 27.06.24 в 16:34