Няма да се стигне в днешния ден до връщане на пациенти. Това обяви в интервю за Радио Пловдив доцент Георги Йорданов, директор на МБАЛ „Пловдив“, която е държавна.
На място ще се преценява всеки един случай. Някои частни болници от днес спират плановия прием и ще приемат само спешни случаи. Директорът на МБАЛ „Еврохоспитал“ доктор Венцислав Джурков заяви, че до тази крайна мярка се е стигнало, заради неяснотите около въвеждането на анекса към НРД-2015.
„На практика решението на МЗ беше публикувано едва вчера, а от днес то е в сила. Няма как да го изпълним толкова бързо. То е 95 страници и на практика е съвсем нов НРД. И да искаме – няма как да приемаме планови пациенти. Дори се чудим как да отчитаме и спешните пациенти“, обясни доктор Джурков.
Във всички лечебни заведения и разпратено писмо от МЗ, с което се разпорежда да се приемат всички спешни пациенти, дори и тези, които нямат направления от личните лекари. „Изисква се от нас и информация за имената на общопрактикуващите лекари, които не са издали такива направления. Това е най-учудващото за мен“, коментира доктор Джурков.
Доцент Йорданов обясни, че притесненията са големи, тъй като днес се въвеждат и две нови изисквания. Първото изискване е свързано с допълнителен амбулаторен лист от джипито, което пациентите в болниците трябва да представят при приемането им. „Моето притеснение е, че днес джипитата не работят, а и нямам информация дали те знаят, че трябва да издават тази допълнителна форма.
Проблеми се очакват и заради променените кодове на клиничните пътеки. Не е готов и новия софтуер на Здравната каса. „Имаме обещание, че през следващите дни няма да им много строг контрол“, коментира доцент Йорданов. Той подчерта, че сериозно напрежение се създава и от лимитите, които ще влязат в сила от следващия месец. Това ще постави лечебните заведения в определени коловози, подчерта доцент Йорданов.
Доктор Джурков не изключи възможността да се стигне до отказ на много частни болници да работят със Здравната каса.
След серията тежки катастрофи в Пловдив през последните дни – сред които и трагичният инцидент на Околовръстното шосе, отнел живота на майка, баща и едното им дете – темата за пътната безопасност отново излезе на преден план. За причините и решенията e разговарът с осемкратния рали шампион на България и основател на Академията за безопасно шофиране..
Могат ли протестите да променят ситуацията в държавата? Въпросът идва след снощното бурното недоволство в София и днешния отзвук за преработка на проектобюдежета. А отговорите са някъде между силата на обществото и слабостите на политиците. Според психолога Пламен Димитров, когато говорим за сила и слабост, неизбежно се поражда конфликт. А..
На ресторант ще ни е по-скъпо през следващата година , прогнозира регионалният представител на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА) за Пловдив Еньо Енев. По думите му секторът се присъединява към общото недоволство срещу проектобюджета за 2026 г., който според бранша не е приемлив. Енев подчерта, че за разлика от..
Професор Митко Димитров от Института за икономически изследвания на БАН анализира рисковете, свързани с новия държавен бюджет. Според него, ако бъде приет, България ще навлезе навлиза в опасна дългова спирала с очаквано увеличение на съотношението на дълга към БВП над 36%. Той критикува факта, че увеличението на разходите се финансира чрез нови заеми..
В отворено писмо Българската болнична асоциация (ББА) и Националното сдружение на частните болници заявиха, че категорично не са съгласни с предложените в проекта за бюджет на НЗОК за 2026 г. промени. Според тях механизмът за финансиране на заплатите на лекари и специалисти по здравни грижи чрез държавни трансфери през Касата е неправилен...