Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Не бурките, а светското училище е част от българската традиция

Панамските документи са отдавна очаквани за мен. Една година е продължило обработването на този огромен масив и тази информация наистина е ориентирано към обществения интерес, за разлика от разкритията на Уикилийкс, коментира пред радио Пловдив социологът Антоний Гълъбов.

Важен е отговърт на въпроса кой ще продължи журналистическото разследване и то под формата на съдебно преследване. Проблем е, че засега самите държави не са готови да започнат разследване на своите политици. И тук имам предвид Русия, Китай и арабските страни, защото тук трудно държавата ще води процеси срещу тези политици.

Антоний Гълъбов коментира и призивите за промените в Закона за вероизповеданията у нас, както и предложенията за забраната на носене на бурки на обществени места.

Необходимо е промените в този Закон за изградят обществените отношения и същевременно да бранят правата на вярващите. Бурките се са свързани с традицията на мюсюлманските общности в България, но ние сме част от правова общност и държавата трябва да гарантира на едно младо момиче, което не иска да носи бурка, да не я носи. Все и индивид има право на защита от каквато и да е общност, в случая религиозна. Но кой ще защити тези жени, които изповядват исляма, но не искат да следват салафитската традиция и да носят бурки, добави Гълъбов.

Това, което се случва в Пазарджик, не е само въпрос на вяра. Имаме основания да мислим, че там има и други мотиви, защото става дума за пренасяне на модел и опита му за агресивно инсталиране в българското общество - като се започне от натиск и се стигне до пари.

Общата теза за покриването на жената се свежда до покриването на главата, а не на цялото тяло, както салафитската традиция изисква. 

Светският характер на българското училище е традиция, то е част от нашето Възраждане и този характер трябва да бъде запазен и съхранен. Това не става нито с носенето на бурки, нито с влизането в безмислени и абсурдни спорове, каза още Антоний Гълъбов.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Балната дреха трябва да отговаря на характера

Балната дреха трябва да отговаря на характера на абитуриента, да подчертае личността му. Това каза дизайнерът Иван Донев. Той добави още, че тенденции в официалните дрехи няма. Важно е да се подчертаят предимствата на фигурата. „Все повече младежи избират да не бъдат облечени във вечерни дрехи, а да посветят средствата за..

публикувано на 23.05.25 в 16:31

Технически срив на изпита по ИТ, матурата по английски не затрудни зрелостниците

Само една изпитна работа в Пловдив и областта е анулирана , защото ученичка е използвала плеър, за да преписва от него. Не са явили само 28 зрелостници на втората матура. Иванка Киркова, началник на РУО-Пловдив съобщи, че изпитът по Информационни технологии е бил затруднен, поради технически сривове . На този изпит няма да останат..

обновено на 23.05.25 в 16:09
проф. Христо Матанов

България не би оцеляла без православното християнство

"Приемането на християнството от българския княз Борис Първи е цивилизационен избор", посочи проф Христо Матанов, историк, медиавист и византолог. През тази година се честват 1160 години от покръстването на българите. "Той приема една религия, която е нова и отхвърля езичеството на славяни и прабългари. Не е лесно да се направи такъв избор...

публикувано на 23.05.25 в 15:56
Боряна Ботева

Само у нас онкоболните плащат биомаркерната диагностика

Достъпът на онкоболните до биомаркерната диагностика е ограничен. Защо представителят на пациентските организации в надзора на Здравната каса не подписа анекса към Националния рамков договор (НРД)?  Според Боряна Ботева, председател на Сдружение за развитие на българското здравеопазване, неподписването от страна на пациентския представител в..

публикувано на 23.05.25 в 11:08

Три факултета на ПУ и институции с усилия срещу трафика на хора

Борбата с едно от най-тежките престъпления срещу личността – трафика на хора – е темата на форум по съвместна инициатива на Факултета по икономически и социални науки, Юридическия факултет и Педагогическия факултет на Пловдивския университет, както и Националната комисия за борба с трафика на хора, Фондация „Кампания A21“ и студентската..

публикувано на 23.05.25 в 06:12