Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Не бурките, а светското училище е част от българската традиция

Панамските документи са отдавна очаквани за мен. Една година е продължило обработването на този огромен масив и тази информация наистина е ориентирано към обществения интерес, за разлика от разкритията на Уикилийкс, коментира пред радио Пловдив социологът Антоний Гълъбов.

Важен е отговърт на въпроса кой ще продължи журналистическото разследване и то под формата на съдебно преследване. Проблем е, че засега самите държави не са готови да започнат разследване на своите политици. И тук имам предвид Русия, Китай и арабските страни, защото тук трудно държавата ще води процеси срещу тези политици.

Антоний Гълъбов коментира и призивите за промените в Закона за вероизповеданията у нас, както и предложенията за забраната на носене на бурки на обществени места.

Необходимо е промените в този Закон за изградят обществените отношения и същевременно да бранят правата на вярващите. Бурките се са свързани с традицията на мюсюлманските общности в България, но ние сме част от правова общност и държавата трябва да гарантира на едно младо момиче, което не иска да носи бурка, да не я носи. Все и индивид има право на защита от каквато и да е общност, в случая религиозна. Но кой ще защити тези жени, които изповядват исляма, но не искат да следват салафитската традиция и да носят бурки, добави Гълъбов.

Това, което се случва в Пазарджик, не е само въпрос на вяра. Имаме основания да мислим, че там има и други мотиви, защото става дума за пренасяне на модел и опита му за агресивно инсталиране в българското общество - като се започне от натиск и се стигне до пари.

Общата теза за покриването на жената се свежда до покриването на главата, а не на цялото тяло, както салафитската традиция изисква. 

Светският характер на българското училище е традиция, то е част от нашето Възраждане и този характер трябва да бъде запазен и съхранен. Това не става нито с носенето на бурки, нито с влизането в безмислени и абсурдни спорове, каза още Антоний Гълъбов.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Николай Гайдов, председател на Сдружение

Цената на меда трябва да е 20-25 лв. за килограм

Медът е третият най-фалшифициран продукт в света. В момента Китай доминира световното производство на мед. Вносът на мед от Китай и Украйна тревожи най-много българските производители, тъй като този мед често е с добавени захарни сиропи и не отговаря на стандартите на Европейския съюз (ЕС). За сметка на това обаче е по-евтин и подбива с цените..

публикувано на 10.02.25 в 16:58

50 души са потърсили Центъра за консултации при насилие

Адвокат Георги Баев обясни как работят Р егионалните центрове за консултиране при домашно насилие, в какъвто и той работи. Такива центрове могат да бъдат открити към всяка адвокатска колегия. В района на Пловдив има два - в Пловдив и в Асеновград. В тях има постоянни дежурни и след като пострадал се обърне към тях следва среща с адвокат, оформяне на..

публикувано на 10.02.25 в 10:09

ГЕРБ няма да подкрепи пределна надценка на храните

Като дясна партия ГЕРБ няма да подкрепи предложението на левицата за пределна надценка на основните хранителни продукти у нас – заяви в интервю за Радио Пловдив депутатът от Пловдивска област Цвета Караянчева . Народната представителка от ГЕРБ заяви, че ролята на държавата е да създава конкуренция и да подкрепя бизнеса. "Няма да..

обновено на 10.02.25 в 10:05

За първи път в България оперираха хранопровод с робот

В Пловдив лекарите имат сериозен успех в роботизираната хирургия, за уникалната операция разговаряме с  д-р Анастас Чапкънов , д.м., ръководител на клиниката по гръдна хирургия в УМБАЛ Каспела.  За първи път в България с помощта на роботизирана система DaVinci беше извършена животоспасяваща операция от този вид. От Каспела определят като и..

публикувано на 10.02.25 в 09:53

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15