Разкритията на Панамските документи – началото на края на безконтролните финансови потоци към офшорките или пореден удар върху установения политически ред с очакване на европейския отговор за политическото лицемерие и безпътица в глобалния свят. Какви процеси предпоставя Панамското торнадо – коментар на Алекс Алексиев, експерт по сигурност и тероризъм и председател на Центъра за Балкански и Черноморски изследвания.
Това, което става с офшорките, става поради факта, че много държави имат прекомерно високи данъци. Изнесените данни няма да прекратят това и проблемът ще продължи да съществува, докато съществуват и огромните разлики в данъците. Например в САЩ данъкът, който хората плащат в момента, е 35%, а в страни като Кипър и България е 10%. Явно е, че хората не предпочитат да плащат огромните данъци и търсят начани и да си запазят парите. Не говорим изобщо за държавници, хората на Путин и милиардерите, а за съвсем обикновени граждани. Проблемът е, че Правителствата не знаят, че е в техен интерес да пазят данъците на ниско ниво, подчерта Алексиев.
По думите му всички Правителства се мъчат да вземат повече пари от народа, тъй като самите те не произвеждат нищо. Когато данъците станат прекомерни, икономическата логика в света е хората да се опитат да си запазят парите. Глупаво е да се мисли, че с някакви подобни разследвания и документация това ще изчезне. Случващото се с разкритията от Панама ми се струва буря в чаша вода, подчерта експертът. Той обаче призна, че направените разкрития за Путин и за това, което засяга редица европейски политици, е важно, но призова да не се забравя първопричината – прекомерните данъци, налагани от Правителствата.
Чух, че има някакви български имена в списъка, но за страна като България с едни от най-ниските данъци в света – плосък от 10%, това не би трябвало да е огромен проблем, освен мафиотските структури, опитващи се по всякакъв начин да укрият приходите си. Общото недоволство в света от високите данъци и опитът на престъпните структури да перат парите си са два различни проблема, които трябва да се третират по различен начин, подчерта още Алекс Алексиев.
С положителност и в България има престъпни организации, криминални структури и чуждо влияние, действащо чрез тях и е нормално те да бъдат разследвани. Фактът, че до документите е допусната само една единствена журналистка, сочи, че в България тези неща се контролират и не се позволява фактите да излязат на светло. А всички ние знаем за тях, без да имаме конкретни данни. Според експерта Алекс Алексиев обаче офшорният бизнес ще продължи да съществува и съответно да разцъфтява, защото той е част от модерната икономика.
Организации на пациенти от България, Гърция, Испания,Франция, Италия, изпратиха становище до Европейската агенция за лекарствата (EMA) относно дискриминационния подход спрямо ограничения достъп на лечение на възрастните хора с географска атрофия и отказа на Агенцията одобрената терапия за това заболяване от американския лекарствен регулатор да се..
След като вчера ветеринари бяха възпрепятствани да вземат повторни проби от ферми във Велинград, където бе открита чума по овцете и се стигна до напрежение, днес те все пак успяха да вземат още 340 проби. Симеон Караколев, председател на Асоциацията на овцевъдите и козевъдите, коментира в предаването "Ден след ден", че през годините се е наложил..
Студент по теология от Карлово е тазгодишният носител на поименната стипендия „Братя Евлогий и Христо Георгиеви“, която ежегодно се присъжда от Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Четвъртокурсникът от Богословския факултет Младен Иванов получи наградата си навръх патронния празник на университета лично от ректора проф. Георги Вълчев...
"Обръщането на посоката след отказа на Бойко Борисов да е премиер, е ясна. Ако не се случи нещо извънредно, това означава само и единствено нови избори, което би означавало някакво облегчение за изход от патовата ситуация". Това заяви политологът и университетски преподавател доц. Александър Христов. По думите му, комуникационните сигнали веднага след..
Цената на водата в Пловдив, Пазарджик и Смолян ще се повиши от 1 януари догодина , показват разчетите на Комисията за енергийно и водно регулиране. Те предвиждат промени в цената на водата в 28-те ВиК дружества в страната. Новите цени са заложени в проект на решение, което ще бъде обсъдено публично в четвъртък в сградата на регулатора. В Пловдив..