Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Външният дълг нарасна при Орешарски, а не сега

Народното събрание единодушно прие решение, с което възлага на министъра на финансите да представи на Комисията по бюджет и финанси информация за разходването на средствата от националния бюджет за капиталови разходи в размер на над 2.5 млрд. лв. Министърът трябва да предостави тази информация до 30 юни и след това до 30 ноември.
Решението бе предшествано от дискусия в пленарна зала, инициирана от БСП за финансовата политика на правителството.
Според Муравей Радев в момента сме свидетели на един мит, на едно плашило, на един мит, който се развява от БСП

Дългът нарасна в мандата на кабинета „Орешарски“, заради авантюристичната политика на БСП и ДПС, които поставиха под угроза стабилността на финансите и позволиха КТБ да фалира. Те можеха да спасят банката и да накажат банкера – разбойника, коментира в интервю за Радио Пловдив бившият финансов министър Муравей Радев. 

По думите му мандата на Орешарски дългът е нараснал на 26 процента от БВП като толкова е и в момента и прогнозата е да скочи най- много с 1 процент до края на годината. Ако искаме дългът да намалява трябва да разберем, че трябва по- малко пари да се харчат за здравеопазване, образование, сигурност, социални дейности, които гълтат много пари, а дават все по- печални резултати, обобщи Радев.

Слушах този дебат и това, което чувах ме забавляваше. БСП иска хем повече разходи, хем и малък дефицит. Румен Гечев го каза – да се учим от Европа като харчим повече. В същото време казват „ужасен дълг“ . Това няма как да стане, това е нонсенс, каза финансистът и добави, че в момента ръстът на външния дълг е стопиран, а финансовият министър трябва да бъде похвален, а не хулен, защото е намалил дефицитът и има постигнат икономически растеж. Това са неща, на които няма как да си затваряме очите, смята Радев.

Мащабно, стряскащо, шокиращо – така той определи разкриването на „Панамските документи“. Според него в офшорните зони се въртят между 18 и 20 трилиона долара, което е икономика, по- голяма от американската. Той подчерта, че такъв един оборот действа негативно на бялата икономика в света. 

В тези зони няма почти никакво данъчно облагане. Тези капитали, когато влязат в белите държави създават нелоялна конкуренция, коментира Муравей Радев и добави, че офшорките са се превърнали в едно депо на мръсни пари. Добре е, че България забранява на офшорни зони да оперират в България, но тази забрана можеше да е още по- рестриктивна, коментира бившият министър.

Според него в Панамагейт няма американски имена по две причини – първата е, че режимът и законите в САЩ са жестоки и второ, защото на територията на щатите има офшорни зони. Той очаква ЕК да затегне контролът върху капиталите от офшорните зони, които влизат в ЕС.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Стресът от пиротехниката е довел до смъртта на чинките

Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..

публикувано на 03.01.25 в 16:45

35% от общините нямат достъп до газова инфраструктура

Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..

публикувано на 03.01.25 в 16:08

Обилният сняг е причината села да останат с дни без ток

Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН.  Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..

публикувано на 03.01.25 в 15:07

Ползите за нас от Шенген са много повече, рисковете са управляеми

Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..

публикувано на 03.01.25 в 10:19

България засяда, ако изостави Плана за възстановяване

България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ.   По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..

публикувано на 03.01.25 в 08:57