Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Технологиите и хората зад тях – реален фактор на киберзаплахата

доц. Златогор Минчев - експерт по киберсигурност

Живеем в информационния век, а още преди век Алвин Тофлър предсказа, че информационният поток ще ни залее. Сега е съвсем нормално е заплахите, произтичащи от информационното поле да бъдат част от нашето ежедневие. Това заяви Златогор Минчев - иксперт по национална киберсигурност, директор на Съвместния център по обучение, симулация и анализ  към БАН преди КСНС по темата  "Национална политика и осигуряване на киберсигурност". 

По думите му през последните години всички видяхме, как технологиите влияят реално на социалната динамика и пример за това бе Арабската пролет. Днес вече говорим за хибридни заплахи, които включват както реални, така и технологични решения. Виждаме, че те влияят на социалните процеси в обществото както в национален, така и в глобален план и затова е много важно да имаме сериозно отношение към проблема и феноменът с Панамагейт ясно показа, че информационното поле има много важно значение за големите проблеми на нашето общество, заяви доц. Минчев. .

В последните няколко години понятието хибридна война придоби гражданственост покрай кризата в Украйна и влезе във водещия ред на документите на НАТО. По отношение на практическата реализация  на проблема, мога да кажа, че тук влизат различни подходи: един от тях е свързан с информационното пространство, друг от тях е свързан с борбата с асиметричните заплахи и в това число и с тероризма, друг – най-вече с реалните бойни действия, а напоследък имаме и понятия, свързани с популационната динамика и мигрантите.  Комплексът от всички тези заплахи генерира възможности за  постигане на социални и политически цели в глобалното пространство, в което ние  живеем по всички тези проблеми на въздействие, продчерта доц. Минчев.

Един от общите граждански начини за противодействие на кибератаките е да изградим устойчиво общество и икономика на знанието, които да противодействат на базата на добро познаване на заплахите и технологии. Това е политическа цел, която е поставена и в  стратегическия документ до 2020 г., а именно устойчиво общество в дигиталното пространство. Що касае целия процес, документът, който е изготвен – Проект за Национална стратегия е над 50 страници и той подробно разглежда необходимостта от междуинституционално сътрудничество и обединяване на усилията със споделяне на добрите практики както у нас, така и в чужбина, подчерта експертът. По думите на експерта трябва да бъде рамкиран проблемът с киберзаплахите и  дефинирани правилата по отношение на киберзаплахите е неотменна задача.

Стремежът ни е да влезем в новия информационен век и си мисля, че младото поколение ще подкрепи много  активно тази част от иновациите. В Естония тези иновации са реален факт. Не мисля, че и за България би било проблем също те да се въведат. Естествено, ще има проблеми и трудности по тяхното въвеждане, но това е неизменна част от развитието на обществото. Изграждането на култури и ценности изисква време и това не може да стане с един документ, коментира  доц. Златогор Минчев. Повече чуйте от звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Алексей Кожухаров в "Добро утро, ден!"

В рубриката ни „Добро утро, ден!“ тази седмица гостува известният актьор, режисьор и сценарист Алексей Кожухаров. Още от ранна детска възраст той се ориентира към актьорската професия, а първата си житейска роля изиграва, когато попада в казармата, но не иска да става танкист. Споделя, че винаги има какво да прави. Но с усмивка припомня..

обновено на 17.01.25 в 17:09

Коалиционни конструкции като новия кабинет имат дълъг мандат

Националният изпълнителен съвет (НИС) на СДС на свое заседание е взел единодушно решение да подкрепи правителството на коалиционните си партньори - ГЕРБ, защото това се налага в момента. Това заяви в програма "Точно днес" евродепутатът от ЕНП, седесар и началник на кабинета на президента Петър Стоянов Илия Лазаров.  Той припомни, че подобна..

публикувано на 17.01.25 в 16:55

ДАНС не ни каза защо е забранила достъпа на Зингаревич в България

Изслушването на ДАНС и службата за разузнаване породи повече въпроси отколкото отговори и още повече съмнения.  Това коментира за Радио Пловдив местният депутат от „Възраждане“ Ангел Георгиев за изслушването на шефа на ДАНС за забраната на собственика на „Ботев“-Пд Антон Зингаревич за влизане в България.  Той обаче направи уговорката, че не..

публикувано на 17.01.25 в 16:15

Няма да е лесно на сегашната тройна коалиция

В първия работен ден на новото правителство стана ясно, че кадровите промени ще започнат от вторник. До тогава Съветът за съвместно управление ще обсъди предложенията на партиите за новите назначения, като последната дума ще има премиерът Росен Желязков. Как ще се разпределят кадрите на отделните партии,  ще има ли взаимен контрол по..

публикувано на 17.01.25 в 15:49
Петър Чолаков

Имената на зам.-министрите ще изяснят политическия пъзел

Какво може да очакваме от избраното редовно правителство? Новата коалиция и заявеното управление ще внесе ли стабилност и ще отговори ли на очакванията на хората? Според политолога Петър Чолаков дали кабинетът отговаря на очакванията, ще покажат първите социологически сондажи.  "Моята прогноза е, че това правителство  ще  стартира с много ниско..

публикувано на 17.01.25 в 11:04