Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Силвия Чолева представя книгата си „От небето до земята“

Поетичната книга  „От небето до земята“ на Силвия Чолева и среща с нея ще се състои в Литературен салон "Spirt and Spirit"  в  клуб Петното. Нигаа е издание на „Жанет 45“.  

За нея големият  поет Иван Теофилов казва: Една поезия, потопена в езика, с вкус към детайла, с нелекия път на тревожното съществуване и личностното отстояване и с вяра в човешкото самопостигане. 

Силвия Чолева пише поезия, проза, фрагменти, литературна критика и е журналист в програма „Христо Ботев“ на Българското Национално Радио. 

Началото е от  19 часа, вход -  свободен. 

Силвия Чолева е автор  на книгите: "Детето на глухонемите" (1993), "Вход" (1996), "Отиване Връщане" (1997), "Внимателно"(2001), "Зими и лета" (2001), "Картички" (2007), "Писма" (2007), сборник с разкази „Гошко“. За първата си стихосбирка "Детето на глухонемите" получава наградата "Южна пролет". През 2002 печели Националната награда за поезия "Иван Николов" за "Внимателно". 

Отделни нейни творби са превеждани на гръцки, сръбски, чешки, словенски, литовски, норвежки езици. Участвала е в поетическа олимпиада в Стокхолм, на фестивали на поезията в Литва и Словения. Редактира и издава заедно с поета Иван Теофилов знаковото списание за съвременна българска литература "Сезон", което спира през 2003 г. поради липса на средства. 

Работи в програма "Хр. Ботев" на БНР, където води предаване за култура. Преподава "Писане на есе" в НБУ. Печата текстове в културната периодика - "Литературен вестник" и "Култура", води колонка във в. "Стършел", рубриката за книги на сп. "Егоист", редактор е в "Алтера" - списание за пол, език и култура. На София филм фест (2005) дебютира като сценарист с късометражния филм "Майка ми" на режисьорката Светла Цоцоркова.

Респектиран съм от зрелостта на книгата. Измежду всички нас Силвия е най-близкият ученик по поезия на Иван Теофилов. В този смисъл за мен заглавието на тази книга е факт, че „сетивата вдъхновяват“. Поезията на Силвия − също, казва  Ани Илков. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Стоян Сърданов с "Икар" за чест и достойнство

Станаха ясни номинациите за наградите „Икар“, връчвани от Съюза на артистите в България.  Актьорът Явор Милушев получава наградата „Икар“ за изключителен принос към българския театър, съобщиха от актьорската гилдия.  Призът  „Икар“ за чест и достойнство се присъжда на 76-годишния актьор - ветеран в Пловдивската драма Стоян Сърданов. Ето..

обновено на 05.02.25 в 16:45

"Шекспир x 5" в театър "Хенд"

Играещият режисьор Ивомир Игнатов- Кени и актрисата Здравка Христозова от театър "Хенд"гостуваха във "Вход свободен", за да разкажат за чисто новия гвоздей в репертоара на театъра.  "Шекспир x 5"е новият бризантен авторски спектакъл  на театър "Хенд",  плод на обединената муза  на Кени и Здравка . Резултатът е вихрена и необуздана клоунада, която..

публикувано на 05.02.25 в 16:05

„Черната книга“ на Свами Тиртха с представяне в Пловдив

Представяне на „Черната книга“ на Свами Тиртха ще направи известният журналист Георги Тошев, в Дом на културата "Борис Христов", в Пловдив. Събитието е тази вечер от 18 часа. Книгата съдържа 366 медитативни техники за всеки ден. Почитателите могат да вземат лични автографи от автора. Свами Тиртха е любим автор на музикантите Роби Уилямс и..

обновено на 05.02.25 в 15:17

"Преплетеният човек" е новият проект на Драмата в Пловдив

С научна конференция и изследване „Средиземно море: преплитане на цивилизации, религии, култури“, която ще се проведе на 7 февруари, Драматичния театър в Пловдив започва нов интригуващ проект. Това се два първите два етапа към създаването на мащабен мултижанров спектакъл „Преплетения човек“ в търсенето на общия код на средиземноморския човек през..

публикувано на 05.02.25 в 12:04

Изложба разказва историята на Родопската теснолинейка

Изложбата „Родопската теснолинейка – 80 години история“ се открива днсе в залата за временни изложби на Регионален исторически музей – Пазарджик. Тя е подготвена от музея и Гражданско сдружение „За теснолинейката“, като представя историческа ретроспекция на последната железопътна линия с междурелсие 760 мм в България, която води началото си от 1920..

публикувано на 05.02.25 в 11:06