Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Имам притеснения за децата, чакащи лечение в чужбина

Снимка: news.bnt.bg

Подкрепяме бившия директор на Фонда за лечение на деца в чужбина Павел Александров, защото по негово време фондът заработи добре. Това заяви в интервю за Радио Пловдив журналистът от БНР Надежда Цекулова, която до преди дни бе член на Обществения съвет към фонда.

Всички си спомняме времето как за цяла година бяха подпомагани едва 9 деца, помним лимитите и как се връщаха по 5 млн. лв. в държавния бюджет, докато междувременно умираха деца заради забавено подпомагане. Във времето, когато Павел Александров управляваше, няма нито едно починало дете заради глупост, мързел или немарливост, посочи доскорошният член на фонда. 

Цекулова коментира и обявените по-рано днес 3 схеми за източване на фонда. Според нея  няма нарушения нито при избора на посредник между България и турски болници, нито при наемането на апартамент в Париж, собственост на българка, срещу високи цени. Надежда Цекулова уточни, че Общественият съвет към Фонда за лечение на деца в чужбина не гласува разходите за транспорт и настаняване, защото те се контролират от здравното министерство възоснова на финансови документи. 

"Не бих си заложила дясната ръка, че във фонда няма злоупотреби. Смятам обаче, че МЗ трябваше да постъпи адекватно и тази акция не съответства на обвиненията", каза още Надежда Цекулова. 

По думите й, акцията на ГДБОП от вчера е сложила край на фонда в този му вид, защото е разрушено и малкото останало доверие в него. 

"Взето е решение за лечението на най-спешните случаи. Имам притеснения обаче да не се забави лечението на останалите деца, които чакат, тъй като на практика всички, които знаят как се работи тази специфична работа, са арестувани", коментира Надежда Цекулова. Според нея новият директор проф. Владимир Пилософ е добър специалист и администратор, но ще мине време, докато се запозная със спецификата на работа във фонда за лечение на деца в чужбина. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране до август

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира  Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..

публикувано на 23.07.25 в 10:27
Теодор Славев

Протестите са оздравителни за обществото и политиците

Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес"  потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика.   " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за  политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..

публикувано на 22.07.25 в 11:00

Финалните проучвания в пещера "Чая" започват от 4 август

Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов .  Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..

публикувано на 22.07.25 в 09:45