Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Няма да скъсат пъпната ни връв с България, искаме да гласуваме

Една част от промениет в Изборния кодекс са шокиращи, това заяви за Радио Пловдив Мария Спирова. Тя е от българите в чужбина, протестиращи срещу промените в Изборния кодекс.

Припомням, че наши сънародници, студенти и възпитаници на Оксфордския университет, изпратиха отворено писмо до президента Росен Плевнелиев и депутатите от 43-тото НС, в което изразиха своето възмущение от приетите поправки в ИК, ограничаващи възможностите за гласуване в чужбина. На протеста си в Лондон, тази събота, протестиращите българи поискаха да бъдат върнати гласуваните от Парламента текстове в Закона за ново обсъждане.

Въпреки ангажимента на премиера да има избирателн район "чужбина" това не само не се случи, но беше скандално отменено. Ние сме потресени и сме като с изтръгнати сърца от решението да се затворят всички секции извън консулства и посолства в чужбина, защото да може досега да се упражнява вот в чужбина беше изцяло наша активност, всички ние сме подпомогали този процес през годините, каза още Спирова.

Тя дада пример за последните избори, когато 14 000 Българи са гласували в Англия и пресметна, че при удължен работен ден в посолството биха могли да се обработят едва 3 000 гласа. И така се налага въпроса дали БГ политиците искат да има демократичен избор в чужбина, дали въобще искат да има демокрация.

Изглежда в момента всички се страхуват от българските гласове в чужбина, като че ли този Парламент иска да отмени демократични практики и да се предпази от румънски вариант. Ние може да сме излезли от България, но не сме затворили вратата зад гърба си. Просто не искаме да късаме пъпната връв с Родината си, увери, Мария Спирова.

Всички ние българите сме подвластни на една Конституция, а според нея, независимо къде по света се намираме, се ползваме от своите права и задължения. И щом вече гласуването е задължитално, ние трябва да го упражним своя вот. За жалост опитът на управляващите е това наше задължение да бъде препятствано, и така да бъдем премахнати от избирателните списъци. Това е така, защото няма как всички да успеем да дадем гласа си само в посолството, физически това е невъзможно.

Ако тези промени в ИК останат, следващата стъпка трябва да е гражданско неподчинение. Надяваме се нашите съграждани в България да ни подкрепят. Нищо не е вечно, ако сме заедно в исканията си и в протеста си, ние можем да успеем и да променим всичко, което желаем, заключи Мария Спирова.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Българите са като „вътрешни емигранти“ на изборите

В ЦИК са получени 30 688 заявления от българи за гласуване в чужбина, което бележи намаляване на заявленията спрямо предходните избори на 9 юни, когато са били малко над 38 000. С 20% са намалели желаещите да гласуват в чужбина спрямо предходните избори. А на деветоюнските също е отчетено намаление от 20 процента, което говори за обща..

публикувано на 02.10.24 в 16:30

Скандалът "Разград" е звучен шамар за театралния сектор

Случаят с театъра в Разград е звучен шамар за целия сектор и трябва строг контрол за изразходване на средства от културните институти. Това в заяви в интервю за Радио Пловдив председателят на Съюза на артистите в България Христо Мутафчиев.  Страшен звучен шамар към целия сектор. За..

публикувано на 02.10.24 в 16:00

1/2 от водоизточниците у нас са без разрешение за ползване

На 30 септември 2024 г. изтече 6-месечният срок за становища по обществената консултация за проектите на Световната банка за Плановете за управление на речните басейни (ПУРБ) за периода 2025 – 2027 г. Тези планове постановяват къде са водите и водните басейни на България и какви са управленските мерки по осигуряване на достъп до ползването им и..

публикувано на 02.10.24 в 15:53

Спестяванията у нас растат, икономисват 22% от българите

В България спестяват само 1,2 млн. души или 22 процента от пълнолетното население, показва проучване на агенция "Тренд". Около 84 процента от спестяващите го правят през банкови депозити, съобщи в програма "Ден след ден" на Радио Пловдив Стоян Панчев, икономист от Експертен клуб за икономика и политика (ЕКИП). По думите му около 68 процента от..

публикувано на 02.10.24 в 15:30

Обновиха зала "Археология" в РИМ Пазарджик с над 1,3 млн. лв.

От тази седмица заработи новата зала „Археология“ на Регионалния исторически музей – Пазарджик, която беше модернизирана по проект за ревитализиране на пространството и обновяване на експозицията. Общо 1 365 000 лева са вложени в реновирането на залата, предстои да бъдат внедрени в нея и софтуерни продукти за интерактивно преживяване на..

публикувано на 02.10.24 в 11:20