Има едно основно правило, което се прилага при оценката на изборното законодателство.
И то е – промените в него да се правят с консенсус. При нас този подход е обратен. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Димитър Димитров, политолог и експерт по изборно законодателство, който коментира гласуването на промените в Изборния кодекс.
„Получи се една публична разправия по незначителни текстове, очевидно не много разумни. И се наложи те да бъдат съгласувани на принципите на коалиционното споразумение. Което означава някакви компромиси. Не мисля, че това е правилен подход. Основната причина е, че ГЕРБ нямаха свое предложение по основните въпроси. Ако то беше факт, щеше да се предотврати формата на разправията“, коментира Димитър Димитров.
Той подчерта, че по някои от текстовете предстои да се произнесе и Конституционния съд.
„Този вариант на задължително гласуване, който се представя от Валери Симеонов от ПФ, не съществува никъде по света. С изключение на Австралия“, коментира Димитър Димитров. Той обясни, че в европейските страни, които са приели задължително гласуване, няма никъде санкции, а стимули.
Депутатите вчера решиха санкцията, ако не упражним правото си на вот да бъде заличаване от изборните списъци, да важи при негласуване на два поредни избора от един вид.
„Едва ли някой, който е написал текста вярва, че тази мярка ще бъде приложена, тъй като тя ще се прилага след десет години. Не се сещам за законодателство в България, което да е било толкова устойчиво. Приемането на този текст е жест към г-н Симеонов. За да може той да се разхожда и да твърди, че е реализирал партийната идея“, коментира Димитър Димитров.
Той прогнозира, че управленската коалиция ще оцелее, тъй като тя е много гъвкава.
Правителството трябва да се съобрази с исканията на хората, а народът няма да допусне да има ограничаване на дохoдите. Така Александър Загоров, конфедерален секретар на КТ Подкрепа, коментира каква политика по доходите трябва да води кабинетът „Желязков“. Той обясни, че за да се съгласят хората интересите им да бъдат пренебрегнати трябва..
Кои са знаковите думи на 2024-та година? Отговор дава Веселина Седларска , журналистка и писателка, която бе и член на журито за втория етап от проучването на платформата "Как се пише?". Доналд Тръмп е най-често споменаваното име, а Шенген е най-знаковата дума за 2024-та. Сред тях са също дубайски шоколад и санитарен кордон. "Трудно се родиха..
Доналд Тръмп започва днес своя втори мандат като президент на САЩ. Според политическия и икономически анализатор и бивш дипломат Илиян Василев от днес на практика започва периодът на реализъм в президентството на Тръмп. Досега имаше много място за намерения, импровизации, но от днес започва меренето на нетната текуща стойност като намерения и..
Държавата ни се нуждае от правителство, което да има финансова дисциплина и да е готово на реформи. Това заяви бившият министър на икономиката Николай Василев дни след като вече имаме сформирано редовно правителство между ГЕРБ, ИТН и БСП. Той подчерта, че е възможно страната ни да има икономическа и финансова стабилност, тъй като ГЕРБ и ИТН..
Това, което се случва в Близкия Изток, е нещо положително - след 15 месеца кървава война, в която бяха убити над 45 000 палестинци и израелци. Това, което става между Израел и Хамас е низ от радикални промени в този регион - споразумението с Хизбула, избора на нов ливански президент, на ново ливанско правителство. Все пак споразумението е много..