Има ясни признаци на паника сред управляващите партии, включително и ГЕРБ, така социологът Мира Радева коментира промените в Изборния кодекс. Според нея тази паника е предизвикана от предалагания от Слави референдум. Като че ли гласуването се опитва да изпревари поставените от Слави въпроса.
Тя припомни, че от години рейтингът на парламента е под критичния минимум, а това говори, че е необходима кардинална промяна на начина по който избираме депутати. Ясно е, че излъчването на политическото представителство, гласуван на кръглата маса, не функционира. Депутатите с поведението си, обаче, се страхуват от подобоен разговор и допитвания. В крайна сметка върху Бойко Борисов ще се стовари силата на общественото недоволство, напоследък самият лидер на ГЕРБ и премиер излъчва противоречиви сигнали, каза социологът.
По думите й управляващото мнозинство в момента е слепено с лошо лепило и затова предложенията им са взаимно изключващи се. Тя посочи за пример задължителното гласуване и въведената пасивна дерегистрация, вместо да се приеме активна дерегистрация
Няма какво повече да се очаква от тези хора, масов публичен натиск е необходим, заключи Мира Радева. Тя цитира данни от социологическо проучване за евентуалната подкрепа на гражданите на референдума на Слави. Според тях, преди месец 71 процента от хората с избирателни права са подкрепили инициативата, а над 2/3 от хората искат мажоритарен избор. Трябва да спрем да чакаме някой да ни свърши работа. Гражданите трябва да бъдат активни, да вземат решенията на проблемите си със свои ръце, коментира социологът.
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..