Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пасивността на българите в чужбина доведе до промените в ИК

| обновено на 28.04.16 в 15:52

Забраната за разкриване на секции извън посолствата и консулствата в чужбина остана в Изборния кодекс, но бяха добавени някои изключения. В населените места на държавите-членки на Европейския съюз, в които няма дипломатическо или консулско представителство, ще се образуват избирателни секции при наличие на не по-малко от 100 избиратели, подали заявления за гласуване, прие окончателно парламентът. 


С решение на Централната избирателна комисия по предложение на Министерството на външните работи ще се образува една избирателна секция в населено място с население над 1 млн. жители на държава, която не е членка на ЕС, в което няма дипломатическо или консулско представителство. Избирателната секция ще се образува при наличие на не по-малко от 100 избиратели, подали заявления за гласуване, решиха депутатите.

Според социолога Антоний Гълъбов, Народнот събрание избра един по- консервативен модел на избирателния процес, който свежда гласуването до мисиите ни в чужбина. „Имахме няколко гласувания през последните две години, които бяха изключително важни за България, самият аз съм призовавал сънародниците ни  в чужбина да гласуват, но това не се случи, каза Гълъбов и добави, че решението на парламента е отговор на пасивността на българските граждани, живеещи извън страната.

Ограничението засяга всички български граждани, живеещи извън ЕС – Турция, САЩ, Русия и други. Въпросът е принципен, на избор на модел, на преценка дали търсим мнението на всички български граждани или го въвеждаме там, където държавните институции могат да гарантират  неговото провеждане, смята анализаторът и  прогнозира оспорването на текстовете в Конституционния съд. Антоний Гълъбов цитира данни, според които,  18 от страните – членки на ЕС допускат гласуването в чужбина да става в техните дипломатически мисии. Разликата обаче е, че се допуска  гласуване по пощата на гражданите. За съжаление  този модел на дистанционно гласуване не е разрешен у нас, коментира социологът

Той смята, че разпад  на управленското мнозинство няма, защото зад гласуванията на текстовете стоят гласовете на  ГЕРБ, реформаторите, частично на ПФ и на АБВ. Мнозинството не е разколебано от промените в ИК.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Честваме Петровден!

Днес православната църква чества едновременно паметта на апостолите Петър и Павел, наречени първовърховни и вселенски учители.  Те с усърдие разпространяват Христовото учение и претърпяват страдания, гонения и мъченическа смърт заради вярата. Оставят послания, в които се разясняват християнските ценности и правилата на църковния живот.  Петър се..

публикувано на 29.06.24 в 08:56
Вилис Цуров

Отказът на президента да участва в срещата на НАТО е лош сигнал

Отказът на президента Румен Радев да участва в срещата на върха на НАТО във Вашингтон не е изненада, като се има пред вид позицията му против помощта на Украйна, каза в интервю за предаването "Точно днес" Вилис Цуров - председател на УС на Съюза на офицерите от запаса "Атлантик". Независимо от това, сигналът, който изпраща страната ни към партньорите..

публикувано на 28.06.24 в 10:24

Аптеките са на кръстопът между грижата и търговията

Собственици на аптеки,  професори от академичните среди и анализатори сядат на една маса, за да обсъдят проблемите в аптечния бранш.  Форумът е тази събота в Пловдив и  поставя темата: „Българската аптека е на кръстопът между фармацевтичната грижа и търговията“.  Форумът се организира от Инициативен комитет на магистър-фармацевти,..

публикувано на 28.06.24 в 10:08

Форум "Азбука.Език. Идентичност" в Пловдив

В зала „Съединение“ на Регионалния исторически музей в Пловдив ще се проведе втората сесия на Международния форум за кирилицата „Азбука. Език. Идентичност“. Форумът е по инициатива на вицепрезидента Илияна Йотова и се организира с подкрепата на Министерство на образованието и науката. Той е продължение на проведения през 2022 г. Международен..

обновено на 28.06.24 в 08:51

Медицината е най-желана специалност в МУ-Пловдив

Ръст на кандидат-студентите за Медицински университет – Пловдив – това показват данните от подадените документи за участие в кампанията за прием. 1950 е общият брой на кандидатите, като миналата година те са били 1740, посочи зам.-ректорът по учебна дейност проф. д-р Веселина Горанова. Превес отново имат жените – 1480, а мъжете са 470...

обновено на 27.06.24 в 16:34