За нашите страсти и ежедневни разпятия в човешкия ни избор на посоки, средства, цели и приятелства. Събеседник – проф.д-р Петко Тодоров – директор на Център за медийни изследвания и аудиовизуална политика при УНСС.
Разпети петък сякаш е станал ежедневие за държавата ни. Събрах част от публицистиката си в книга, която нарекох „Самарът на Санчо“. Заимствах заглавието от Иван Хаджийски, който беше казал, че самарът е да се качим на него и от там да погледнем света, а не да го носим на гърба си. За съжаление, ние българите продължаваме да носим самара на гърба си и когато си зададем въпроса защо не се чувстваме уютно в собствената си държава, защо ежедневието ни сякаш е поредица от разпети петъци, защо имаме тази несигурност на времето и промени, които не знаем до какво ще доведат, те не гарантират личностното развитие, не дават сигурност на бизнеса, накърняват контактите на отделния човек с обществото и лансират възгледи и настроения, които показват лошата част на човешката личност. Отговорът е, че това време се нуждае от съществена промяна, за да го синхронизираме. Нуждае се от Възраждане. И това е смисълът на българския Великден.
Проф. Тодоров подчерта, че много уважава творчеството на проф. Николай Генчев, един от вещите хора на българското Възраждане, който казва, че то се характеризира с три момента: промени в материално-икономическите отношения, промени в социалната област и скок в културно-духовната област. Ако направим анализ на нашето време, ще установим икономически катострофално развитие, външен дълг, бедност, социална деградация на всички групи в обществото, т.е. духовен безпорядък, който води до културна резигнация на голяма част от населението. Това е противоположност на онова, което наричаме българско Възраждане от 18, 19 в.- епохата на истинското Възраждане и тъжната истина е, че не научаваме своите исторически уроци, заяви проф. Тодоров.
В българската история преобладават отделни личностни амбиции или определени групови интереси пред оборота на политическия продукт. Това е така, защото корупцията и престъпността са част от същността на държавата. Престъпността се ражда от посредствеността в управленския и политическия ешелон. Много лесно некадърните престъпват закона, защото искат да използват моментното си властово положение. Преди няколко години направих едни сравнителни критерии, които да ни покажатq кога ще се превърнем в отворена, демократична, толерантна държава и кога ще напуснем това минало на тоталитарното. Отговорът е, когато гражданинът стане по-важен от държавата. У нас държавата продължава да е по-важна от гражданите. Това ще се случи, когато гражданинът стане страна по договор, а не молител или бунтар, както е в момента. Или пишем жалби, или обсаждаме Парламента с по едно паве в джоба. Когато властта се превърне в управление, а не – във властване. Когато хората започнат да бъдат оценявани според таланта им и извадим социалните контакти, а не, както пише Иречек, и както се случва след всеки избори да се пълнят министерствата със съселяни, съпартийци и роднини, подчерта още проф. Тодоров. Той уточни, че етимологията от гръцки на думата литургия е общо дело, но българите не се обединяват около общите дела.Вместо да овладяваме процеси и държавата да бъде водеща в управленските си функции, трябва да имаме национална доктрина, кауза. А с този кръгозор от избори до избори настъпва само паника.
Повече чуйте от звуковия файл.
Парламентът създаде временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. Очаква се в следващите три месеца парламентарните групи да се обединят за решителни мерки за драстичен спад на невинните жертви на пътя. Три месеца тази комисия ще разнищва всички главни проблеми. Надеждите са депутатите да отчетат всичко..
Областната администрация Пловдив ще бъде домакин на тазгодишното издание на Международния ден на майчиния език – 21 февруари. Във фоайето на областната управа ще се съберат студенти от всички висши учебни заведения в Пловдив,. Тази година всеки участник ще представи на своя майчин език прочутата фраза от Майка Тереза: „ Мирът започва с..
Как разчитаме проекта на бюджета, след като властта го представи пред работодатели и синдикати? Според икономиста Георги Вулджев вниманието трябва да се фокусира върху това, какво се случва с огромния дефицит и как правителството има намерение да се справи с него, защото това е най-големия проблем с финансите ни през последните няколко години...
В програма "Точно днес" за темата образование, избора на училище след 7 клас, новите специалности в Пловдив и възможна ли е матурата по математика, разговаряме с началника на Регионалното управление на образованието Иванка Киркова . Как РУО реализира предложението на план-приема за 2025/26 учебна година - кое е новото и къде са заложени..
„Мога да кажа с една дума-разочарование“. Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..