Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Децата ни по-горди българи с народни танци и фолклор

Снимка: Христо Крачолов

Защо децата от 1 до 12 клас трябва да имат задължително народни танци в часовете по физическо възпитание, и кой трябва да обучава учениците?

Отговорите са от проф. д-р Антон Андонов, ръководител на катедра "Хореография" в АМТИИ-Пловдив. Гост-преподавател е на множество семинари и жури в национални и международни танцови конкурси и фестивали.

В часовете по физическо възпитание в училище задължително ще бъдат изучавани хора, предвиждат проектите на нови образователни програми, публикувани на сайта на образователното министерство за обществено обсъждане.

Народните танци и в момента присъстват в програмите по физическо, но се преподават по желание. В почти всички класове ще бъдат изучавани по едно или няколко хора, като сложността се увеличава за по-големите ученици.

В I клас ще се учи хорото "Боряно, Борянке", а във II  "Кулско хоро" и "Омуртарско хоро".

Децата в III клас ще трябва да играят "Самоковско хоро" и "Седенчица" “Дунавско хоро“, както и "Джиновско" на място.

В X клас учениците ще изучават “Елено, моме“ и гръцкия танц “Сиртаки“. Това е и единственият чуждестранен танц, който ще се изучава, за разлика от сегашните програми, в които фигурират и други стилове, макар и като допълнителна подготовка – валс, танго, самба.

В XI и дванадесети клас учениците ще се учат да танцуват "Охридско хоро", "Дайчово хоро" и "Ганкино хоро".

Проф. Антон Андонов заяви в интервю за програма "Точно днес", че това обучение е важно, защото българските народни са ни съхранили като българи и децата трябва да знаят това, което през годините ни е съхранявало като нация.

Преподаването обаче трябва да е от специалисти - хореографи, подчерта проф. Андонов. По думите му при добро желание и тренинг с всички ученици биха могли да се постигнат добри резултати.

Ще се учат по-популярните хора, като обаче трябва да се включат и "Ръченицата" и "Правото хоро" за начало, акцентира проф. Андонов.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

И на 90 години БНР остава модерна медия

Тази година Българското национално радио става на 90 години, а Радио Пловдив - на 70.  "Трябва да обръщаме внимание и на успехите, и на предизвикателствата. Тези 90 години означават, че много хора преди нас са постигнали много неща - да работим в медия, която се ползва с много високо обществено доверие, която хората не само слушат, а истински се..

обновено на 25.01.25 в 10:35

Няма да има проблем с техниката за онлайн обучението

Училищата в Пловдив и областта имат готовност да преминат към онлайн обучение от 29 януари до 4-ти февруари включително. Пред Радио Пловдив началникът на РУО Иванка Киркова подчерта, че в тези учебни дни ще се оформят оценките за първия учебен срок. Тя припомни, че област Пловдив е сред пионерите, стартирали онлайн-обучение през 2020 година по..

публикувано на 24.01.25 в 14:42

Правна комисия в ОбС отряза две предложения на кмета

Две предложения за предстоящата на 30 януари сесия на ОбС на пловдивския кмет Костадин Димитров бяха бойкотирани на заседанието днес на правна комисия към местния парламент. Едното е за одобряване на текстове на допълнителни споразумения с превозвачите, обслужващи линиите от масовия градски транспорт, което предвиждаше индексация на..

публикувано на 24.01.25 в 14:30
Д-р Костадин Костадинов

Мръсният въздух води и до сърдечно съдови увреждания

Обичайната зимна картина записва високи нива на ФПЧ във въздуха. В Пловдив освен силния трафик, и печките на твърдо гориво се оказват често споменавани в докладите на РИОСВ. Как мръсния въздух се отразяват на децата и по-чувствителните възрастни хора, какви са важните мерки? Според кардиолога д-р Костадин Костадинов ,  преподавател в Медицински..

публикувано на 24.01.25 в 11:05

Планетариумът в Смолян представя нова "Небесна разходка"

На 25.01.2025 година от 13:30 часа Планетариумът с Астрономическа обсерватория в Смолян ще представи най-новата им програма за съзвездията през зимата. Ще има още една лекция в събота от 17:00 часа, приет е графикът и посещенията ще са два пъти на ден. „ Небесна разходка “ е създадена, чрез дигиталния софтуер Digistar7. Тази програма е реализирана..

публикувано на 24.01.25 в 10:17