Защо децата от 1 до 12 клас трябва да имат задължително народни танци в часовете по физическо възпитание, и кой трябва да обучава учениците?
В часовете по физическо възпитание в училище задължително ще бъдат изучавани хора, предвиждат проектите на нови образователни програми, публикувани на сайта на образователното министерство за обществено обсъждане.
Народните танци и в момента присъстват в програмите по физическо, но се преподават по желание. В почти всички класове ще бъдат изучавани по едно или няколко хора, като сложността се увеличава за по-големите ученици.
В I клас ще се учи хорото "Боряно, Борянке", а във II "Кулско хоро" и "Омуртарско хоро".
Децата в III клас ще трябва да играят "Самоковско хоро" и "Седенчица" “Дунавско хоро“, както и "Джиновско" на място.
В X клас учениците ще изучават “Елено, моме“ и гръцкия танц “Сиртаки“. Това е и единственият чуждестранен танц, който ще се изучава, за разлика от сегашните програми, в които фигурират и други стилове, макар и като допълнителна подготовка – валс, танго, самба.
В XI и дванадесети клас учениците ще се учат да танцуват "Охридско хоро", "Дайчово хоро" и "Ганкино хоро".
Проф. Антон Андонов заяви в интервю за програма "Точно днес", че това обучение е важно, защото българските народни са ни съхранили като българи и децата трябва да знаят това, което през годините ни е съхранявало като нация.
Преподаването обаче трябва да е от специалисти - хореографи, подчерта проф. Андонов. По думите му при добро желание и тренинг с всички ученици биха могли да се постигнат добри резултати.
Ще се учат по-популярните хора, като обаче трябва да се включат и "Ръченицата" и "Правото хоро" за начало, акцентира проф. Андонов.
Кметът на Пловдив Костадин Димитров поздрави пловдивчани с настъпването на светлия християнски празник Рождество Христово. В обръщението си той пожелава на всички здраве, благоденствие и мир. "Коледните празници са време на топлина, споделени мигове и добрина. Време, в което се обръщаме към семейството и приятелите си, споделяме надежда и търсим..
Училището насърчава децата да са винаги прави, на всяка цена. Но ще им се налага да взимат решения в несигурна среда. В този епизод опитваме да дадем някои насоки за запълване на тази празнота в образованието и възпитанието на децата. В два последователни епизода гостува Весислав Илиев, който споделя опит като ментор от образователната програма за..
Тази година е като продължение на предишната, а предишната на предходната и това е лошата тенденция на инерция от Ковид кризата насам, определи доцентът по социология Алексей Пампоров. В глобален план има тенденция на преподреждане, в която за съжаление и "добрите" също показват липса на морален интегритет. Видя се, че светът не е черено - бял. За..
Димитър Бришимов е главен инспектор в пловдивската пожарна и началник на сектор "Пожарогасителна и спасителна дейност". Професионалист, който вече 30 години е в професията, която го среща с бедстивята и с човешката трагедия, но и благодарност. В петте части на разговора ще чуем истории за огън и вода, за бедствия у нас и за мисиите на..
Политическата ситуация и парите на държавата. В очакване на редовен кабинет ще сте стигне ли до приемане на бюджет? Къде са основните проблеми в предложената рамка и кои са най-големите финансови рискове пред страната ни? Коментарът е на Михаил Кръстев , изпълнителен директор на Съюз за стопанска инициатива – част от Националния съвет за тристранно..