Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Плевнелиев наложи частично вето на Изборния кодекс

| обновено на 07.05.16 в 13:21
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Президентът Росен Плевнелиев ще върне за ново обсъждане в Народното събрание разпоредби от Изборния кодекс. Това съобщиха от прессекретариата на държавния глава. 

Според държавния глава, Изборният кодекс трябва да гарантира честността на вота, както в страната, така и в чужбина. Това обаче не трябва да става за сметка на неравното третиране на българските граждани зад граница, се казва в мотивите на президента. 

До ветото на Плевнелиев се стигна след реакцията на сънародници зад граница и  намесата на омбудсмана и премиера Бойко Борисов за промяната в Изборния кодекс, която беше гласувана  по предложение на Патриотичния фронт

ГЕРБ не иска да променя изборните правила и това е доказано с политическото решение, което е взето преди местните избори, каза пред журналисти в Златоград Цветан Цветанов, председател на парламентарната група на ГЕРБ и заместник-председател на партията:

Ще има допълнителни консултации между политическите сили и тогава вече ще можем, действително, да вземем и правилното политическо решение, но единственото, към което се стремим от ГЕРБ, е да има стабилност за страната, да не създаваме предпоставка някой да подтикне страната ни към безредици, към несигурност, което означава, че ще се превърнем в съседните ни държави - в една политическа нестабилност, което, повярвайте, че не дава възможност да се правят решения на важните и сложни въпроси, които стоят днес пред обществото".

Патриотичният фронт ще оттегли подкрепата си за мнозинството, ако парламентът не отхвърли президентското вето за промените в Изборния кодекс, заяви пред "Хоризонт" съпредседателят Красимир Каракачанов. Според ВМРО аргументите на държавния глава  са "общи приказки, които невярно твърдят, че българите в чужбина са лишени от право на глас". 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Самосвал се изправи на задни гуми на АМ "Тракия"

Самосвал се е ударил в указателната табела над платното на магистрала „Тракия“ край Пловдив.  Инцидентът е станал около 2 часа тази нощ, след като шофьорът не е свалил каросерията и тя се е закачила в табелата.  Вследствие на това камионът се е изправил почти вертикално с кабината нагоре.  Шофьорът не е пострадал и е успял да слезе. След близо 4..

публикувано на 25.05.25 в 09:59

"Червен код" за проливни валежи в Родопите

За днес Националният институт по метеорология и хидрология издава предупреждение за значителни валежи-от трета степен, „червен код“, за планинските райони на областите Пазарджик, Благоевград и Смолян, от втора степен, „оранжев код“, за 8 области- Кюстендил, София област, Враца, Плевен, Ловеч, Габрово, Пловдив и Кърджали,  и от първа степен,..

обновено на 25.05.25 в 08:40

3 награди "Аскеер" за спектакъла "Без кръв"

Три награди „Аскеер“ спечели драматизацията на Александър Секулов по едноименния роман на Алесандро Барико „Без кръв“-за режисура на Диана Добрева, за най-добро представление и за костюми.  34-та церемония по връчване на театралните награди се състоя снощи в театър "Българска армия" в столицата. Актьорът Марин Янев и актьорът и режисьор Ивайло..

обновено на 25.05.25 в 08:40

Днес е празникът на Асеновград

Асеновград е бил и остава място на достойни хора – такива, които не се плашат от предизвикателства, които знаят, че с пот на челото се гради бъдеще. Това каза в словото си по повод празника на Асеновград кметът на града Христо Грудев. Майсторът Валентин Йотков и посмъртно Ставрофорен свещеноиконом Христо Попов бяха удостоени със званието..

обновено на 25.05.25 в 08:40

Зеленчуците поевтиняват

Продължава спадът в цените на зеленчуците на борсите в страната, както и на други основни хранителни продукти, показват данните в седмичния бюлетин на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата.   Цените на почти всички зеленчуци бележат спад тази седмица. Най-значителен е той при пресните картофи - с 28,7 на сто до 2,50 лева за килограм...

публикувано на 25.05.25 в 08:39