С литийно шествие на ученици и учители от Хуманитарната гимназия „Свети Свети Кирил и Методий“ започнаха тържествата по случай Деня на светите братя в Пловдив.
Шествието завърши с поднасяне на венци и цветя пред барелефа на Славянските първоучители в Стария град. Тържественият концерт на учениците от Хуманитарната гимназия ще се проведе в Концертна зала.
„Възкресяваме една традиция. Гимназията ни има свой уникален празник на 10 май, който отбелязваме днес. Наричаме го празник на духовното възраждане на историческите корени на деня, който е посветен на славянските равноапостоли“, това заяви в интервю за Радио Пловдив Соня Киркова, директор на Хуманитарната гимназия „Свети Свети Кирил и Методий“. Тя припомни, че началото на празника е поставено в Пловдив през 1851 година от Найден Геров.
Соня Киркова е категорична, че учениците днес се възпитават да уважават историческите ни корени и светлите образи на братята Кирил и Методий. Директорката на Хуманитарната гимназия подчерта, че остава оптимист за образованието. „Децата четат, но избират какво да четат“, коментира Соня Киркова.
Почитането на светите братя Кирил и Методий като велики християнски учители е наложено още от техните ученици през 886 г., а първите сведения за честването на празника им на датата 11 май има още през XII век. Арменски летописи от 1813 г. посочват пък, че равноапостолите са почетени на 22 май 1813 г. в Шумен.
Инициативата е на Найден Геров, а датата е избрана, тъй като това е общият църковен празник на двамата светии. В годините след това 11 май започва да се отбелязва тържествено в българската църква „Свети Стефан” в Цариград, пак в Пловдив в храма „Света Богородица” (със слово на Йоаким Груев), в Шумен, Лом, Скопие и София.
Празникът на Кирил и Методий се чества и сред българските имигранти в Румъния и Русия, сред родното ни студентство в чужбина, дори сред сънародниците ни, заточени в Диарбекир.
Пет години след празника, организиран от Найден Геров в Пловдив, Йоаким Груев предлага денят на светите равноапостоли да стане официален празник на българските ученици. Пловдивското епархийско училище, известно като Първа мъжка гимназия, е и първото в света, наречено на братята Кирил и Методий.
На 12 декември честваме Свети Спиридон Чудотворец. Той е един от великите светии и чудотворци от 4 век. Роден е на остров Кипър по време на царуването на Константин Велики. Светецът е съвременник на свети Николай Мирликийски. В България Свети Спиридон се тачи като закрилник на занаятчиите – обущари, тухлари, грънчари, бакърджии и др. Разпространено..
Тържествената промоция на абсолвентите от випуск 2024 на Аграрния университет - Пловдив ще се проведе от 10:30 часа. Дипломи ще получат 653 възпитаници на вуз-а. От тях 373 успешно са завършили образователно-квалификационна степен „бакалавър“ и 280 – степен „магистър“. Средният успех от следването на бакалаврите от всички 17 специалности,..
Годишният благотворителен бал "Нощ на ангелите" ще подкрепи млада майка, нуждаеща се спешно от средства за операция. Балът ще се проведе тази вечер от 19 часа в Plovdiv Event Center. Мотото на вечерта е "Заедно за Мария" като в подкрепа на каузата ще бъдат дарени 100% от средствата, събрани от продажбата на поканите и от артикулите на място...
Община „Марица“ няма да вдига местните данъци за следващата година. Това съобщи кметът на общината Димитър Иванов. С 30% обаче се увеличава такса „Битови отпадъци“ заради недостига на средства в размер на близо 700 000 лева за събиране, извозване и депониране на боклука на депата в Шишманци и Цалапица. С близо 600 000 лева се увеличава..
ГКПП Рудозем-Ксанти ще бъде отворен на 1 януари 2025 година! Това стана ясно от срещата на областния управител на Смолян Захари Сираков с гръцкия му колега Христодулос Топсидис, който е областен управител на Регион Източна Македония и Тракия. До края на годината отсечката от Димарио до границата с България ще бъде напълно готова и от 1..