С литийно шествие на ученици и учители от Хуманитарната гимназия „Свети Свети Кирил и Методий“ започнаха тържествата по случай Деня на светите братя в Пловдив.
Шествието завърши с поднасяне на венци и цветя пред барелефа на Славянските първоучители в Стария град. Тържественият концерт на учениците от Хуманитарната гимназия ще се проведе в Концертна зала.
„Възкресяваме една традиция. Гимназията ни има свой уникален празник на 10 май, който отбелязваме днес. Наричаме го празник на духовното възраждане на историческите корени на деня, който е посветен на славянските равноапостоли“, това заяви в интервю за Радио Пловдив Соня Киркова, директор на Хуманитарната гимназия „Свети Свети Кирил и Методий“. Тя припомни, че началото на празника е поставено в Пловдив през 1851 година от Найден Геров.
Соня Киркова е категорична, че учениците днес се възпитават да уважават историческите ни корени и светлите образи на братята Кирил и Методий. Директорката на Хуманитарната гимназия подчерта, че остава оптимист за образованието. „Децата четат, но избират какво да четат“, коментира Соня Киркова.
Почитането на светите братя Кирил и Методий като велики християнски учители е наложено още от техните ученици през 886 г., а първите сведения за честването на празника им на датата 11 май има още през XII век. Арменски летописи от 1813 г. посочват пък, че равноапостолите са почетени на 22 май 1813 г. в Шумен.
Инициативата е на Найден Геров, а датата е избрана, тъй като това е общият църковен празник на двамата светии. В годините след това 11 май започва да се отбелязва тържествено в българската църква „Свети Стефан” в Цариград, пак в Пловдив в храма „Света Богородица” (със слово на Йоаким Груев), в Шумен, Лом, Скопие и София.
Празникът на Кирил и Методий се чества и сред българските имигранти в Румъния и Русия, сред родното ни студентство в чужбина, дори сред сънародниците ни, заточени в Диарбекир.
Пет години след празника, организиран от Найден Геров в Пловдив, Йоаким Груев предлага денят на светите равноапостоли да стане официален празник на българските ученици. Пловдивското епархийско училище, известно като Първа мъжка гимназия, е и първото в света, наречено на братята Кирил и Методий.
Къщата на известния цигулар и музикален педагог от Пловдив маестро Гаро Балтаян, който от години живее със семейството си в САЩ, е изгоряла до основи в един от пожарите в Лос Анжелос, съобщават от българската диаспора в Съединените щати. Маестро Балтаян, съпругата му Арсине и дъшеря му - известната цигуларка Арусяк Балтаян, са успели да се спасят от..
Напълно възстановено е електрозахранването в селищата по Арденското корито над Смолян, това съобщи за Радио Пловдив заместник-областният управител Адриан Петров . Той допълни, че този следобед е в ъзстановено и е движението за всички моторни превозни средства през прохода Рожен. Остават въведените ограничения за движение на..
Мъж на средна възраст е потрошил с кол страничното стъкло на автобус по линия №6 в кв. „Столипиново”. Шофьорът не е пострадал, няма наранени и пътници. Размерът на щетата е около 3000 лева. Извършителят на вандалската проява се издирва. Инцидентът е от днес преди обяд, когато възникнал конфликт между шофьора и нападателя. Мотивът е,..
Възстановено е движението за всички моторни превозни средства през прохода Рожен. Остават въведените ограничения за движение на тежкотоварните автомобили с ремаркета и полуремаркета по останалите пътища на територията на Смолянска област. Продължава работата по отстраняване на авариите по електропреносната мрежа в селища по Арденското корито
63-годишна жена е в болница, след като бе блъсната на пешеходна пътека в Пловдив. Инцидентът станал на бул. „Никола Вапцаров“, където предимството на пешеходката било отнето от лек автомобил „Мерцедес“ с 30-годишен водач. Пробите за употреба на алкохол и наркотични вещества на мъжа са отрицателни. С полицейска заповед той е бил задържан за срок до..