Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Каквато ни е демокрацията - такъв е и ИК

Снимка: БГНЕС

Допълваме още една гледна точка по темата за ветото върху текстовете от Изборния кодекс.

Разговаряме с Методи Андреев, депутат от гражданската квота на ГЕРБ, който представя своята лична гледна точка за гласуването на българите в чужбина и  правилата, които сътвориха народните представители в пленарна зала.

Р.П: Г-н Андреев, като част обаче от мнозинството - притеснен ли сте от тези текстове, които депутатите приеха като промени в Изборния кодекс, така че да се стигне до ветото на част от тях от страна на президента? Сега на ход, налага се очевидно, е поправка на поправките в Изборния кодекс?

Методи Андреев: Аз имам мнение, което съм го заявявал много преди да бъде създадена партия ГЕРБ –  още от 2005 г., когато бях водач на ОДС в Сливен, още тогава бях за задължителното гласуване и то в истинския му вид – задължително със санкции. Разбира се, тогава още не можеше да се говори за използване на електронно гласуване, но аз смятам, и сега продължавам да смятам, че най-добрата форма, която може в България да бъде наложена като форма на гласуване е задължителното гласуване със санкции плюс електронното гласуване едновременно. Тогава ще може наистина да има представителност. Ще може ясно да се каже колко са активните гласоподаватели, ще изчезнат мъртвите души и т. н. И най-малкото - ще се намали приносът на купения вот. Но това не се случи, тъй като различни политически мнения, амбиции промениха всичко, което съм смятал, че е полезно. Може и да греша, не смятам, че съм абсолютно прав, но в крайна сметка се получи този Изборен кодекс, за който  мога да кажа каквато ни е демокрацията – такъв и Изборният кодекс.

Р. П.: Съжалявате ли, че в крайна сметка от текстовете отпадна една идея на ГЕРБ, която идея се казва секция "Чужбина”? За да се стигне до днешната ситуация, в която българите, които живеят в чужбина се чувстват ощетени от правилата, които депутатите  гласуваха в пленарна зала?

Методи Андреев: Тук имам малко по-различно мнение. Според мен  да ползваш едно право, каквото е правото съгласно чл. 42 ал. 1 от Конституцията – да участваш в избори за местни и централни органи на власт, да ползваш това право...това означава да го осъзнаваш и да си отговорен към това право. В крайна сметка 25 г. България очаква тези действително най-активни, най-креативни, най-интелигентни хора, които са имали смелостта да отидат да се докажат в чужбина, да се намесят решително в изборния процес, да си кажат своята тежка дума. Аз ще ви дам примера с последните парламентарни избори – 2014 г. След година и половина на небивала гражданска активност и протести срещу тежката корупционна среда в България, срещу срастването на политическа власт с мафия, ние виждаме следната активност – на всички български граждани зад граница, общо 123 – 124 хиляди гласували  в цял свят. Като забележете – в Северна Америка, Съединените американски щати и Канада – само 8800 български граждани. Значи правото да гласуваш изисква ти да осъзнаваш и да си отговорен към държавата, която ти е дала това право.

Проблемът е следният, според мен, така си мисля, за този нерегламентиран в момента начин, по който се извърши и гласува зад граница, защото съгласете се - държавата трябва да има някакъв контрол върху изборния процес зад граница, се промъкнаха политически интереси, които доведоха в България до създаване на партия, и да го кажем - до установяване на партия, първо, с епически характер, втора, която се превърна базата на българската мафиотската система, която създаде тази мафиотска система.

Т. е. неизползването на това право от тези млади хора зад граница доведе в крайна сметка до изопачаване, защото от тези 123 хиляди гласували зад граница български граждани - половината са гласували точно за този мафиотски модел. Това е факт. И в крайна сметка - по този начин провокираме самите наши сънародници.

Р. П.: Т. е. това, което приехте вие, депутатите, в пленарна зала като промени в Изборния кодекс има донякъде за цел да провокира нашите сънародници в чужбина, така ли?

Методи Андреев: Аз така го и възприемам. Защото вижте...нали искаме всичките тези хора да гласуват? Даже аз ще ви кажа следното нещо – активността на нашите съграждани зад граница трябва да бъде насочена и към защита на това тяхно право, но тя трябва да бъде насочена задължително към час по-скоро налагане на електронно гласуване и друго – гласуване по пощата. Защо да не може примерно да се гласува и по пощата? Как го правят и в други държави? Има го и в САЩ, има го и по други държави по света. Т. е. разбирате ли едностранчивото твърдение „на нас ни ограничават правата”, че не е вярно, защото тези права досега те не са ги ползвали, най-малкото не са показали, че искат да ги ползват тези права.

Р. П.: Да, но ако искат - защо трябва да се слагат допълнителни препятствия?

Методи Андреев: Какво значи, ако искат?

Р. П.: Това е право на всеки един българин.

Методи Андреев: Правилно, ако един човек иска - той ще намери начин да го реализира това право. Общо взето, това право там, където има най-компактни български маси има обикновено и дипломатически представителства, консулства. Аз ще ви кажа примерно в САЩ на изборите от 2014 г., последните парламентарни избори. Гласували са, пак повтарям, 8800 човека в Съединените американски щати и Канада, това са 10 секции. Десет секции могат да бъдат направени във всички места, където има консулски служби, където има сериозна българска диаспора. Истината, вижте, и трябва да си го признаем хората, които са отишли зад граница за съжаление – не се интересуват от това, което става в България. И да бъда още по-ясен и обективен – такова е управлението в България, че отвращава не само гражданите зад граница да не гласуват. И да не се интересуват какво се случва в България, това е факт. И не напразно хората казват всеки народ си заслужава управлението.

Р. П.: Да, но вие така или иначе сте депутат от управляващата партия, макар и от гражданската квота.

Методи Андреев: Вижте, да кажа честно – какво от това? Аз съм имал позиция много преди да бъде създадена ГЕРБ, аз съм поканен в качеството си на човек, който има някаква позиция. В случая аз не казвам, че съм прав. Аз просто заявявам моята позиция. Затова казвам, че това е моята лична позиция.

Р. П.: Добре, но след протестите срещу „КОЙ” сега има нов модел на управление, очевидно и той не печели голямо доверие...

Методи Андреев: Аз ще ви кажа защо. След протестите срещу „КОЙ”, да се случи нещо радикално в държавата? Примерно, какво стана с КТБ? Да наказахме крадците от КТБ или пък доказахме примерно, че водим битка с корупцията по начин, който искат да го видят нашите европейски приятели?

Р. П.: Какво пречи на ГЕРБ?

Методи Андреев: Не мога да кажа, не мога да кажа какво пречи. Аз мога да кажа само следното нещо, че при всички случаи резултатът от година и половина е опити за реформи, които започнаха според мен единствено успешно и единствено добре се случват, и затова трябва да бъде дадена обективна подкрепа и на премиер, и на правителство, и на хора, които подкрепят това правителство - в енергетиката. Нещо се случи, което в България десетилетия не се е случвало – за първи път България започва да провежда собствени изследвания и проучвания за наличие на газ и нефт в нашия шелф на Черно море. Това е знаменателно събитие. Ето, ако такова нещо се беше случила и в други сектори, сигурно успехът на това управление щеше да бъде още по-голям. Това хората го виждат. А битка с корупцията в България не е започнала, не е започнала.

Р. П.: Очаквате ли днес да се намери компромисен вариант? Знаете, вашите колеги от Патриотичния фронт удрят по масата и заплашват, че ще оттеглят своята подкрепа?

Методи Андреев: Аз лично смятам, че в тази ситуация, в която се изпадна - трябва да се отчетат мотивите, аргументациите на двете страни. Прави са в  едно хората от Патриотичния фронт - че не искат правото да гласуват българи зад граница да се ползва единствено или в по-голям процент отколкото се полага от нашите сънародници, които гласуваха досега винаги  само и за ДПС. Това е факт. Това е притеснително, защото по принцип именно, защото този модел създаде политическата база, която ние все още не можем да разрушим, на която в момента, дето се казва, й търсим цаката. От друга страна - и нашите активни сънародници зад граница имат своето основание поне по Конституция, че правата им са нарушени, но реално погледнато - те също по никакъв начин не са доказали, че реално ще си ползват тези права. Аз разбирам - ако тези милион и половина българи, които се намират по Европа, по Съединените щати, по Канада, по Австралия и други места по света, от тях примерно гласуват 600 – 700 хиляди...Тогава съвсем основателен щеше да бъде техният протест, абсолютно основателен. Сега те илюзорно казват - на нас ни се отнема правото да гласуваме. Те не са го ползвали 25 г. или поне не са показали желание, че искат да го ползват, а в същото време, дето се казва, жилото остава в България – формират се мнозинства, формират се политически корпорации на базата на един доста корпоративен модел – моделът на Доган, който той наложи през тези години на уж демократично развитие. И тъй като в България ние не извършихме декомунизация, което е фундаментална грешка на българския преход, сега за съжаление се оказа, че ние не можем да извършим и дедоганизация, което е още по-тежко.

Р. П.: Благодаря ви за това участие. Чухте Методи Андреев – депутат от  гражданската квота на ГЕРБ с коментар за предстоящите днес преговори по върнатите от президента текстове от Изборния кодекс.

Цялото интервю с Методи Андреев можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Промените на Зелената сделка предстоят

"Преобръщането на позицията на Европейската народна партия по Зелената сделка на ЕС се дължи основно  на предстоящите избори в Германия", смята енергийният експерт Боян Рашев. Припомняме, че ЕНП излезе с декларация, с която се иска отлагане, както и отмяна на значителна част от ангажиментите но Зелената сделка. Боян Рашев посочи, че лидерската..

публикувано на 23.01.25 в 16:59

Общината е истинският виновник за мръсния въздух в Пловдив

Адв. Димитър Площаков, който води дело срещу МОСВ заради вредите върху здравето, нанесени от  мръсния въздух, коментира в  предаването „Ден след ден“  продължаващото трети ден наднормено насищане на въздуха  в Пловдив с фини прахови частици. По думите му данните, които получаваме дори не са верни, те са от компрометирана система за..

публикувано на 23.01.25 в 16:15
Геновева Петрова

Голяма част от българите застават зад редовното правителство

Ако изборите са днес ГЕРБ-СДС би ги спечелил убедително, с двойна преднина пред вторите ПП-ДБ, сочат данните на агенция "Алфа Рисърч" за електоралните нагласи. Изследването е проведено е в периода 15 - 20 януари 2025 г. сред 1000 пълнолетни граждани от цялата страна. На второ място след ГЕРБ, които имат 26.0%, се нарежда ПП-ДБ с 13.4%...

публикувано на 23.01.25 в 15:38

Синдикатите няма да отстъпят от политиката по доходите

Синдикатите няма да отстъпят от това да има политика по доходите в бюджет 2025. Това коментира Петър Мишев, икономически анализатор на КНСБ след като стана ясно, че финансовото състояние на страната ни е тревожно. Подчерта, че нито заплатите, нито пенсиите трябва да бъдат замразявани. По думите му от началото на тази година има индикации..

публикувано на 23.01.25 в 10:55

Югоизточна Европа се обединява в борбата срещу HPV

В седмицата за профилактика на рака на маточната шийка България е домакин първата регионална конференция под надслов „Споделена визия за Югоизточна Европа: Заедно за елиминиране на раковите заболявания, причинени от HPV“. Основна цел на форума  е споделяне на най-добри практики между страните: как по-ефективно да се сформират..

публикувано на 23.01.25 в 10:38