В сезона на черешите - за красиво подредените щандове, пиковите цени на полезния плод, тревогите на производителите, купувачите и несъответствията на джоба ни – събеседник – Иван Стайков – черешопроизводител.
Имат думата още търговците и пловдивчани - репортаж на Димитър Владимиров
Иван Стойков. Отминалите пролетни студове, дъждовете, които и в момента валят, влошават качеството на реколтата от череши и намаляват продукцията като количество и е нормално цената й да е малко по-висока. Когато обаче започне масово бране на череши и пазарът на плодове се насити, цената ще падне, заяви черешопроизводителят Иван Стойков. По думите му нормалната в момента цена на кг. череши от градината е 2-3 лева. Когато търговците сложат и надценка тя става малко по-висока на пазара.
Стойков коментира, че от страна на търговците понякога се забелязва и спекула в цените, но нормална практика е пазарът да регулира това и е невъзможно търговецът да реши сам да продава скъпо. Конкуренцията е достатъчно голяма, за да бъдат цените нормални, още повече, че много от производителите сами си продават продукцията на крайния потребител и не допускат скок на цените. Стойков обаче уточни, че тази година черешовата реколта е пострадала сериозно от лошото време и даде за пример понижението на температурите до един много сериозен черешов район, какъвто е Кюстендилският, където температурите през април паднаха до минус 4 градуса. Това компрометира почти на 100% реколтата, а освен това – във всички черешови региони тази година са отбелязани повратни пролетни мразове, които са намалили броя на плодовете по дърветата. Напуканите череши се изхвърлят, защото са негодни за пазари о това е основната причина за по-високата до момента цена, подчерта Стойков.
Стойков даде пример, че за набран един килограм череши производителите плащат между 30 и 40 ст, а продукцията бе изкупувана миналата година за 70 ст. Ако започнете обаче да жънете слънчоглед с машина, килограмът ще бъде изкупен за 80 ст. Пазарът ще се саморегулира, но виждате до какви крайности може да се стигне. През миналата година цените на черешите бяха дори много ниски. Тази година се очакват значителни загуби на реколтата, защото в сравнение със същия период на миналата година тя е два пъти по-слаба. Със сигурност това ще задържи и по-високата цена на черешите – около 2-3 лв за килограм. Стойков обаче изрази увереност, че до седмица или 10 дни цената на черешите ще падне до 2 – 2.50 лв за кг, защото те ще бъдат предлагани масово в търговската мрежа и на пазарите. Повече чуйте от звуковия файл.
„Мога да кажа с една дума-разочарование“. Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..
Темата за високите цени на хранителните продукти е сред водещите за посетители и изложители и на агрофрума, чиито домакин е Пловдив. Трите изложби АГРА, Винария и Фудтех събират на едно място над 620 компании от 25 държави. В днешния, втори ден на бойкот на големите търговски вериги, търсим мнения и коментари на български производители за..
Държавата да създаде условия за провеждане на повече фермерски пазари, където земеделските производители да могат да продават продукцията си директно на потребителя. Това от една стана ще доведе до засилена конкуренция и от друга ще намали зависимостта от големите хранителни вериги. Това е позицията на Български фермерски съюз, който изпрати писмо..
Управляващата коалиция изглежда стабилна, поне досега не е имало някакъв по-сериозен трус, каза в предаването "Точно днес" политологът доц. Иво Инджов . "Създаде се усещането, че такъв е възможен, заради постановката в бюджета за пенсиите, че няма да растат с швейцарското правило. След силна критика от страна на БСП и на опозицията това бе..
„Съдейки по проекта на бюджет за 2025 година и прогнозата, която е дадена до 2028 година, очевидно е, че икономиката, демографската система, участието ни в ЕС, са с големи проблеми. Тоест – България е в хиперкриза. И проблемите не са толкова в бюджета, колкото в икономиката, в нашите връзки с други европейски страни. Тъй като..