Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Студенти протестираха пред РИО-Пловдив срещу орязани стипендии

Десетки студенти по медицина, фармация и стоматология протестираха пред Регионалния инспекторат по образованието в Пловдив. Те подкрепят колегите си от столицата, които в същото време организират национален протест пред Министерството на образованието.

Повод за недоволството е орязването на европейските стипендии за определени специалности, съобщи  Иван Атанасов от Асоциацията на студентите медици под тепетата, който участва в протеста в София.

Просветното министерство обяви, че стипендии ще получават само студентите в 32 приоритетни направления, като педагогика, физика, химия, математика, информатика, инженерни науки трябва да получават евростипендии. Останалите – юристи, медици, филолози и икономисти казаха, че се чувстват ощетени.

В пловдивския протест участваха студенти по медицина, стоматология, фармация, медсестри и акушерки, както и колегите им от ПУ. Организирано недоволство има във всички градове, в които има медицински университети.

Броят на студентите при нас непрекъснато се увеличава, а сумата за стипендии не е променяна от години. 70 лева получават пълните отличници, а студентите с успех над 5.50 се разписват срещу 60 лева, каза Иван Атанасов. Средно на месец с държавната и евростипендията един студент по медицина получава общо около 150 лв. Орязването на стипендиите ще засегне близо 3 000 студенти в Пловдив.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Президентът ще посети 61-ва Стрямска бригада

Президентът Румен Радев ще посети 61-ва Стрямска механизирана бригада в Карлово.  Държавният глава ще приеме строя на почетния караул и ще проведе среща с личния състав на военното формирование.

обновено на 07.11.25 в 08:51

Започва Пловдив Джаз Фест

В Дома на културата „Борис Христов“ започва Пловдив Джаз Фест. Откриващата програма тази вечер включва изпълнения на All-Star Big Band, след което зрителите ще видят шведското трио Якоб Карлсон с Виктория Толстой. В програмата на 8 ноември са изпълнения на Милен Киров и Лиз Райт, които носят богат стилов спектър от джаз и госпъл.  На 9 ноември в..

обновено на 07.11.25 в 08:51

10-процентен ръст на нощувките на туристи в Смолянско

Туристическият бранш в област Смолян отчита над 10% ръст на нощувки от началото на годината до края на октомври в сравнение със същия период на 2024 г.  Това съобщи в интервю за БТА Росица Старчева, председател на Съюза на родопските хотелиери и ресторантьори. Данните показват, че ръстът е по-осезаем в селските дестинации и малките хотели в..

публикувано на 07.11.25 в 08:50

Съдът поиска ново разследване на прокуратурата за футболния хулиган Кълвачев

Пловдивският районен съд гледа следобед преписката по Указа за борба с дребното хулиганство по действията на 39-годишния Владислав Кълвачев, обвинен за хвърлената бутилка по вратаря на "Ботев". Наказанията по този указ са административни - глоби. На заседанието Кълвачев отрече да е хвърлил бутилка на мача, като заяви, че на снимките и на..

обновено на 07.11.25 в 08:50

Д-р Красимир Вальов временно оглави МБАЛ "Свети Мина"

Бившият ръководител на Комплексния онкологичен център д-р Красимир Вальов ще управлява временно МБАЛ „Свети Мина“ до назаначаването на титуляр,  реши днес Общинският съвет.  Постът на управител  остана вакантен след като изненадващо оставка подаде д- р Калин Калинов. В мотивите си той изтъкна лични причини. Оставката му дойде година след като бе..

обновено на 06.11.25 в 17:39