Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Разрушената хармония е резултат от разрушени ценности

Елин Пелин е четивен автор и неговата повест "Гераците" е вече на 130 години. За това време всяко едно поколение читатели са преосмисляли този текст и въобще разказите на Елин Пелин, коментира за Радио Пловдив Пенчо Раянов, преподавател по български език и литература в Образцова математическа гимназия „Академик Кирил Попов”.

Всеки колега, който се е занимавал със зрелостници, е поговорил с възпитаниците си по тази тема, а тя е благодатна за писане и на тема, и на есе. Човек поглежда към миналото си, за да поучи от грешките си. Сигурно много от авторите са остарели, но това е част от нашата литературна история и то емблематична част от най-доброто ни наследство.

Критериите за оценка са точни и ясни, те са публикувани. Проверяващите имат конкретни показатели, на които да отговорят писмените работи и да ги оценяват с необходимите точки, каза още Пенчо Раянов.

Иначе и аз съм влизал в спор с учениците си за актуалността на произведенията, за това могат ли тези произведения да ги вълнуват, да са им интересни. Но тези проблеми, поставяни от Елин пелин в "Гераците" са вечни, колкото и да се променят времената. Вижте само новините от Пловдив за двойното убийство на възрастното семейство, то е поредното доказателство за тази теза за вечните проблеми.

Една от болежките на днешното време е свързана с мотивацията за четене на художествената литература като цяло и за тази, която се изучава. Има 15 автори, които учениците изучават и смисълът е те да създават представа за литературния процес, но големият проблем е че не се чете. Таза задача с всяка година става все по-трудна, коментира още Пенчо Раянов.

Повече от 20 години съм учител и промяната е голяма, но духът на четенето в езиковите училища и в математическата гимназия, където преподавам, го има. Четенето с разбиране е в основата на функционалната грамотност и тя не се придобива отведнъж, а с години.

Надявам се, че рано или късно ще дойде времето, когато частните уроци няма да са необходими за подготовка за влизане в университет. Входът за ВУЗ трябва да са матурите, но е необходима още работа и известна промяна на формата на матурите, заключи Пенчо Раянов.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

С 2/3 ще е по-малък бюджетът на "Грижа в дома" през 2025 г.

С близо две трети се очаква да е по-малък бюджетът на програмата „Грижа в дома“ за следващата година, съобщи Веселина Ботева, която ръководи дирекция „Социална политика“ в община Пловдив.  Тя припомни, че по проекта вече 5 години се осигурява патронажна грижа на самотно живеещи възрастни хора. Проектът, който е финансиран по Оперативна..

публикувано на 18.12.24 в 10:24

В УМБАЛ "Свети Георги" оперират с робот с изкуствен интелект

Хирургията  на бъдещето вече се прилага в УМБАЛ „Свети Георги“ с робот-асистирана иновативна система.  Робот-асистираната хирургия е нова ера в медицината за безпрецедентна прецизност, минимална инвазивност и по-бързо възстановяване за пациентите. При този оперативен метод хирургът използва роботизирано устройство за контролиране на..

публикувано на 18.12.24 в 10:10

В енергетиката вече няма средства за буфери

Още през лятото , когато се определяха цените, енергийните дружества алармраха, че се подценява прогнозираното потребление на домакинствата. Още тогава те обърнаха внимание, че заложените цифри са по - ниски от  очакваното потребление . Тогава, за да има по - ниски цени на електрическата енергия, беше заложено едно по - малко потребление...

публикувано на 17.12.24 в 17:03

Работници от затворения завод "Монди" протестираха пред МС

Н ад 70 души от затворения завод "Монди" се събраха на протест пред Министерския съвет с искане държавата да помогне за спасяването на завода. Това съобщи за Радио Пловдив Стоян Марински от инициативния комитет, организирал протеста. "Много дипломатични подходи сме направили досега, за да спасим завода. "Монди" е много печелившо дружество,..

публикувано на 17.12.24 в 16:04

Водният проблем на Брестовица е напът да се реши

Водният проблем на Брестовица е напът да се реши, след като МРРБ одобри финансиране на част от новия водопровод на селото.  Хората там, които протестираха заради замърсената с манган вода, не се чувстват привилегировани, защото Брестовица страда от почти 5 години, заяви в програма "Ден след ден"  Любомир Томов от сдружението „Живот за Брестовица“...

публикувано на 17.12.24 в 15:49