Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фотографията показва какви сме като народ и култура

Третият Международен фотосалон „Пловдив 2016-та“ утре отваря врати с резултатите от тазгодишната селекция. За участниците, творбите им и това, което показва селекцията – разговаряме с Антон Савов – координатор на Международния фотосалон „Пловдив 2016“. 

Събитието се случва вече трета година. А фФотографията е сред изкуствата, с които  най-добре можем да представим и себе си, и  света и да обменяме култура в различни посоки, подчерта Савов. .

Допусните до финалната селекция са 1593 фотографии от 333 участника от 54 страни в шест секции. А общо постъпилите, които се бореха за финалната селекция, бяха 4877 фотографии от 398 участника от 59 страни. По думите на Савов, това есвидетелството за  много сериозен ръст спрямо миналогодишната селекция. Цифрите говорят още, че високият процент на останалите в селекцията  фотографии говори за високото ниво на качеството, което е хубаво. Т.е. имаме една силна селекция, отбрана от компетентно жури от четири страни, което също е наша гордост, а това е важно, за да се разшири обективността на оценката. Ние държим на това, подчерта Савов.

Във финалната селекция отличените български участници са 17, от тях 7 имат от много големите награди -  един сребърен и един бронзов медал, две почетни поощрения на Международната федерация за фотографско изкуство и три почетни поощрения – на фотографското общество на Америка. Тази година това е новото в салона. Без Община Пловдив събитието не би могло да се случи и сме благодарни и за луксозния каталог, който ще издадем с нейната подкрепа. Благодарим и на останалите партньори, които осигуриха  над 133 награди и голяма част от тях отиват у българи, което е радостно, заяви Савов.

По думите на Савов темите нафорума са класическите за  подобен тип международни фотосалони – отворена черно-бяла, отворена цветна, природа – също класическа категория, портрет, голо тяло и тема „Моят град“, като в нея добавихме и подтемата „Европейски столици на културата от 1985 до 2019“, в която приемахме фотографии от бивши и бъдещи европейски столици на културата до 2019 г.  Салонът стана доста богат като тематика, жанрове, колорит и идеи, а мотивацията на авторите идва от самото им изкуство. Фотографите са особен род творци, които динамично търсят интересното,   което трябва да уловят за секунди. Всеки творец  търси форум, където да покаже изкуството си и да се състезава с останалите колеги, коментира  още главният координатор на Международен фотосалон „Пловдив 2016“ Антон Савов.

 Повече чуйте от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

„Пътешествията на един художник“ в НБ "Иван Вазов"

След изключително успешната премиера в Бургас, София и Перник,  бургаския художник маринист Светозар Арнаудов – Зари ще представи „Пътешествията на един художник“ и пред пловдивската публика в НБ "Иван Вазов" в петък , заедно с редактора на книгите си – журналистът Христина Чопарова. Събитието ще се осъществява със съдействието на сдружение..

публикувано на 20.02.25 в 09:32

Гергана Балабанова показва "Отвъд погледа" в "Лабиринт"

Изложбата на Гергана Балабанова, която е експонирана в галерия "Лабиринт" в Пловдив до 28 февруари, представлява интроспективно изследване на емоционалният пейзаж на една душа. Тя представя метафорично различни състояния, които остават необозрими в материалния свят. Изложбата акцентира върху въпроса за реалността – тази в нас и „обективната“..

публикувано на 18.02.25 в 13:13

Среща с поета Кръстьо Раленков в "Петното на Роршах"

Среща разговор с поета Кръстьо Раленков ще се проведе тази вечер в клуб Петното на Роршах - Пловдив. Организатори са Литературен фестивал Пловдив чете,  Литературен салон Spirt & Spirit и Творческа платформа Литературен кръг Смисъл.  Ще бъде представена стихосбирката му „Озаглавяване на живота“, която излезе януари тази година.  Модератор ще бъде..

обновено на 18.02.25 в 06:30

Изложба „Католиците в България XVII – XX в.“ в Раковски.

Изложба „Католиците в България XVII – XX в.“ се открива в Раковски.  Тя се провежда по инициатива и под патронажа на президента Румен Радев.  В експозицията ще бъде показан  и ръкописът на Петър Богдан „За древността на бащината земя и за българските дела“, който е първата писмена история на България. 

публикувано на 18.02.25 в 06:30

Експозицията "Изповедта на Апостола" търси своето ново място

Председателят на Общобългарския комитет Васил Левски – Васил Василев съобщи на пресконференция днес, че има опасност музейната експозиция „Изповедта на Апостола“, разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, да бъде изместена от помещенията, които заема. Договорът на комитета с галерията изтича на 19. февруари и няма да бъде..

публикувано на 17.02.25 в 13:53