Станаха известни носителите на награда „Пловдив" в областта на изкуството и културата.
В раздела изобразително изкуство лауреат на приза е Моника Роменска за графичната й изложба „Макондо“ в галерия „Дяков“.
„Изгубила съм си чувството за хумор, но дано не съм изгубила дар словото си“ – каза при получаването на наградата Моника Роменска и благодари на най-близкия си човек – майка си.
За театър наградата отиде при Стефан Попов за ролята му Едуин Бут в моноспектакъла „Аз актьорът? Брат ми уби президента“ в Драматичен театър Пловдив.
"Гьоте е казал, че когато един народ има театър, се превръща в нация. Дами и господа, Пловдив е нация!" - обяви от сцената актьорът, като визираше новоремонтираната сграда на Пловдивския театър.
За художествен превод е отличен Иван Вълев за превода му от полски език на „Морал“ от Тадеуш Доленга-Мостович. Вълев, който е и поет, и преводач, призна, че работи и като господар, и като роб на думите.
В раздела художествена литература награда „Пловдив“ получава Недялко Славов за романа си „432 херца“.
За архитектура е отличен арх. Илко Николов за сградата на източно православен храм „Свети Николай Чудотворец“.
В раздела музика лауреат на приза е Нина Найденова – директор на Пловдивската опера за режисьорските постижения и реализацията на спектаклите „Макбет“, „Селска чест“, „Палячи“ и др.
За журналистика наградата отиде при Владо Балчев за поредицата му „Забравеният град“.
За фотография и операторско майсторство е отличена Катедрата „Приложни изкуства“ на АМТИИ за фотографската изложба на дипломанти.
В изкуството, предназначено за деца, носител на награда „Пловдив“ е Кукленият театър за високо майсторство, проявено в спектаклите „Децата на Хамелн“, „Дом“ и „Болен здрав носи“.
Церемонията по връчването на наградите се състоя в Дома на културата „Борис Христов“.
Основно училище "Гео Милев" в село Белозем, известно повече като Щъркеловото училище, тъй като на покрива му гнездят 20 двойки щъркели, навършва 180 години. Годишнината ще бъде отбелязана с празничен концерт тази вечер в Народно читалище „Просвета“ в селото. Училището е едно от най-старите в Пловдивска област. То е създадено през 1845 година от..
На 15 май от 18:30 ч. в Конферентна зала на НБ „Иван Вазов“ (вход от ул. „Иван Вазов“) Александър Николаев ще представи книгата си „Историята на Адам“. В изданието са разгледани теми като: „Какво е общочовешка история“, „Каква е връзката на общочовешката история с Библията“, „Днешните световни събития като продължаващи общочовешката история“,..
56 участници от 6 български висши училища, както и от Атинския национален и Каподистриев университет ще се включат в Двадесет и седмата национална конференция за студенти и докторанти с международно участие под надслов „Пробуждането на езика – трепет и/или бунт“. Тя е посветена на 130-годишнината от рождението на Гео Милев и 140 години от..
Изложба „Отново заедно“ в галерия „Капана“ събира възпитаници на Сценични кадри за 50 –годишния юбилей на училището Изложбата представя творби на 65 творци - живопис, графика, скулптура, съвременно изкуство, видео, костюми от кинофилми, театрални кукли, фотография, бижутерия и др. Няколко поколения именити творци, завършили уникалното за..
В Народна библиотека „Иван Вазов“ тази вечер ще се открие изложба на Дафи Парталска. Художничката ще представи Метода Зентенгъл за рисуване на структурирани и повтарящи се модели от дъги, линии, кръгове и елипси, съчетани в сложни плетеници. Методът е разработен от Мария Томас и Рик Робъртс преди 20 години, като начин за релакс и..