Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

30 години Технически университет в Пловдив

| обновено на 26.05.16 в 16:47

Днес филиалът на Техническия университет-София в Пловдив  отпразнува своята 30-та годишнина. От създаването си досега висшето учебно заведение е обучило над  9 700 инженери.


Българската индустрия очаква следващия випуск технически кадри с висше образование, защото търсенето им в момента силно надвишава предлагането, пишат от университета.

На баланса между образование и бизнес  бе посветена кръглата маса "30 години успяваме заедно", която се проведе в Заседателната зала на Ректората. В нея  участваха ръководителите на вуза, директори на 5 средни училища в Пловдив и 12 фирми, дарили лаборатории за обучение на студентите от Техническия университет - филиал Пловдив. 

Участници в кръглата маса бяха и представители на 5 индустриални клъстера, в които Техническият университет - филиал Пловдив членува. Това са клъстер "Тракия икономическа зона", клъстер "Информационни и комуникационни технологии- Пловдив", клъстер " Зелена синергия", клъстер "Мехатроника и автоматизация" и Аутомотив клъстер България.

От клъстер “Тракия икономическа зона” съуправителят доц. д-р Никола Добрев заяви, че особен акцент трябва да се постави на обучението на младите инженери.

Един от докторантите на ТУ в Пловдив е секретар на Студентския съвет Жулиен Жечев акцентира , че за студентите са много важни платените стажове във фирмите от региона и града.

Директорът на филиала проф.д-р Вълю Николов даде акцент на факта, че ТУ държи близки контакти с фирмите.

Заместник - кметът на Пловдив Стефан Стоянов акцентира на глада за инженерни кадри и посочи, че икономиката на Пловдив и региона годишно произвежда продукция  6 млрд. евро, като  3млрд. и 100 млн. са за производството.

Последно днес Стоянов е имал разговор с френска фирма, която работи в авиоиндустрията. При тях интересът е носочен към Пловдив.

На 27 май ще бъдат открити Дните на Техническия университет-София и ще започне петата международна научна конференция ТЕХСИС 2016, в която ще вземат участие учени от България, Украйна, Беларус, Румъния, Чехия, Австрия, Франция, Турция и Нова Зеландия.
Снимка
Снимка


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Все повече български туристи избират Пловдив

Приходите от нощувки в Пловдив и областта през декември миналата година са 8,3 млн. лв., като от тях 7 млн. са от български граждани. Приходите от тях са се увеличили с 4,5% спрямо декември 2023 г., но при чуждите граждани има намаление с 2.0%. Това отчитат от Териториалното статистическо бюро – Юг в Пловдив.  Само за година местата за настаняване..

публикувано на 12.02.25 в 16:24

С над 1.8 млн. лв. започват улични ремонти в Кричим

С над 1.8 млн. лева започват улични ремонти в Кричим.  Изградени ще бъдат нови улици и тротоари. Освен това ще бъдат реконструирани съществуващи пътни настилки.  Първата копка за обновяване на градската среда бе дадена днес.  Строителните дейности трябва да приключат до 15 септември тази година.  Проектът се изпълнява по програма..

публикувано на 12.02.25 в 14:34
Анка Михайлова

Потвърдиха 8-годишната присъда на Анка за смъртта на детето ѝ

Пловдивският апелативен съд потвърди решението на окръжните магистрати, осъдили на 8 години затвор Анка Михайлова, причинила по недпредпазливост смъртта на осиновената си 2-годишна дъщеричка Севда.   8 години затвор за Анка от Столипиново, убила дъщеря си Апелативните съдии отхвърлят твърдението на защитниците на Анка, че случайно е..

публикувано на 12.02.25 в 14:19

Вещи лица изнесоха данни за убийството на Ангел от Пазарджик

Ангел Здравков е починал за не повече от 10 минути от кръвозагуба след пробождане с нож. Това сочат заключенията на вещите лица, изготвили медицинските експертизи след аутопсията на 21-годишния младеж. Той бе убит на 29 септември 2023 година в Пазарджик от 18-годишния Никола Райчев заради момиче.  Днес съдът изслуша част от вещите лица, изготвили..

публикувано на 12.02.25 в 13:37

Разбиха поредна оранжерия за марихуана в Пазарджишко

Добре оборудвана, високотехнологична оранжерия за отглеждане на марихуана бе разкрита при спецакция на пазарджишки криминалисти под наблюдението на Пазарджишката районна прокуратура. Тя е открита в избеното помещение на къща в покрайнините на село Добровница. Вътре са установени 305 растения канабис с общо тегло близо 120 килограма.  Помещението..

публикувано на 12.02.25 в 13:14