Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Френската гимназия с престижно отличие

| обновено на 13.06.16 в 14:10
Снимка: Елена Крушкова

Френската езикова гимназия „Антоан дьо Сент Екзюпери“ в Пловдив от днес  е член на  Световния образователен лейбъл. 

Отличието се присъжда от Агенцията за преподаване на френски език в чужбина, която е към Министреството на външните работи на Франция. 

Наградата е световно признание за категоризация на училището за качеството на обучението по и на френски език. За церемонията по присъждането на отличието, свързана и с откриването на плакет за лейбъла,  в гимназията дойде френският посланик у нас Ксавие Лапер дьо Кабан. Той бе посрещнат с хляб и сол и на български поздрави учениците и учителите.

"Много харесвам тази традиция да посрещате гостите с питка и шарена сол. Много обичам шарена сол, даже съжалявам, че във Франция нямаме такава традиция, обясни дипломатът с усмивка. По думите му отличието ще отваря вратите на образованието  на възпитаниците на гимназията и след завършването им. Посланикът подчерта, че това е високо отличие и признание и само 6 учебни заведения  у нас са членове на Световния образователен лейбъл.

Снимка

Тази година пловдивската френска гимназия отбелязва своя 25 годишен юбилей. Престижното отличие е жест не само към традицията тук, но и признание за качеството на обучение на учениците през всичките тези години. 

Това не е първото посещения на френския посланик в гимназията. Той припомни, че преди малко повече от две години е дошъл за първи път тук, и това е било първото българско училище, което е посетил."Сега малко преди да си замина отново съм тук. Имам хубави спомени и една картина -улица от Стария Пловдив. Може би художникът вече е завършил училище, но аз ще отнеса спомена във Франция, каза Ксавие Лапер дьо Кабан и пожела на добър час на учениците.

Какво каза още френският посланик може да чуете в прикачения звуков файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Обявяват 11.11 за Национален ден за борба с инсулта

Здравната тема точно днес е за инсултите. Говорим с д-р Георги Георгиев, заместник-председател на Асоциацията за инсулт и афазия. Те ще обявят официално 11 ноември като Национален ден за борба с инсулта, с цел да се фокусира вниманието на институциите и обществото върху мащаба и спецификата на проблема в България. Асоциацията представи отчет на..

публикувано на 11.11.25 в 09:35

ГДБОП разследва измами чрез финтех платформа

Многобройни сигнали от измамени клиенти на известна международна финтех компания са постъпили в ГДБОП. Измамниците се представяли за служители от поддръжката на финансовата платформа. Сценариите са различни, а целта е престъпниците, които са от трансгранична организирана престъпна група, да добият достъп до сметката или до данните от банковата..

публикувано на 10.11.25 в 16:44
Димитрия Стайкова

Фармацевтите са на ръба на своите сили

Маистър-фармацевтите се готвят за протест, ако се въведе задължението аптеките да ползват само регистрирани в НАП софтуери за управление на продажбите. Изискването ще влезе в сила от 1.01.2026 г. и е записано в проектобюджета. Защо се поражда напрежението обясни Димитрия Стайкова, председател на УС на Регионалната фармацевтична колегия в Пловдив. Тя..

публикувано на 10.11.25 в 16:16
Адриан Николов, ИПИ

Проектът за бюджет съдържа много проблеми и малко решения

Проектът за държавен бюджет има предимно проблеми и доста малко решения, като по никакъв начин не е направен опит за прекъсване на настоящата траектория на развитие на публичните финанси, не са променени фундаментални политики, най- вече що се отнася до раздходите, коментира старши икономистът от Института за пазарна икономика Адриан Николов...

публикувано на 10.11.25 в 15:48
Любомир Дацов

Проектобюджет 2026 раздава без посока, не е насочен към еврото

Проектобюджетът за 2026 г. на България няма реална връзка с присъединяването към еврозоната, а очакваната стабилност се оказва по-скоро формална. Това заяви финансистът и член на Фискалния съвет Любомир Дацов в ефира на Радио Пловдив след като параметрите му разпалиха сериозен дебат и напрежение в социалния диалог. Работодателските организации..

публикувано на 10.11.25 в 11:12