Собственикът и издател на "Хермес" Стойо Вартоломеев, коментира за Радио Пловдив качествата на завършилия фестивал "Пловдив чете", както и включените в него национални награди за принос в книжовната култура "Хр.Г.Данов" : наградите като цяло, носителят на голямата награда за цялостен принос - Иван Гранитски , както и присъдената на книжараници "Хермес" национална награда "Христо Г.Данов" за принос в книжовната култура в категорията Книгоразпространение.
Фестивалът "Пловдив чете" тази година, организиран от Божана Апостолова, надмина себе си. С това кратко изречение , издателят от Хермес, рецензира качествата на организирания от Апостолова и "Жанет 45", фестивал на книгата.
За присъдената на Иван Гранитски,/ литературен критик и директор на издателство "Захари Стоянов"/ голяма национална награда "Хр.Г.Данов" за цялостен принос в книжовната култура, Вартоломеев заяви: Иван Гранитски се бори от 20 години за защита на българското слово, от 15 години той обикаля България, издава тонове литература и е голям поддръжник на българското слово и писатели. Около него гравитирт едни от най-добрите ни български писатели. Другото, къде е бил, какво е работил, мене не ме интересува. Вартоломеев допълни, че тази награда, за разлика от другите,в деветте категории,които се журират, се определя лично от министъра на културата, и той има правото да я присъжда на когото реши.
Но като цяло, националните награди "Хр.Г.Данов" вървят по стълбата надолу, каза издателят. От деветимата наградени, половината не дойдоха да си получат наградите, нито бяха уполномощили някого да направи това, което означава, че самите те не ги ценят. Те не уважават тези награди. И те останаха срамно там.
Аз съм доста опониращ елемент за тези награди, каза Вартоломеев, и това е известно. Според него, трябва да се промени начина и формата им, за да станат обществено значими и запомнящи се. Сега има хибридност в наградите.
Според Вартоломеев, не е уместно и министри да са членове или председатели на журито, защото един министър не може да прочете толкова, колкото професионалистите, каквито в този случай са преводача Георги Ангелов и проф. Цочо Бояджиев.
За присъдената на издателство "Хермес награда в категорията Книгоразпространение, Вартоломеев заяви, че приема наградата като чест за него и за издателството. И дарява паричния и еквивалент от две хиляди лева като първа вноска на замразения преди около десетина години проект Мемориал на духовността, замразен, въпреки гласуваните от Общинския съвет на Пловдив за изграждането му 10 хиляди лева. Но ако не ни бяха номинирали, аз нямаше да дойда на церемонията. Затова и издателствното нямаше свои номинации.
Цялото интервю със Стойо Вартоломеев е в звуковия файл.
Станаха ясни номинациите за наградите „Икар“, връчвани от Съюза на артистите в България. Актьорът Явор Милушев получава наградата „Икар“ за изключителен принос към българския театър, съобщиха от актьорската гилдия. Призът „Икар“ за чест и достойнство се присъжда на 76-годишния актьор - ветеран в Пловдивската драма Стоян Сърданов. Ето..
Играещият режисьор Ивомир Игнатов- Кени и актрисата Здравка Христозова от театър "Хенд"гостуваха във "Вход свободен", за да разкажат за чисто новия гвоздей в репертоара на театъра. "Шекспир x 5"е новият бризантен авторски спектакъл на театър "Хенд", плод на обединената муза на Кени и Здравка . Резултатът е вихрена и необуздана клоунада, която..
Представяне на „Черната книга“ на Свами Тиртха ще направи известният журналист Георги Тошев, в Дом на културата "Борис Христов", в Пловдив. Събитието е тази вечер от 18 часа. Книгата съдържа 366 медитативни техники за всеки ден. Почитателите могат да вземат лични автографи от автора. Свами Тиртха е любим автор на музикантите Роби Уилямс и..
С научна конференция и изследване „Средиземно море: преплитане на цивилизации, религии, култури“, която ще се проведе на 7 февруари, Драматичния театър в Пловдив започва нов интригуващ проект. Това се два първите два етапа към създаването на мащабен мултижанров спектакъл „Преплетения човек“ в търсенето на общия код на средиземноморския човек през..
Изложбата „Родопската теснолинейка – 80 години история“ се открива днсе в залата за временни изложби на Регионален исторически музей – Пазарджик. Тя е подготвена от музея и Гражданско сдружение „За теснолинейката“, като представя историческа ретроспекция на последната железопътна линия с междурелсие 760 мм в България, която води началото си от 1920..