Най- после имаме обективизиране на щетата, която проектът АЕЦ "Белене" е нанесена на България. Сега е ред на Прокуратурата да се самосезира и да провери кой, какво и защо поръча това оборудване. Призивът е на Стефан Гамизов - председател на Гражданската лига.
С него разговаряме след вестта, че страната ни е осъдена да платина "Атостройекспорт" 550 млн. евро за спрения проект, за изработеното ядрено оборудване и още 70 млн. евро компенсации за лихви и съдебни разноски за загубеното дело.
Едни хора много искаха да купят едно старо руско оборудване. Същите хора направиха така, че и арбитражът да бъде да загубен - сега те дължат обяснение, а не да ходят и да агитират едва ли не да се молим за снихождение на руския президент - казва Гамизов в разговора.
Според него сумата като сума не е фатална за НЕК и за държавата. По- сериозните щети са в разпада на държавността, те са индикация за разрухата при правителството на Пламен Орешарски.
"Откъде е тоя гьон суратлък на хората, които свършиха това, които воюваха срещу собствената си държава и народ, в услуга на чужда компания и политика, която е враждебна към България"- възмущава се Гамизов.
В анализа си той посочи, че причините никой да не иска да купува ядрено оборудване от Русия не са други, те са в това, че то не е ефективно, то е "все едно да си купиш "Жигула", която да ти харчи 14 на 100. В България не можеш да си построиш една барака в двора без куп документи, а за тази централа не можеш да им намериш правните документи"- припомня анализаторът липсата на обосновка за проекта.
Сделката, според него, е "Шизофренична от правна гледна точка. Как може някои хора толкова много да не искат да са българи? пита още Гамизов в интервюто.
Мерки за подобряване на дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия. "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..
Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..
За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение. Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..
Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..
С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..