Европейската столица на културата 2016 г. - град Вроцлав през тази година се оказва фокус и на друга културна инициатива със световна тежест – четвъртият по големина полски град бе избран от ЮНЕСКО за Световна столица на книгата. 1640 събития, свързани с представяния на книги, срещи с 4000 автора предвижда деловият дневник на литературния форум.
Световната столица на книгата на ЮНЕСКО е едно от ключовите събития в областта на литературата, поставящо в епицентъра на световния интерес не само литературата и словото като феномен на нашата цивилизация, но още - и начина, по който е структуриран и действа литературният пазар, включващ и писателите, и библиотеките, и издателите, и книжарниците. Обективна реалност на времето е, че литературата днес се оказва в губеща позиция в конкуренцията с такива области като киното и музиката. Затова идеята за световната столица на книгата в този контекст е заредена с надеждата тя да се превърне в импулс за засилване позицията на литературата, както и на разбирането и възприемането на цялостния литературен процес.
Свидетелство за това, че усилията на държавата за издигане престижа на полската книга и на полските автори не са кампанийни, а последователни и целенасочени не само заради тазгодишното домакинство на Вроцлав, е дейността на държавните институции свързани с книгата. В рамките на годишен бюджет от 45 млн злоти намиращият се в полската столица Варшава Културен институт „Адам Мицкевич“ работи за популяризирането на полските автори извън граница. Акцент в програмата му тази година е промотирането на полски творци и филми в Бразилия. За последователната политика на държавата, подкрепящата книгоиздаването свидетелства 5%-ят данък ДДС. Издателите сами определят цените на книгите. В момента се реализира проект, според който до 2020 г. трябва да бъдат изградени нови библиотеки. Предвиденият бюджетза целта е 150 млн злоти.
Във впечатляващата с архитектурата си сграда на двореца на културата във Варшава - знаков паметник от времето на соца с привнесен готически дух, макар и сътворен от руски архитект в артистичен еклектичен стил, се намира Националният институт на книгата. Финансираната от МК институция работи в две основни направления – популяризиране на полската литература в чужбина и популяризиране на четенето в Полша. Дейността му е аналогична с тази на испанския институт „Сервантес“, на Френския културен институт, на Гьоте институт, които работят за популяризиране на националните литературни постижения зад граница. Негова задача също е и да следи да не бъдат нарушавани авторските права, както и да подпомага издаването на преводите на около 200 книги на полски автори годишно. Заместник-директорът на института за книгата Елжбиета Калиновска подчерта, :Институтът подкрепя издаването на книгата до момента, в който тя стигне до читателите. Ако някой преводач хареса публикувана в издавания от Института каталог, той може да получи финансова помощ за превода си.. Програмата е насочена към преводачи на полски книги. Издателите получават финансиране до 100%, заедно с уреждането на авторските права. На всеки четири години институтът на книгата провежда конгрес на преводачите на полска литература, който е единственият по рода си в света.
Приоритетно в Полша се превеждат повече съвременни автори, отколкото класическа литература. Излизащите нови заглавия на книги са около 30 000 годишно . В този контекст обаче вписваме и резултатите от едно проучване направено по поръчка на библиотеките. Около 63% от поляците през миналата година не са прочели нито една книга. Сред участниците в проучването преобладават възрастните хора. Читателите на електронни книги пък са едва 2% от активно четящото население. Обяснение за факта може би трябва да търсим в това, че данъкът за електронните издания, които се приемат не толкова като книга, а като услуга, е висок -23%, почти толкова, колкото у нас е ДДС-то за книгите и за учебниците. Тема, с която можем да си отговорим на въпроса „Къде сме ние“?
Поканихме Красимир Лозанов в качеството му на литературен гид, който да ни въведе в най- актуалните събития от литературния свят и да представи заглавията на книгите, на които можем да спрем вниманието си. Лозанов твърди на базата на опита си в едно от най- големите български издателства че по някакъв странен парадокс успехите на авторите в..
В предаването за книги на Радио Пловдив на 02.11.2024г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Тенеси Уилямс. Пиеси. 264 стр., тв. к. ок. 6А, Лист, 2024. Шерщин Екман. Вълчи бяг. 276 стр., ок. 5А, Знаци, 2024. Мануел де Педроло. Последен ход. 196 стл., ок. 4А, Ерго, 2024. Стив Бери...
В галерия „Ромфея“ художничката Лили Кючукова открива изложба - живопис и рисунки. Експозицията е озаглавена „Експресии“. Авторката е завършила факултета по изобразително изкуство в университета „Св.св. Кирил и Методий“ във Велико Търново. Има над 30 самостоятелни изложби в България и в чужбина. Творби на Лили Кючукова са собственост на..
„Сънища и реалност – магии и стихии“ е заглавието на дебютната изложба живопис на художничката Мария Дипчикова в изложбеното пространство на Регионалния природонаучен музей Пловдив, зала „Лотос“. Експозицията съдържа картини, рисувани с акрилни и акварелни бои. Посланието на авторката е да обичаме и съхраняваме заобикалящата ни природа,..
Арт-киното на Пловдив LUCKY Дом на киното отбелязва 10 години от своето създаване с 10 специални прожекции на 10 от култовите филми, останали в паметта на зрителите. Прожекциите ще бъдат в 10 поредни дни. Организаторите са подбрали заглавия на знакови режисьори, драматични фестивални заглавия и любими комедии, излъчвани от 2014-та..