Произведено е достатъчно количество розово масло с добро качество. Традиционното количество розово масло, което се произвежда в България е 1 500 -1 800 килограма. Предполагаме, че и тази година ще е толкова, но данните все още се обработват, съобщи Николина Узунова, изпълнителен директор на Националната асоциация „Етерични масла, парфюмерия и козметика".
Според нея обаче, по-високата изкупна цена на розовия цвят не е най-доброто за бранша, защото води до по-високи крайни цени.
Това не е добра новина, защото може да затрудни реализирането на крайния продукт. Една по-балансирана изкупна цена на розовия цвят трябва да бъде тенденция в следващите розови кампании, ако искаме да имаме силна индустрия.
Розопроизводителите и розопреработвателите сме от двете страни на барикадата и трябва да си сътрудничим. Процесът и взаимоотношенията ни са много динамични. Ние имаме нужда един от друг. Тази година изкупната цена на розовия цвят беше учудващо висока, което не смятаме че е добра тенденция, коментира Узунова.
Тя припомни, че основните потребители на българското розово масло са Франция и Германия. В Азия – Япония, но все повече продукция се реализира в Китай, Австралия и САЩ. По думите й няма причина да смятаме , че ще изгубим тези пазари или, че ще бъдат ограничени.
Основен конкурент ни е Турция по производство на качествено розово масло. Но със съседите ни имаме една обща съдба. Сигурни сме, че и тази година ще бъдем водещи производители и като качество и като количество на тази суровина.
Като основен проблем за бранша Узунова посочи нерешения въпрос с еднодневните трудови договори по време на кампания. Тя припомни, че има внесени законодателни промени, но към момента няма яснота, кога ще бъдат одобрени от НС. „Социалното министерство е с нов екип и всичко започва отначало – ние да обясняваме какво искаме, а те да ни изсулшват. Дано да не се загуби още една година. За промяната настояваме не само розопроизовдителите, но и от други земеделски браншове“, заяви Узунова
Националната асоциация етерични масла проведе в Пловдив своята годишна среща. На кръгла маса бранша коментира тенденциите, предизвикателствата и възможностите пред етеричномасленото и козметично производство у нас, новата реколта, износа и проблемите.Община „Марица“ няма да вдига местните данъци за следващата година. Това съобщи кметът на общината Димитър Иванов. С 30% обаче се увеличава такса „Битови отпадъци“ заради недостига на средства в размер на близо 700 000 лева за събиране, извозване и депониране на боклука на депата в Шишманци и Цалапица. С близо 600 000 лева се увеличава..
ГКПП Рудозем-Ксанти ще бъде отворен на 1 януари 2025 година! Това стана ясно от срещата на областния управител на Смолян Захари Сираков с гръцкия му колега Христодулос Топсидис, който е областен управител на Регион Източна Македония и Тракия. До края на годината отсечката от Димарио до границата с България ще бъде напълно готова и от 1..
Във "Втори дом" всеки месец някои настанени си тръгват и излизат да живеят на квартира, а на тяхно място пристигат около 40 нови украинци. За общо две години и половина минаха 1150 души. Това каза пред медии в Община Пловдив Наталия Еллис, управител на Центъра за настаняване "Втори дом" и основател на фондация “Ukraine Support & Renovation”. "Сега..
Община Карлово предвижда увеличение на местните данъци и такси от 2025 г., съобщи кметът д-р Емил Кабаиванов по време на своята онлайн приемна. Такса смет за селата скача между 3 и 9 лв. годишно, а за Карлово – между 12 и 15 лв. Данък сгради по селата се повишава с около 7-8 лв. годишно, а за Карлово, в зависимост от зоните на града – между 11 и..
Над 2 000 миньори протестираха пред Министерския съвет срещу предложения от Министерството на финансите допълнителен данък от 15% върху добива на подземни богатства. Очакванията са от еднократния налог за минно-добивната индустрия в бюджета за догодина да влязат 900 милиона лева. От Федерацията на независимите синдикати на миньорите към КНСБ..