Произведено е достатъчно количество розово масло с добро качество. Традиционното количество розово масло, което се произвежда в България е 1 500 -1 800 килограма. Предполагаме, че и тази година ще е толкова, но данните все още се обработват, съобщи Николина Узунова, изпълнителен директор на Националната асоциация „Етерични масла, парфюмерия и козметика".
Според нея обаче, по-високата изкупна цена на розовия цвят не е най-доброто за бранша, защото води до по-високи крайни цени.
Това не е добра новина, защото може да затрудни реализирането на крайния продукт. Една по-балансирана изкупна цена на розовия цвят трябва да бъде тенденция в следващите розови кампании, ако искаме да имаме силна индустрия.
Розопроизводителите и розопреработвателите сме от двете страни на барикадата и трябва да си сътрудничим. Процесът и взаимоотношенията ни са много динамични. Ние имаме нужда един от друг. Тази година изкупната цена на розовия цвят беше учудващо висока, което не смятаме че е добра тенденция, коментира Узунова.
Тя припомни, че основните потребители на българското розово масло са Франция и Германия. В Азия – Япония, но все повече продукция се реализира в Китай, Австралия и САЩ. По думите й няма причина да смятаме , че ще изгубим тези пазари или, че ще бъдат ограничени.
Основен конкурент ни е Турция по производство на качествено розово масло. Но със съседите ни имаме една обща съдба. Сигурни сме, че и тази година ще бъдем водещи производители и като качество и като количество на тази суровина.
Като основен проблем за бранша Узунова посочи нерешения въпрос с еднодневните трудови договори по време на кампания. Тя припомни, че има внесени законодателни промени, но към момента няма яснота, кога ще бъдат одобрени от НС. „Социалното министерство е с нов екип и всичко започва отначало – ние да обясняваме какво искаме, а те да ни изсулшват. Дано да не се загуби още една година. За промяната настояваме не само розопроизовдителите, но и от други земеделски браншове“, заяви Узунова
Националната асоциация етерични масла проведе в Пловдив своята годишна среща. На кръгла маса бранша коментира тенденциите, предизвикателствата и възможностите пред етеричномасленото и козметично производство у нас, новата реколта, износа и проблемите.180 полицейски екипа от 13-те районни управления на пловдивската дирекция участваха в четиридневна специализирана операция за контрол по пътищата в града и региона. За времето от 20 до 23 февруари са проверени над 4 700 леки и тежкотоварни автомобили. Установените за този период нарушения, санкционирани с фишове и актове са над 1400..
Режим на водата наложиха в Широка лъка. Причината е парадоксална - за да не замръзват крановете, собствениците на имоти оставят чешмите си да текат почти денонощно и така на практика са източили доста голям процент от водоизточника на селото, а дебитът му и без това е намалял заради замръзването на реката. Така щедро си е текло не само по..
Две крупни ВиК аварии оставиха без вода стотици пловдивчани в район „Северен“. Едната е на спукан от снощи магистрален водопровод на бул. „България“ край номера 37 и 39. Засегнати оттогава са също и живеещите по протежение на бул. „Марица“ и улиците „Васил Левски“ и „Победа“. По уверение на ВиК – Пловдив екипите там работят..
Срещу съдебната практика, която отчуждава бащите от децата им след раздялата на двамата родители, се обявиха десетки протестиращи бащи в Пловдив. Протестът под надслов „Всички деца заслужават мама и тати поравно“ се състоя пред Съдебната палата, а участниците в него изразиха и недоволството си от бавното и непрозрачно правораздаване...
Въздухът в два пловдивски района отново е замърсен, отчитат автоматичните измервателни станции „Каменица“ и „Тракия“. Замърсяването в центъра и в източната част на града е почти два пъти над нормата. Стойностите на фини прахови частици са достигнали малко над 90 микрограма на кубичен метър при норма 50 микрограма. По-голямо е замърсяването в центъра..