Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Европа трябва да покаже сила, а не - слабост

Димитър Ганев

Не съм привърженик на тезата, че след този референдум във Великобритания ще започне вълна от  референдуми в цяла Европа, заяви социологът Димитър Ганев. Великобритания обаче ще изгуби част от териториалната си цялост, по начина по който я познаваме – в Шотландия ще бъде  повдигнат въпросът за независимостта й ,проблемът със Северна Ирландия със сигурност ще се усложни и Великобритания ще трябва да решава вътрешни проблеми, заяви Ганев. 

По думите му за Великобритания ще има силен икономически трус – загуба на милиони работни места. Лондонското сити ще изгуби мястото си на международен финансов център и няма начин как това да не се отрази на европейската икономика още тази година. Не вярвам страната да има икономически ръст през следващите две-три години, заяви Ганев.

Процесът ще бъде наблюдаван много внимателно от всички европейски държави и вероятно нито една от тях – членка на ЕС в близко бъдеще няма да си позволи да направи референдум за излизане от Съюза. Дори и това да се случи, резултатите няма да бъдат такива, каквито обаче показа референдумът във Великобритания. В крайна сметка тя винаги е била най-крайно евроскептичната държава и то в продължение на десетилетия.

  Ганев заяви още, че резултатите няма да бъдат катастрофични за ЕС след този акт.  Великобритания дори не е в челната десетка на държавите, с които ние сме търговски партньори. Тя не е основен търговски партньор на България. Излизането на Великобритания от ЕС ще продължи поне две години и вероятно българският износ ще реагира така, че да няма сериозен срив. .

Процесът на брексит ще се отрази обаче негативно на хората, които отиват да работят във Великобритания. Режимът за работа ще бъде  с много повече бариери, подчерта Ганев. Привилегиите, които имаха българските студенти като европейски граждани  с таксите, няма да са вече такива и вероятно това ще се отрази и на студентите, които няма да избират да отиват да учат там. .

Не вярвам обаче ЕС да стигне до разпад, заяви Ганев. Той уточни, че досега сме чули мнението само на антисистемните и на популистко настроените лидери. Гласовете на Оланд, Меркел и на други европейски лидери все още не са прозвучали. Утре предстои среща на европейските лидери. Оттук нататък дори могат да започнат и интеграционни процеси, защото Великобритания играеше ролята на спирачка за такива процеси в ЕС. Сега Франция Германия, които са мотор в ЕС,  могат да заемат тази водеща роля в процеса за интеграция на държавите от Евросъюза – обща армия, консолидиране на еврото чрез обща финансова политика на Европа, редица други.

Става дума за тежки имперски комплекси – Великобритания в продължение на векове е владяла една четвърт от света, което не може да се каже за други държави, подчерта Ганев. Затова за британците и част от британския политически елит  е много по-трудно да приемат, че ще дадат част от своя суверинитет на Брюксел да решава за тяхната съдба, вместо това да прови Лондон.  Става въпрос за политическо мислене, което е формирано години наред и то не трябва да се подценява. Очаквам на следващото заседание на Европейския съвет – на 26 или 27-ми юни да се даде отговор на това предизвикателство - брексит – като мощен интеграционен тласък, за да покаже Европа сила, а не слабост. Защото ако покаже слабост, може действително да започне процес, който трудно може да бъде спрян, като ефект на доминото, който да предизвика референдуми и в други държави, подчерта още социологът Димитър Ганев.  




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Пазарджик има нужда от надпартиен консенсус в новия ОбС

Кметът на Пазарджик Петър Куленски, който е и член на НС на "Продължаваме промяната", се дистанцира от чисто партиен коментар на вота за Общински съвет в Пазарджик. Пред Радио Пловдив той благодари на всички жители на общината,  "които въпреки песимистичните прогнози за ниска избирателна активност в рамките на 15 и 17% излязоха и упражниха..

публикувано на 13.10.25 в 12:04
Доц. д-р Христиана Бацелова

Медиците препоръчват имунизация срещу грип и ковид

Преди сезона на грипа и респираторните инфекции лекарите напомнят за значението на профилактиката и имунизацията. „Най-сигурният начин да се предпазим е чрез ваксинация – да накараме организма да се научи как да се защитава срещу вирусите“, подчерта доц. д-р Христиана Бацелова , началник на Хигиенно-епидемиологичния отдел в УМБАЛ „Свети Георги“...

публикувано на 13.10.25 в 11:08
Д-р Фани Гюлева

Пловдив сред водещите по психични разстройства

В Световния ден на психичното здраве 10 октомври говорим открито за тревожността като ежедневие. И макар че 60 от всеки 100 българи имат психични проблеми, окуражаващо е, че бариерата на стигмата върху психичното здраве постепенно се вдига. Трамплинът бе COVID-кризата, след която бележат ръст депресиите, паническите разстройства, деменциите (и то..

публикувано на 10.10.25 в 17:06

Ако държавата не свие разходите, ще трябва да вдига данъци

Колко сериозна е кризата с публичните финанси? Възможно ли е отново да бъде прикрит рекордният бюджетен дефицит на страната ни? А рискът от дългова спирала? Предизвикателствата пред „Бюджет 2026“ – първата за България финансова рамка в евро коментира икономистът  Димитър Чобанов от Института по икономики и политики в УНСС.  Той посочи, че..

публикувано на 10.10.25 в 16:25

Събират средства за спешен ремонт на храма в Дълго поле

Събират средства за спешен ремонт на църквата „Свети Архангел Михаил“ в Дълго поле, която е на почти век. Покривът й от дълги години е компрометиран и има нужда от основен ремонт, за да се запазят стенописите и иконите. До момента са правени частични, козметични ремонти, обясни отец Янко.  За целта са необходими 40 000 лева. Събрана е само..

обновено на 10.10.25 в 09:03