Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Единственият център за деца с хронични заболявания е в Пловдив

Единственият в България център за деца с хронични заболявания функционира в Клиниката по педиатрия на Университетската болница „Свети Георги” в Пловдив. Той е създаден преди половин година по проект на стойност над 554 000 лв., финансиран изцяло по Норвежкия финансов механизъм. Целевата група обхваща над 260 деца с аутизъм, церебрална парализа, онкохематологични и сърдечно-съдови заболявания и хранителни разтройства, както и членове на техните семейства. 

С част от средствата обучихме хората как най-добре да се грижат за децата с тежки хронични заболявания. По-голямата част от парите отидоха за ремонт на помещения в клиниката и за купуване на медицинска апаратура за диагностика, съобщи Момчил Мавров, заместник-директор по административните и икономически въпроси на УМБАЛ „Св. Георги“.

Центърът е в голяма помощ на Клиниката по педиатрия, където се лекуват малките пациенти, които за съжаление стават все повече, коментира доц. Нарцис Калева-Ходжева, която е детски ендокринолог. 

Над 500 деца и младежи на възраст от 10 до 19 години от малцинствени групи или живеещи в отдалечени райони са изследвани в Центъра за семейно планиране и превенция на репродуктивното здраве. Центърът бе създаден през ноември с 357 000 лв., предоставени от Норвежката програма. Обхванати са юноши от общините Пловдив, Марица, Раковски и Перущица. Целта ни е да предотвратим феномена „деца раждат деца“ чрез информация и достъп до медицински услуги, поясни зам.-директорът на болницата Момчил Мавров. 

Завеждащият Родилно отделение доц. д-р Елена Димитракова коментира, че случаи на малолетни, дори 12-годишни родилки зачестяват. Това, което ги е изненадало, е липсата на каквато и да е здравна просвета сред ромските момичета и жени. 

Трудно беше да съберем децата, особено след училище, защото голяма част от тях нямат информация и изпитват срам и страх от тези теми, тъй като вкъщи не се говори за това, допълни психологът Златина Милчева. 

И двата центъра доказаха във времето, че имат своето място в работата на болницата и затова ще продължат да функционират, заключи зам.-директорът на УМБАЛ Момчил Мавров. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Синдикатите настояват да се върне прогресивният данък

Новата седмица продължава дебата за бюджета, който ще се обсъжда от тристранния съвет в понеделник. Каква кауза ще отстояват синдикатите и как смятат да я защитят? Коментира вицепрезидентът на КТ "Подкрепа" Йоанис Партениотис . "Сегашният бюджет е подчинен на целта да покрием изискванията за приемането на еврото и тази цел е свързана с влизането на..

публикувано на 24.02.25 в 10:13

Мечтаем за мир в Украйна, но не на всяка цена

Украинската общност в Пловдив ще почете днес третата година от войната на Русия срещу страна им и кани всички, които са съпричастни с каузата им в 18 часа пред катедралния храм „Света Богородица“. 24 февруари е датата, която промени съдбата на милиони украинци, дата, която си спомняме с болка за загиналите и страданията на мирното население, но и..

публикувано на 24.02.25 в 10:11

Бъдещите медици искат ясни условия за работа в България

Ще приемат ли задължението да не изнасят уменията си в чужбина и да работят в български болници след завършването, каквато идея за пореден път лансира МОН коментира в програма "Точно днес" председателят на Асоциацията на студентите медици в Пловдив Али Беделов. Според него идеята, студентите да сключват договор за задължителна реализация в лечебно..

публикувано на 24.02.25 в 10:02

96 000 птици са унищожени в огнищата на птичи грип в областта

Трето огнище с птичи грип е открито в Пловдивска област, предприемат се всички действия за ликвидиране на заразата След фермата в Асеновград, където в началото на месеца бе открита заразата, тя вече е разпространена и в землищата на с. Манолско Конаре, община „Марица“ и в животновъден обект за отглеждане на патици в с. Боянци.  „Възможно е..

публикувано на 21.02.25 в 18:41

Има идея за максимална скорост до 30 км/ч. в градовете

Парламентът създаде временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. Очаква се  в следващите три месеца парламентарните групи  да се обединят за решителни мерки за драстичен спад на невинните жертви на пътя.  Три месеца тази комисия ще разнищва всички главни проблеми. Надеждите са депутатите да отчетат всичко..

публикувано на 21.02.25 в 16:14