Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да запазим оборудването от АЕЦ "Белене" за нов блок в "Козлодуй"

Има редица неясни моменти в идеята да продаваме оборудването за АЕЦ "Белене" на Иран, но по-важно е да си отговорим на въпроса трябва ли въобще да се лишаваме от това оборудване или да го запазим за след 15-20 години, когато България ще има нужда от още ядрена мощност. Смятам, че оборудването от АЕЦ "Белене" може де се използва за строежа на нов блок в АЕЦ "Козлодуй", това коментира за Радио Пловдив председателят на Българския енергиен форум Иван Хиновски,

Ядреното оборудване има характеристики, които са устойчиви във времето. В този смисъл не трябва да се притесняваме, че оборудването ще е остаряло. Ресурсът на ядрената централа се определя главно от софтуерната част. Ще важно те да са нови след време, но животът на въпросното оборудване от АЕЦ "Белене" няма да е остаряло, добави Хиновски. Иначе купуването на старо оборудване за АЕЦ не е необичайна практика по света, но България определено е шампион в този тип търговия.

Той добави, че страната ни за втори път ще продава на загуба закупено вече оборудване. Първият път беше, когато платихме първите реактори за АЕЦ "Белене", които "Атомстройекспорт" взе обратно и ги вложи в една руска централа, но ние ги продадохме на безценица, с огромна загуба. 

Според Хиновски сега Иран строи разширение на атомната си централа "Бушер" с нов реактор и най-вероятно може да има интерес, вместо да купува от "Атомстройекспорт" ново производство, да купи вече произведено оборудване. Това ще е проблем за нас обаче, защото така България ще загуби много пари от продажбата, коментира експертът.

Правителствена делегация е в Иран, за да проучи интереса на страната към реактора на АЕЦ „Белене“. Продажбата е един от вариантите, след като страната ни беше осъдена от арбитражния съд в Женева да плати 550 милиона евро на руската "Атомстройекспорт".

Ние сме против едно такова прибързано решение, като се имат предвид перспективите, коментира още Иван Хиновски. Според него закупеното оборудване за АЕЦ "Белене" може да се използва в следващите 20 години без проблем.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28