Кой стои зад опита за преврат в Турция, кои са възможните реакции и какво е бъдещето на южната ни съседка, коментираме с бившия депутат от ДПС Осман Октай.
Осман Октай: Аз следя ситуацията в Турция от март месец насам, особено от последните дни от вечерта на опита за преврат, разговарям по телефона с много хора от Турция, важни хора от Истанбул, независимо, че има поставен пълен контрол в държавата и подслушване на много хора в страната, които са фактори. Ситуацията в Турция е изключително тревожна и продължава да се задълбочава тази тревожност.
Днес коментарите са, вместо да е в траур цялата държава, когато гражданите излязоха по улиците, опозиционните политически партии осъдиха военния преврат и защитиха светския характер, демократичния характер на Турция сега в момента започва в душите на хората масово да навлиза страх от това, което се случва – вместо траур, хората правят партийни митинги в полза на Ердоган.
Аз наблюдавах много добре откритото заседание на парламента, когато се изказваха партийните лидери в събота. С окървавяването на Турция, ежедневните погребения на войници, предизвикване на предсрочни избори след първите избори миналата година и преследването на медии, затварянето на офиси на медии, арестуването на интелектуалци, арестуването на съдии и т. н., всичко това бяха упреци по негов адрес.
В момента има свален имунитет на над 150 народни представители. И в момента има явна, пълзяща, налага се диктатура и в една такава ситуация, когато се говори за смъртна присъда аз мисля, че много скоро, следващите месеци, в Турция ще има отрезвяване на тези хора, които са на улицата.
Радио Пловдив: Може ли да се обърне ситуацията?
Осман Октай: Това имам предвид. Трудно ще обясни дори Ердоган, въпреки емоцията и авторитета си сред привържениците на неговата партия, излезе информация вчера, че един от заместник-председателите на неговата партия брат му е арестуван генерал, неговият военен съветник е арестуван.
Освен военни, хората си задават въпроса защо се арестуват хора от министерствата на финансите, от министерството на вътрешните работи, от съдебната система – масово прокурори, масово съдии, областни управители, областни и заместник-областни управители са уволнени, всичко това са десетки хиляди хора и семейства...
Радио Пловдив: Това до известна степен, г-н Октай, е елитът на Турция. В крайна сметка каква е целта на Ердоган?
Осман Октай: Това говоря. Много силен финансов елит има в Турция заради развитието на икономиката последните 10 – 15 г. Всички в света наблюдаваха икономическото чудо в Турция. Тези хора са много силни, те не са тълпата, която е по улиците. Всичко това определя Турция като дълбоко светска, демократична държава. И една такава разправа с елита на държавата, аз мисля, че Турция не е Египет, не е Сирия, не е Либия, не е Ирак, Турция е натовска държава, Турция е европейска държава, 2023 г. очакваше се да се празнува 100-годишнината от обявяването на републиката. Всичко това мисля, че ще има обратен ефект, контра преврат ще има от гражданите срещу диктатурата на Ердоган. Аз мисля така.
Радио Пловдив: Но това не носи ли риска от гражданска война?
Осман Октай: Определено има условия дори в тази ситуация. Сега има затишие около кюрдския проблем. Случват се вече сблъсъци, неща, които не излизат в медиите, защото всичко се контролира в Турция, примерно между ариани и сунити, т. н. казалбаши, неща, които наблюдавахме в Турция около 2000 г. , имаше сблъсъци около кварталите на Истанбул, имаше убити в този случай. В момента тревожно мога да кажа, че Ердоган е обявил война в полза на личната си власт, в диктатура на самата светска Турция.
Радио Пловдив: Казахте, че очаквате контра метеж, но виждаме, че властта на Ердоган е особено голяма. Каква е вашата прогноза и за реакцията и на Европейския съюз, и на САЩ? Той като че ли постепенно губи тази международна подкрепа, която имаше в първите часове след като стана ясно, че има опит за преврат.
Осман Октай: Нормално е световната демократична общественост и гражданите, и управляващите в цял свят да осъдят всеки опит за военен преврат срещу законно избрано с избори правителство. Но това не значи, че те ще подкрепят и няма да поставят в изолация пълзящата диктатура и лов на вещици и разправа с целия елит на една държава. Ти, когато очистваш държавния елит, ти отслабваш и собственото си управление.
Снощи аз слушах коментатори, известни журналисти, които независимо, че правят опити да го подкрепят, спорейки дори помежду си, те казват – добре, в този случай след като е арестуван военния му съветник, такива приближени хора от неговото обкръжение, от тук нататък на каква охрана, на каква сигурност може да разчита в Турция, такива разговори се водят в момента. В една такава ситуация ти много трудно можеш да оцелееш ако вървиш срещу елита на държавата.
Радио Пловдив: Виждате ли възможност той да отрезвее и да обърне политиката, която в момента е започнал да налага?
Осман Октай: Аз мисля, че тези три дена това, което прави той, вече е почти късно да отрезвее, защото отрезвяването, аз коментирах в медиите от нощта и сутринта на опита за преврат, казах, че той има два пътя – единият, да осмисли досегашното си агресивно поведение на налагане на диктатура или да върви ва банк към лов на вещици. Той точно това прави и в момента Турция е парализирана от страх. Не може една държава да се развива при условия на страх.
Радио Пловдив: Последно, може ли този страх да прехвърли границите и да плъзне в региона, може ли да се обърне ситуацията?
Осман Октай: Това имам предвид. Трудно ще обясни дори Ердоган, въпреки емоцията и авторитета си сред привържениците на неговата партия, излезе информация вчера, че един от заместник-председателите на неговата партия брат му е арестуван генерал, неговият военен съветник е арестуван.
Освен военни, хората си задават въпроса, защо се арестуват хора от министерствата на финансите, от министерството на вътрешните работа, от съдебната система, масово прокурори, масово съдии, областни управители – всичко това са десетки хиляди хора и семейства...
Радио Пловдив: Благодаря ви за този анализ. Чухте в програмата ни „Точно днес” Осман Октай.
Бойкотът на цените на хранителните продукти в големите търговски вериги е крачка в посока уравновесяване на монопола, но това е закъснял процес. Това коментира производителят на зеленчуци Иван Кабуров от пазарджишкото село Мало Конаре, който зарежда и голяма хранителна верига с продукцията си. Добави, че понякога продукцията на родните..
Седемнадесетото издание на най-големия форум за земеделска техника у нас БАТА АГРО , който се организира от Българската асоциация на търговците на агротехника, ще се проведе от 12 до 16 май 2025 година на Летище Стара Загора. Това издание е юбилейно, тъй като отбелязва 15 години от първото изложение БАТА АГРО. Регистрацията за участници все..
Амбициозна и стратегическа, а не тактическа е задачата, която новият лидер на БСП Атанас Зафиров постави пред партията - да си върне статута на първа политическа сила, което към момента е неизпълнимо, коментира политологът Татяна Буруджиева пред Радио Пловдив. Според нея конгресът не излезе с ясна програма как ще се възстановява партията. В БСП..
Над 60 фермери, производители на патици-мюлари от цяла Южна България, се събраха на спешна среща в Раковски заради действията от страна на Българската агенцията по безопасност на храните (БАБХ) срещу тях. На срещата са обсъдени актуални проблеми, свързани с епизоотичната обстановка и разпространението на птичия грип. Фермерите са се оплакали от..
Атанас Зафиров не беше моят фаворит, но му пожелавам успех, защото времената особено за БСП са сложни и пътят няма да бъде лек. Оттук - нататък зависи от него и от неговите действия какво ще бъде направено. Това заяви пред Радио Пловдив пловдивският депутатът от БСП Иван Петков - Бебето . За нашата организация в Пловдив е стъпка назад ,..