Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Почитаме паметта на Св. пророк Илия

Православната църква отбелязва паметта на свети пророк Илия.  Той се почита от всички християни като най-големия библейски пророк и заедно с Мойсей за един от двамата най-велики старозаветни мъже от IX век пр. Христа.  В Пловдивския храм „Св.пророк Илия“ в квартал „Източен“, архиерейската света литургия ще отслужи Знеполският епископ Арсений викарий на Пловдивския митрополит. 

Повелителят на летните стихии и гръмотевици - Свети пророк Илия е един от най-почитаните светци в Асеновградско. 19 са храмовете в региона, които носят името на светеца. Само в града параклисите с името на Свети Илия са четири, разположени в четирите посоки и така образуват християнски кръст, разказа архиерейският наместник на Асеновград отец Йордан Георгиев. По думите му асеновградският регион е земеделски и затова почитта към Свети Илия е толкова голяма.

За св. пророк Илия е  писано в Стария и в Новия завет, Талмуда и Корана, също е  и герой от фолклора на различни народи. Българите тачат Св. Илия като господар на небесните природни стихии - градушката, гръмотевиците и светкавиците. Вярва се, че когато той препуска със своите коне по небесния друм, причинява гръм и огън. 

Ако хората не го почитат, ако не дадат курбан,  светецът може три години да не пусне дъжд на земята. Затова на Илинден обикновено се коли голямо мъжко животно - бик, вол или овен. Свещеникът извършва водосвет и освещава гозбата. Със светена вода той ръси наоколо, за да няма суша през лятото. 

Имен ден празнват  Илия, Илиян, Илияна, Илкo, Илкa, Илчо.

Навръх празника Илинден, в деня на Свети Пророк Илия  ви разказваме и за усилията да се съберат средства за изографисфането на хрискиянския параклис „Свети Илия“ над езерото Клептуза във Велинград. Днес там също отбелязаха празника. Необходими са средства обаче, за да бъде изрисуван и който има сърце и възможност, може да помогне.

Докато има българска църква ще има и българска държава, каза отец Ангел Терезов, който служи в храм „Св. Георги“ във велинградския квартал Чепино. Той разказа историята на параклиса и как е бил построен.

Повече може да чуете в прикачените звукови файлове.









Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Гергана Балабанова показва "Отвъд погледа" в "Лабиринт"

Изложбата на Гергана Балабанова, която е експонирана в галерия "Лабиринт" в Пловдив до 28 февруари, представлява интроспективно изследване на емоционалният пейзаж на една душа. Тя представя метафорично различни състояния, които остават необозрими в материалния свят. Изложбата акцентира върху въпроса за реалността – тази в нас и „обективната“ такава...

публикувано на 18.02.25 в 13:13

Среща с поета Кръстьо Раленков в "Петното на Роршах"

Среща разговор с поета Кръстьо Раленков ще се проведе тази вечер в клуб Петното на Роршах - Пловдив. Организатори са Литературен фестивал Пловдив чете,  Литературен салон Spirt & Spirit и Творческа платформа Литературен кръг Смисъл.  Ще бъде представена стихосбирката му „Озаглавяване на живота“, която излезе януари тази година.  Модератор ще бъде..

обновено на 18.02.25 в 06:30

Изложба „Католиците в България XVII – XX в.“ в Раковски.

Изложба „Католиците в България XVII – XX в.“ се открива в Раковски.  Тя се провежда по инициатива и под патронажа на президента Румен Радев.  В експозицията ще бъде показан  и ръкописът на Петър Богдан „За древността на бащината земя и за българските дела“, който е първата писмена история на България. 

публикувано на 18.02.25 в 06:30

Експозицията "Изповедта на Апостола" търси своето ново място

Председателят на Общобългарския комитет Васил Левски – Васил Василев съобщи на пресконференция днес, че има опасност музейната експозиция „Изповедта на Апостола“, разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, да бъде изместена от помещенията, които заема. Договорът на комитета с галерията изтича на 19. февруари и няма да бъде..

публикувано на 17.02.25 в 13:53

В Историческия музей - Смолян правят мартенички

Близо 600 деца  от училищата и детските градини в Смолян ще се включат в традиционната работилница за мартенички в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“. Това съобщи в програма "Точно днес" директорът на музея Валентина Василева. Творческото ателие ще се проведе от 18 до 27 февруари и децата ще се запознаят с традициите, свързани с Първи..

публикувано на 17.02.25 в 10:12