Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Първа копка на музея на открито Малтепе

| обновено на 27.07.16 в 15:39

С първа копка ще бъде даден старт на проекта „Музей на открито Малтепе“ край пловдивското село Маноле. 

Проектът е изцяло финансиран по европейска програма, а ритуалната копка ще направят кметът на община Марица Димитър Иванов, областният управител Здравко Димитров и директорът на Регионалния археологически музей - Пловдив доц. Костадин Кисьов. 

Най-голямата надгробна могила на Балканския полуостров "Малтепе" е с внушителни размери: 90 м диаметър и 22 м височина. Разположена е край с. Маноле, на 10-тина километра от Пловдив, и е призната културна ценност от "национално значение“. 

Досега могилата, в която се предполага, че е погребан виден тракийски владетел, не е проучвана. Археолозите очакват да бъдат открити важни находки, свързани с историята на траките.

След края на проекта в музея ще се създаде археологически комплекс с информационен център и обособено парково пространство, на площ от 38 454 кв. м.

Проектът трябва да приключи за 180 дни, съобщи пред Радио Пловдив кметът на община "Марица" Димитър Иванов.

"Една от основните цели на проекта е да дадем възможност на посетителите да се докоснат до времето на древните траки, като създадем уникално по рода си пространство, в което ще бъдат експонирани копия на артефакти, реконструкция на древни вярвания и погребални практики на тракийските владетели, управлявали царството на одрисите и Филипопол в периода I в. пр. Хр. – II в. сл. Хр. А с помощта на мултимедийни ефекти всеки посетител ще се почувства като участник в конкретния исторически момент", коментира  Димитър Иванов.
Дейностите по проекта предвиждат и осъществяването на учебна археология като за целта ще бъдат изградени зала за учебни практики и семинарна зала за около 30 човека. Ще се провеждат обучения в областта на историята, археологията и изкуствата.

Проектът е част от цялостната стратегия за развитие на общия туристически продукт на община "Марица". След приключване на дейностите по проекта се очаква повишаване на интереса към района на с. Маноле и културно-историческите му обекти, заключи кметът на община Марица.

Интервю с него може да чуете в прикачения звуков файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Преге - предаване за света на книгите, 28.09. -04.10.

В предаването за книги на Радио Пловдив на 28. 09. 2024г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ (нови книги) Итало Калвино. Няка спи под камък. Размисли за литературата и обществото. Есета. 480 стр., ок. 6А, Колибри, 2024г. Палми Ранчев. Случайни срещи и запознанства. 342 стр., 4А,..

публикувано на 30.09.24 в 12:13

Литературно четене в памет на проф. Светлозар Игов

Възпоменателно литературно четене събира днес поети и белетристи в 6-та аудитория на Пловдивския университет "Паисий Хилендарски" . То се провежда година след кончината на проф. Светлозар Игов – литературовед, писател, критик, преводач. Литературният академичен час ще открие проф. Жоржета Чолакова, а сред участниците са Антон Баев,..

публикувано на 30.09.24 в 06:47

Пловдив в българската литература - духовен маршрут тази неделя

В две поредни недели „Духовни маршрути в Пловдив 2024“ ще представят „Град Пловдив в българската литература“.  Водач в двата последни маршрута в есенното издание е доц. д-р Младен Влашки. Инициативата, която включва четири издания през септември и октомври е на издателство „Летера“.  Проектът е финансиран от Община Пловдив и е част от Културния..

публикувано на 29.09.24 в 07:28

Финал на фестивала "Тракийски мистерии"

Античен театър Пловдив посреща Фестивал "Тракийски Мистерии", като това е кулминацията и финал на тазгодишното издание. Организаторите са подготвили богата еднодневна програма с многообразие от фестивални форми. Ще се изгради своеобразен Фестивален Полис, пресъздаващ в  пълнокръвния живот в Древна Тракия.  В късния следобед фестивално шествие,..

публикувано на 29.09.24 в 07:18

В "Срещите" за особеностите на българската народопсихология

Въпросът на "Срещите" тази събота е: "Защо сме такива?" Справка - подмолите на историята.  Своите наблюдения споделят философът Тони Николов, писателят Владимир Зарев и богословът Петър Граматиков. Слушайте, интересно е!

обновено на 28.09.24 в 10:17