Мащабно археологическо проучване на Небет тепе започна днес. Символичният старт направиха ръководителят на разкопките София Христева и кметът на Пловдив Иван Тотев. В продължение на 26 работни дни екип научни специалисти и 10-тина работници ще работят от западната страна на обекта и около средновековното водохранилище. За целта общината е отпуснала 50 000 лв.
Разкопките продължават и следващата година. В зависимост от това какво се открие, ще се прави план за следващата работа, допълни кметът.
Директорът на Археологическия музей доц. д-р Костадин Кисьов направи предположение, че на обекта може да бъде открита монетарница на неизвестен тракийски владетел от 3 в. преди новата ера. Досега в целия град са открити общо 46 бронзови монети, на които няма никакви данни за името на владетеля, а само, че е управлявал племето на одрисите. Неговият дворец се е намирал на върха на тепето, но няма никакви останки от него, аргументира се Кисьов.
Петима души от пазарджишкото село Ветрен дол са задържани за хулиганство, съпротива при задържане и причиняване на леки телесни повреди на полицейски служители. Инцидентът е от събота вечер, когато полицейски екип от Септември се отзовал на сигнал за висока музика във Ветрен дол. В една от махалите на селото билзо 40 души празнували рожден ден..
Регионалният археологически музей - Пловдив обяви нови, по – високи цени на редовните и семейни билети и безплатен вход за всички пенсионери от 1 август. От 6 на 8 лева се увеличава цената на редовния билет. Семейният става 15, вместо досегашните 10 лева. Запазва се цената от 2 лева за ученици и студенти. Експозицията е с безплатен вход за..
Шофьор от Пещера беше арестуван, след като опитал да подкупи полицай по време на пътна проверка в Брацигово. . Малко след полунощ в събота, автопатрул спрял джип с чужда регистрация на кръстовище в Брацигово. 46-годишният мъж, който шофирал без книжка предложил на полицая 100 лева за "почерпка, за да не бъде глобен. Освен че веднага е..
Пожарът в първомайското село Искра е потушен. Към момента екипи на Пожарната, Горското стопанство и доброволци обхождат целия терен, където бушуваха пламъците, за да се уверят, че няма тлеещо огнище, заявиха от кметството. Пожарът избухна вчера и обхвана сухи треви и храсти, без да застрашава селото. По първоначални данни, огънят тръгнал от искра в..
В Пловдив ще бъде изграден Център за резидентна грижа за пълнолетни лица с трайни увреждания и с потребност от постоянни медицински грижи. За изграждането му са предвидени почти 4 800 000 лева по Оперативната програма Развитие на регионите до 2027 година. Капацитетът му ще бъде за 30 души. Центърът ще бъде изграден на общински терен от 2,7..