Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да си пазим границата !

Смятам, че предложението на ВМРО да се затвори границата ни с Турция е закъсняло. На всички е ясно, че тя пропуска хора, голяма част от които нямат документи и на практика властите не знаят какви хора влизат в страната ни. Това заяви пред Радио Пловдив проф. Николай Радулов, експерт по национална сигурност.

Никой няма да възрази, ако спазваме българските закони и добре си пазим границата. Ето, Турция има разположени по границите си цели военни съединения с хеликоптери и танкове, посочи Радулов. 

 В крайна сметка така изразените  проблеми в крайна сметка не са нещо ново. И аз мисля, че това, което ВМРО, по-скоро неговият ръководител Краси Каракачанов изисква, е нещо, което отдавна трябваше да се свърши. Призивът да се затвори границата явно е необходим, защото по всичко си личи, че границата е пропусклива. Въпреки многото закани, обяснения, водене на чужденци покрай някой от фрагментите на т. н. съоръжение, всеки път, когато се извърши една сериозна акция в центъра на столицата се ловят голямо количество нелегални емигранти и това показва всъщност, че по един или друг начин границата пропуска сериозно.

Той приветства командироването на военнослужещи, които да помагат в охраната на българо-турската граница. Да се увеличи съставът на Гранична полиция и да се работи по професионализма й. Държавата, ако иска, може да се справи с нелегалните мигранти, категоричен бе специалистът.

По думите на проф. Радулов, не бива да се допускат хора без документи да навлизат във вътрешността на страната, защото не е ясно какви са те, а това е безотговорно към нашите граждани. Има много данни, че трафикантите убеждават мигрантите да унищожават документите си, а така могат да навлязат не само в България, а и в целия ЕС потенциално опасни елементи. Те трябва да пребивават в лагери, където да се установи със сигурност самоличността им, заяви експертът по национална сигурност. 

Радио Пловдив: Доколко може да се разчита на обявената от министъра на вътрешните работи Румяна Бъчварова на 60-те полски гранични офицери по линията на Фронтекс – това е европейската гранична служба - Фронтекс, България е поискала помощта точно заради засилване на мигрантската вълна и те щели да пазят границата ни с Турция?

Николай Радулов: 60 души ако са специалисти може да доведат до някакъв ефект по две причини: първо, да споделят опита си, тъй като на границата продължават да патрулират полицаи, които са  командировани и които не са квалифицирани за този тип специализирана полицейска работа. Но иначе въпросът е свързан и с друго нещо -  наличието на външни хора би попречило на проявите на корупция. Вие виждате, че за три – четири дни са заловени две полицейски групи, които или сами са организирали канали за трансфер не мигранти или покровителстват такива.  Така че от това има смисъл. Но аз си мисля, че подходът за решаване на нещата по външните европейски граници би трябвало да се изгради общоевропейска специализирана структура, на базата може би на Фронтекс, това се работи в момента в Европейската комисия тази структура да има собствени сили, които да пазят външните граници.

Най-важното е, че границата трябва да се пази така, както закона го изисква. Държавата не спазва ли собствените си закони, не може да очаква от гражданите да ги спазват.

Според проф. Радулов Турция изнудва ЕС с коза "бежанска вълна" и явно насочва мигранти към границата с България. Показателно е, че докато властта в Турция се занимаваше с опита за преврат, незначителен брой хора "напираха" да влязат в ЕС, коментира той. 

Цялото интервю с проф.  Николай Радулов е в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
 Владимир Тодоров

Забраните за електрическите тротинетки няма да работят

Водачът на електрическа тротинетка вече е длъжен да има валидна застраховка „Гражданска отговорност“ и превозното средство да е регистрирано. Това са само две от измененията в Закона за движение по пътищата, приети преди дни. Според законодателя с наредба на общинските съвети ще се определят и условията и редът за регистрация на електрически..

обновено на 05.08.25 в 11:09

Ако държавата не помага на доброволците, поне да не пречи

Ако държавата не помага на доброволните формирования, поне да не ги спъва да си вършат работата, каза Красимир Каракашев от Доброволното формирование „Национален отряд за реакция при бедствия – НОРБ“ – Пловдив, което търси  нови попълнения.  Поводът за коментара му са редицата административни дейности и регламенти, които пречат на изпълнението на..

публикувано на 05.08.25 в 10:04

Щастлив съм, че мога да лекувам и да помагам на хората

Кардиологът д-р Динко Господинов от Отделението по кардиохирургия към УМБАЛ „Свети Георги“ – Пловдив стана първият и единствен към момента носител на европейски сертификат по кардиология в града и региона.  Ввисокото отличие – European Examination in Core Cardiology Certificate – представлява признание за високо ниво на професионална..

публикувано на 05.08.25 в 08:15

Търсят ментори за даровити деца в неравностойно положение

Търсят ментори за талантливи деца в неравностойно положение. Сред даровитите младежи са и такива от Пловдив, Пазарджик и Брацигово, които са лишени от родителска   грижа или живеят в рискова среда. Инициативата е част от програмата "Скритите таланти на България" и цели да осигури шанс за професионална реализация на талантливите подрастващи. Включва..

обновено на 04.08.25 в 09:43
проф.Георги Рачев

Истинско лято през август

След горещите юлски дни август започва с нормална температура за сезона и се очертава да е с максимални температури между 32 °- 36°, коментира в програма "Точно днес" проф. Георги Рачев, климатолог и преподавател в СУ "Св. Климент Охридски". Според него за района на Пловдив не се очакват големи горещини, поне до голяма Богородица. " За района на..

публикувано на 01.08.25 в 10:46