Българската политическа класа трябва да се обедини, за да се случат големите енергийни проекти на страната ни. За това призова в събота премиерът Бойко Борисов. Той подчерта, че трябва да работим съвместно с Европейската комисия в тази насока, но не може да се случи и без участието на Русия.
През последните седмици има своеобразен рестарт на говоренето за АЕЦ „Белене“, работи се и за създаването на газоразпределителен хъб край Варна. До колко е възможно да се случат в близко време големите енергийни проекти на България, говорим с енергийния експерт Антон Иванов.
АЕЦ „Белене“ е възможен като частен проект с малко държавно участие, но са малко примерите в Европа. Говорим за многомилиардни инвестиции и всеки би искал гаранции за участието си в такъв проект, който да се изгради за 20-тина години. Това е много трудно, посочи Антон Иванов.
Според него фактът, че българската страна ясно заявява, че няма да даде гаранция за изкупуване на ядреното гориво е само малка част от препятствията. RWE поставиха редица условия в законодателството, например. Неизбежно ще възникват искания за гаранции - за едно или друго - и е важно България с какво се обвързва.
На България й тежи много ежедневната наказателна лихва. Подходът с пробите и грешките няма да е възможен много дълго, смята Иванов. По думите му не случайно НЕК закъснява с 6-месечния си отчет, защото не е ясно как ще се отрази решението на Наказателния съд.
България трябва да развива едновременно хидроенергетика, добив на енергия от въглища от Марица Изток и ядрена енергетика, смята експертът. Въпрос на воля е да се осъществяват паралелно, а не за сметка един на друг.
Има разлика между търговските и инфраструктурните проекти, отбеляза Антон Иванов. Газовият хъб „Балкан“ за жалост е търговски проект. ЕК обаче предлага помощи за инфраструктурните проекти, затова трябва да се търсят търговски партньори в Европа и дори вътрешни. В момента такива не се виждат.
Цялото интервю с Антон Иванов чуйте в звуковия файл.
Отново се налага дебат за пореден вот на недоверие към правителството на Росен Желязков. Какви са политическите въпросителни, които носи въвеждането на еврото и неизвестните пред "Продължаваме промяната"? Според социолога от агенция "Тренд" Евелина Славкова вотът на недоверие, внесен от "Възраждане", "Меч" и "Величие" няма да мине и това не е..
Общинският съветник от "Има такъв народ" в Пловдив Димитър Арнаудов напуска партията и групата в местния парламент и става независим. В съобщение до медиите той заявява, че решението му е осъзнат избор, който е резултат от дълбоки разминавания с начина, по който ИТН води местната си политика. Той твърди още, че отстраняването му от ръководството..
На кръгла маса в парламента младите лекари и специализанти представиха законопроект, предлагащ мерки, които да ги задържат в страната. В предварителна дискусия здравната парламентарна комисия реши, че до 28 юли ще подготви законопроект, въвеждащ минимални изисквания за заплащането на медицинския персонал. По темата говорим с Мурад Назимов , 6 курс..
Може ли да се окажем в поредната режисирана политическа криза преди приемането ни в еврозоната? Според политолога Любомир Стефанов това, което което ще се случи по време на вота на недоверие, отново ще бъде облечено под формата на аргументи, а по същество ще бъде голословен популизъм. "Съдейки по капацитета на народните представители, които..
Регионалният център по трансфузионна хематология в Пловдив получи дарение Мобилен пункт за кръводаряване от кампанията „Аз Вярвам и Помагам“. Новото превозно средство е напълно оборудвано с модерна апаратура, позволяваща провеждането на кръводарителски акции при пълна автономност – навсякъде и по всяко време. Директорът на кръвния център..