Община Пловдив получи правото да управлява къща „Ламартин“ за срок от 10 години, реши на днешното си заседание правителството.
Архитектурно-художествената и историческа недвижима културна ценност от национално значение се намира на ул. „Княз Церетелев“ №19 в града и до момента е била в управление на областния управител.
С преминаването на имота към общината ще се създаде възможност за обновяване и популяризиране на обекта в европейски и международен план във връзка с избирането на града за Европейска столица на културата през 2019 г., се казва още в правителственото решение.
Нейното състояние обаче никак не е добро, тъй като дълги години не е ремонтирана.
Прехвърлянето на къща "Ламартин" на община Пловдив е много добра новина, защото имаме всички ресурси да се справим с лошото й състояние. Това не е единично явление, от 4 години работим за поддържането, социализацията и включването на паметниците на културата на територията на Стария град, заяви зам.-кметът по култура и туризъм Амелия Гешева.
Тя припомни, че по този начин е прехвърлена собствеността от държавата на общината на емблематични обекти като Римския стадион и Античния театър, които са сред най-посещаваните туристически обекти.
Къща "Ламартин" е много занемарена, защото там от години не са извършвани никакви консервационни дейности. След като получим обекта, след обследването и изготвянето на количествено-стойностни сметки, ще сме наясно колко средства трябва да се вложат в ремонта й. Предполагам, че няма да са по-малко от 500 000 лв., коментира още зам.-кметът Амелия Гешева.
Припомням, къща „Ламартин“ на ул. „Княз Церетелев” 19 е построена през 1829 година от богатия търговец Георги Мавриди. През 1833 година за три дни в нея отсяда френският поет и политик Алфонс дьо Ламартин, когато се връща от Ориента. След неговото гостуване къщата става известна и като Ламартин.
Тя е една от най-големите симетрични къщи в Стария град. Дълги години бе творческа база на Съюза на българските писатели и на дружеството на пловдивските художници.
Десетки п редставители на украинската общност в Пловдив се събраха тази вечер пред катедралния храм „Света Богородица“ , за да отбележат третата година от началото на руската инвазия в Украйна. За тях и семействата им 24 февруари е трагична датата, тъй като се налага да напуснат домовете и родината си. Споделят, че руската военна..
Шофьор и двете му деца са транспортирани за преглед в МБАЛ-Пазарджик след катастрофа на пътя Пещера - Батак. Инцидентът е станал следобед, като вероятно шофьорът е загубил управление и автомобилът се врязал в мантинелата. По първоначални данни, тримата пострадали са без сериозни травми , информират от МВР в Пазарджик. Мъжът и двете му деца,..
Специализираната полицейска операция срещу разпространението на наркотичи е проведена в периода 20 – 23 февруари от служители на отдел „Криминална полиция“ и тринадесетте полицейски управления на ОДМВР – Пловдив. В хода й са проверени 159 търговски обекти и питейни заведения и районите на 120 учебни заведения. Проверени са и 93 места, посещавани от..
Тази седмица започва цялостно почистване на канал „Паша арк“ в Пазарджик, който е замърсен с битови отпадъци и има прораснали храсти и дървета. Решението е взето на среща на областния управител на Пазарджик Валентина Кайтазова с управителя на „Напоителни системи” ЕАД – клон „Тополница” и представители на община Пазарджик. Срещата е организирана..
ДСБ внасят утре в Народното събрание проект на решение, с което парламентът да осъди поредицата от агресивни действия от страна на партия “Възраждане” срещу българската институционална система. Атаките кулминираха във вандалската проява срещу представителството на Европейската комисия в събота, на 22 февруари. От ДСБ и от коалиция ПП-ДБ осъждаме..