Предаването на бизнесмена Абдулах Бююк на турските власти бе определено от премиера Борисов като действие на МВР на ръба на закона. Тази стъпка обаче според него е оправдана и то най-вече, за да не се дава повод на Турция да наруши споразумението си с ЕС за бежанците, от което, според Борисов България ще бъде пряко потърпевша.
За сблъсъка на тази теза с критиките на правозащитници, че България не дава убежище на преследван по политически причини ще разговаряме с журналиста от Дойче Веле Александър Андреев.
Според него действията на правителството не са изненада, даже като политическо действие - оправдаемо, но не бива да се абстрахираме и от реакциите на правозащитните организации. Сюжетът е комплексен и ролята на България е деликатна – проблемите с бежанците, енергийните планове на Балканите, взаимоотношенията Русия - Турция, гражданската война в Сирия - както Борисов ги нарече „петоъгълник, по- страшен Бермудския триъгълник“. На страната ни може би все по- често ще се налага да взима подобни решения.
В същото време това, че МВР е действало на ръба на закона е обезпокоително, защото дава лош пример на собствените си граждани, деморализира ги и разбива вярата в правовата държава.
Попитан за това как подобни казуси биха били решени в Германия - Александър Андреев коментира, че Ердоган е непредвидим политик, от когото може да се очаква всичко. Той отправя неприемливи критики към Германия, от друга страна - заради взаимните зависимости между двете страни на него му е ясно, че не може да си позволи какъвто и да е натиск.
А и никой не би го приел. Общественото мнение не поощрява опита за преврат, но пък осъжда начина, по който турският премиер практикува своята власта. Последното се осъжда и от голяма част от политиците в Германия – каза още А. Андреев.
„ Знаете, че използвахме Изкуствения интелект, който да направи обективни анализи на изборния процес и бяха открити доста нарушения – надписвания на бюлетини, неработещи видеоустройства. Като цяло имаме много забележки по начина, по който бяха проведени последните избори и следващите избори, ако бъдат проведени по същия начин, няма да доведат до..
ГЕРБ в момента са на власт. Правителството на Главчев е кабинет на ГЕРБ и Пеевски, така че те не са притиснати да съставят кабинет. Това коментира журналистът Петко Георгиев след като стана ясно, че номинираният за премиер Росен Желязков е неприемлива фигура за ДБ. „За ГЕРБ играта е по-скоро игра на време - не само за печелене на време за..
Втори мобилен оператор повиши едностранно месечните такси за своите абонати. Още в края на миналата година един от мобилните оператори направи тази стъпка, като уведоми своите абонати, че ще получат подобрения в услугите, но ще има и увеличение на сметките. Преди ден още един от мобилните оператори също вдигна цените. Казусът с непоисканите..
Грипната епидемия в Пловдив се очаква в края на месец януари. Засега повечето случаи на заболели са от Covid-19, а не толкова от грип. Тенденцията за увеличение на случаите на бактериални пневмонии и респираторен синцитиален вирус, която наблюдаваме от месец октомври, продължава. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив..
"Прекъсването на преговорите за съставяне на правителство, според мен е по-скоро опит за вдигане на мизата, но доста нескопосан и груб", коментира политологът Любомир Стефанов. Според него прекратяването на преговорите заради спор за фигурата на потенциалния премиер изглежда пресилено, колкото и темата да е важна. "Ако си готов да бламираш всичко..