Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Случаят "Бююк" е политически обясним, но и деморализиращ

| обновено на 12.08.16 в 16:01

Предаването на бизнесмена Абдулах Бююк на турските власти бе определено от премиера Борисов като действие на МВР на ръба на закона. Тази стъпка обаче според него е оправдана и то най-вече, за да не се дава повод на Турция да наруши споразумението си с ЕС за бежанците, от което, според Борисов България ще бъде пряко потърпевша.

 За сблъсъка на тази теза с критиките на правозащитници, че България не дава убежище на преследван по политически причини ще разговаряме с журналиста от Дойче Веле Александър Андреев.

Според него действията на правителството не са изненада, даже като политическо действие - оправдаемо,  но не бива да се абстрахираме  и от реакциите на правозащитните организации. Сюжетът е комплексен и ролята на България  е деликатна – проблемите с бежанците, енергийните планове на Балканите, взаимоотношенията Русия - Турция, гражданската война в Сирия - както Борисов ги нарече „петоъгълник, по- страшен Бермудския триъгълник“. На страната ни може би все по- често ще се налага да взима подобни решения.

 В същото време това, че МВР е действало на ръба на закона е обезпокоително, защото дава  лош пример на собствените си граждани, деморализира ги и разбива вярата в правовата държава.

Попитан за това как подобни казуси биха били решени в Германия - Александър Андреев коментира, че Ердоган е непредвидим политик, от когото може да се очаква всичко. Той отправя неприемливи критики към Германия, от друга страна - заради взаимните зависимости между двете страни на него му е ясно, че не може да си позволи какъвто и да е натиск.

А и никой не би го приел. Общественото мнение не поощрява опита за преврат, но пък  осъжда начина, по който турският премиер практикува своята  власта. Последното се осъжда и от голяма част от политиците в Германия – каза още А. Андреев.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28
Кольо Парамов

Страната трябва да излезе от сегашния "режим на пауза"

Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите.  Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..

публикувано на 07.02.25 в 10:56

Читалищата искат промяна в критериите за оценка на проекти

Над 400 читалищни дейци от цялата страна подписаха Отворено писмо и го изпратиха до Министъра на културата и членовете на Комисията по културата и медиите в 51-ото Народно събрание.  Документът изразява тяхното мнение от програма „Читалища“. В писмото си те посочват проблемите, сред които има огромен интерес – подадени са над 1400 проекта,..

публикувано на 07.02.25 в 09:18

Не е вярно, че ще има 30% ръст на туристическите цени за лятото

Румен Драганов от Института за анализи и оценки в туризма опроверга очакването, че в летния сезон цените у нас ще са с 30% по-високи, каквото мнение се изказа от родни туроператори. Цените за новия сезон са договорени още миналата година, той се продава отдавна на европейските пазари. Близо 20% от англичаните и 12% от  германците вече си..

публикувано на 06.02.25 в 16:45

Историята се учи с преживяване и като приказка

Иновативен подход в часовете по история прилага преподавалят Генка Геройска. Те преподава на учениците от Основно училище "Гео Милев" в село Белозем. При изучаването на Седемте чудеса на античния свят учениците са изработили умалени модели на пирамидите в Гиза, висящите градини на Семирамида и Александрийския фар. Нейният подход е отличен в..

публикувано на 06.02.25 в 16:37