Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Честваме Голяма Богородица

| обновено на 15.08.16 в 15:19
Снимка: manager.bg, архив
Църквата отбелязва днес Успение на Пресвета Богородица.


Стотици миряни се стичат към Бачковския манастир, където богослужението започна още снощи и продължи и рано тази сутрин. На обяд ще бъде осветен курбанът, който по традиция манастирското братство дарява на всички християни, споделили празника.
 

Преданието гласи, че иконата на Света Богородица в Бачковския манастир по чудодеен начин сама е посочила мястото си в храма - отдясно на църковните двери, за да вижда кой с какво сърце влиза през тях. Там сега е чудотворната икона с образа на Божията майка.

От Бачковския манастир са осигурили минерална вода, която ще се раздава безплатно на миряните, които идват да се поклонят пред чудотворната икона на Света Богородица. 

На специална видеостена ще бъде повторено богослужението от тази нощ. Целта е всеки да стане съпричастен към големия християнски празник, обясни архимандрит Симон, игумен на Бачковския манастир. 

Храмът и манастирът ще бъдат отворени, докато има посетители. 

Пловдивският митрополит Николай ще възглави  архиерейската света литургия в храм „ Успение Богородично“ в град Куклен.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

За Коледа ФА „Тракия“ с образователни концерти за най-малките

Фолклорен ансамбъл „Тракия“ започна ежегодното издание на своите коледни образователни концерти. Инициативата, насочена към детските градини и училищата, вече се превърна в очакван празник за малките зрители, които по този начин отварят вратата към богатството на българските обичаи, музика и традиции. В рамките на десет дни артистите на ансамбъла..

публикувано на 27.11.25 в 15:10

"Пловдив 2019" дава 2 млн. лв. за културни събития догодина

Фондация "Пловдив 2019" обявява две отворени покани за културни събития през 2026-та година. Целта е да се запази  модела за развитие на наследството от инициативата "Европейска столица на културата".  За шест години   фондацията  инвестира над 13 милиона лева в ново и съвременно културно съдържание за града, стотици събития с български и международни..

публикувано на 25.11.25 в 15:12

Театралният музей на Драмата става интерактивен

Пловдивският драматичен театър започва реализацията на проекта „Видео съдържание за интерактивна платформа“. Той е сред 24-те културни проекта, които ще се реализират в Пловдив до февруари 2026 година със средства по Националния план за възстановяване и устойчивост. Зад проекта на Драматичен театър – Пловдив, стоят директорът Сюзанна..

публикувано на 25.11.25 в 10:39

Среща с поетесата Катерина Василева в “Петното на Роршах“

Среща разговор с младата поетеса Катерина Василева ще се състои в клуб "Петното на Роршах" от 19 часа тази вечер. Ще стане дума за силата на отделния човек, за големите несправедливости и малките ни победи, за умението ни да се отстояваме и да устояваме.  Модератор на срещата е писателката Ина Иванова. Инициативата е на Литературния фестивал..

обновено на 25.11.25 в 06:57

Почитаме Свети Климент Охридски

На 25 ноември Българската православна църква отдава почит на Свети Климент Охридски. Той е средновековен учен и първият епископ, проповядвал на старобългарски език. Православната църква го тачи като един от светите Седмочисленици. Предполага се, че Климент е българин, роден в Югозападна Македония. Данните за живота му преди неговата дейност..

публикувано на 25.11.25 в 06:56