Въпреки опожаряването на Тютюневите складове, те ще останат, както са заложени в концепцията на фондация Пловдив 2019 и ще се осъществят в годината, когато Пловдив ще бъде Европейска столица на културата през 2019г. . В тях ще се случват арт събития , но автентиността им е загубена завинаги, каза Валерия Кьорленски изпълнителен директорна фондацията.
Още повече, че проектът за Тютюневия град е част от четирите основни платформи, които са с 12 клъстери и 200 събития.
Изгарянето на складовете Кьорленски определи като трагично събитие за града, защото те са важен фрагмент от паметта на града.
Първо трябва да ви кажа като гражданин и като човек, който обича града, че запалването на тези складове, изгарянето на тези складове е трагично събитие за целия град. Да, това е част от нашата програма, но тя не е най-основната част от нашата програма. В нашата програма има четири големи платформи, които имат 12 клъстери около тях и една част от тези клъстери е Тютюневият град. Програмата ни е много голяма и съдържа повече от 200 събития и неща, които ще се случат през 2019 г. Разбира се Тютюневият град е много важен емоционално за нас, защото той е памет.
Аз не съм архитект, и не зная как ще бъдат въстановени складовете, но тук важна е собствеността, която е частна. Ние не искаме да воюваме със собствениците, но и те трябва да се включат с разбирането, че автентичността е ценност.
Защото погледнете, какво се случва, малко по-надолу, към гарата, такъв възстановен склад е целият облечен в стъкло. И никой не протестира. А е важно Пловдив да запази автентичната си архитектура.
Корленски призова, вместо завист и омраза, които избухват особено в социалните мрежи, да се обединим и заедно да вървим към осъществявянето на домакинството на Пловдив, и което е по-важно, да работим за опазването на паметта на града, която остава и след нас.
Какво ще се случва от тук нататък? Разбира се, че Пловдив ще бъде европейска Столица на културата и ние ще се опитаме да направим успешна Столица на културата. Ние ще направим всичко възможно, но сега ни става все по-трудно с Тютюневия град особено с тези проекти около него, защото виждате какво се случва – изгоряха четири склада. Това не може да бъде пренебрегвано. Важното е, че нашата програма включва Тютюневия град като общо пространство. Ние направихме един сайт през последните няколко месеца, на който е картографиран, има много снимки за отделните складове, има историята на отделните складове, така че ние работим много активно по тази част. Разбира се, сега ще ни бъде по-трудно, но той продължава да е част от програмата.
Цялото интервю с Валери Кьорленски е в звуковия файл.
В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма "Точно днес" коментира темата за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..
Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..
"Коледа за мен е съчетание между духовното и земното. Съчетание между самото Рождество, което е един от основните камъни в християнството и земното, защото е имения ми ден. Преди всичко обаче Коледа за мен е миризма на горящ пън, студ навън и щастието, че сме всички заедно". Така описа своите усещания на 25 декември именика Христо Коликов,..
Кметът на Пловдив Костадин Димитров поздрави пловдивчани с настъпването на светлия християнски празник Рождество Христово. В обръщението си той пожелава на всички здраве, благоденствие и мир. "Коледните празници са време на топлина, споделени мигове и добрина. Време, в което се обръщаме към семейството и приятелите си, споделяме надежда и търсим..
Училището насърчава децата да са винаги прави, на всяка цена. Но ще им се налага да взимат решения в несигурна среда. В този епизод опитваме да дадем някои насоки за запълване на тази празнота в образованието и възпитанието на децата. В два последователни епизода гостува Весислав Илиев, който споделя опит като ментор от образователната програма за..