Класирането по медали на Олимпиадата е своеобразно отражение на водещите геополитически процеси и сили в света, коментира за Радио Пловдив журналиста Георги Атанасов. Освен като спортен журналист, той е и политически анализатор и автор на коментари и книги и в двете зони.
Германия се нарежда на пето място, но тук има едно продължение на геополитическия паралел – представете си какъв отново виртуален актив биха могли да имат германците ако имаше и спортната супер сила ГДР, която до преди четвърт век водеше битка с гигантите САЩ и Съветския съюз в леката атлетика, в плуването и в още много дисциплини.
Класирането продължаваме още по-надолу нашата разходка спортна историко-политическа. Представете си какъв актив щяха да имат нашите комшии от бивша Югославия, която в момента е раздробена на няколко държави. Тук е много интересно да подчертая, че е изключително представянето на Сърбия в колективните спортове. Сърбите и хърватите проектират своите национални амбиции и претенции за доказване национално чрез спортните игри, които имат най-голям социален и политически заряд и популярност. Това е много важен извод на фона на разрухата на българския спорт.
За българското участие, какво да ви кажа – има една приказка – за мъртвия или добро или нищо. Разбира се, не искам да стигам чак до такива тъжни обобщения. Първо, да отдадем заслуженото и уважението към българските медалисти – трите медала, които България спечели, но като цяло България се представи трагично на тази Олимпиада, както и на предишните. Аз смятам, че независимо от всичките ни беди през изминалия преход, за който вие споменахте, че съм написал една книга „Проклятието на прехода”, независимо от всичко, което ни се случва от четвърт век и повече насам, все пак България не е чак такова геополитическо джудже каквото изглежда на спортното поле, защото при нас е особено болезнено сравнението от една страна с комшиите – Сърбия, Хърватска, Румъния, Гърция, Турция, които всичките имат златни медали и в отделни случаи ярко присъствие, споменах и много болезнено сравнение със самите себе си. Само да си спомним, че на последната така да се каже „комунистическа” Олимпиада, защото спортът колкото и да е идеологизиран е национален, а не партиен, на Олимпиадата в Сеул през 1988 г. малка България беше на седмо място в класирането по нации.
Българската политическа класа след 10 ноември 1989 г. сред многото престъпления в своя негативен актив трябва да запише и съсипването на българския спорт.
Ццялото интервю с Георги Атанасов е в звуковия файл.
„Цялостната картина е отвратителна и естествено, че отблъсква хората. Но аз съм на по-друго мнение по отношение на развитието на събитията. Мисля, че това, което се случи днес, ни приближава до избор на председател на 51-вото Народно събрание. Виждаме, че има разместване на пластовете от твърдите позиции на някои политически формации и това..
"При заболяване като чумата по дребните преживни животни, което е сред най-опасните в международен план, реакцията трябва да бъде бърза и безкомпромисна. Всичко това е ясно регламентирано от правилата на Световната организация по здравеопазване на животните," заяви д-р Мирослав Първанов, председател на Българската асоциация на ветеринарните лекари за..
И ноември си отива, а усещането, че се въртим в омагьосан кръг все по осезаемо ни напомня на колко въпроси се чакат отговорите. Кога и дали въобще това НС ще заработи след като за пореден път не се стигна до избор на председател? Колко още може да задълбочи политическата криза, повличайки цялата държава? Говорим по темата с Евелина Славкова..
България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък . Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..
Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..