Защо пловдивчани наричат Кудоглу – дарителят, защото няма друг като него. И ето сега, през последните дни, пловдивчани са гневни от това, което се случи – изгоряха двата най-красиви тютюневи склада, които на времето Кудоглу дарява на Пловдив. Сега от позицията на времето, от това, което се случва какъв е коментарът на историка и изследовател Владимир Балчев.
Със закон от 1926 г., гласуван в Народното събрание, двата огледални тютюневи склада на Кудоглу, стават собственост на Пловдив. Целта е с приходите от тях да се издържа Дома на благотворителността и народното здраве в бившия хотел „Цар Симеон”, който през 1926 г. също купува Кудоглу, разказа в интервю за Радио Пловдив Владимир Балчев.
Той припомни, че дарителската си дейност Кудоглу започва още млад. Най-напред за неговите съселяни от Ксантийско. След това той помага не само на българите, той помага и на турците при болести. Той е трето поколение търговец, има завидно състояние, има много документи за него, за неговата благотворителност и ако се направи една калкулация ще се види, че хиляди пловдивчани са оживели благодарение на този Дом на благотворителността и народното здраве.
Най-страшните болести по това време - туберкулозата, никога не е имало такова лечение, много добър екип, апаратура. Той – Кудоглу е направил колкото никой друг не е могъл да направи за Пловдив и това, че Пловдив му се отблагодари за всичкото, което е направил за този град с това, че и последната следа от това, което Кудоглу е оставил на града, вече си е отишло. Няма го домът, няма го детският дом, където е построен ресторант, няма го и тютюневият склад, коментира Владимир Балчев
Би трябвало и самата държава да има грижа за тези паметници на културата, категоричен е Балчев. Да, скъпа е поддръжката на паметник на културата, но може би, когато поддържаш такъв паметник трябва да имаш и някакви отстъпки.
Още през 1936 г. Божидар Здравков – бивш кмет на Пловдив, освобождава собствениците на къщи в Стария град от някои общински такси, за да имат те средства и да имат мотив да възстановят фасадата на къщата и да не я оставят да се срине. Пловдив по това време е бил в отчайващо тежко състояние. Най-красивите къщи Ламартин, Георгиади са били полурухнали.
Първи Божидар Здравков намира точната рецепта – здрав контрол върху кранчетата – когато влизат в общинския бюджет и когато излизат. Много здрав контрол и се оказало, че когато затегнал кранчето Божидар Здравков - дошли 2 милиона. С тези 2 милиона са направили и Бунарджика, и Сахат тепе, паркове са правени и много неща са направени, даде примери от историята на Пловдив историкът.
Цялото интервю на Нели Бистрашка с Владимир Балчев може да чуете в звуковия файл.За темите с продължение, за които си струва да внимаваме още: катастрофите, при които губим животи. Как да спрем войната по пътищата, какво последва след призива на и. ф. главен прокурор Борислав Сарафов да се работи по-бързо по делата за смърт на пътя, говорим с адвокат Елена Грудлева, представител за Пловдив на Българската асоциация на пострадалите..
За вярата, за нравствените ценности, за образованието, включително и по религия, говорим госта ни в „Добро утро, ден!“ в Страстната седмица. Адриана Любенова е доцент по теология и преподавател в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Тя е иконописец, член на Управителния съвет на Асоциацията на българските училища в чужбина. Има дълъг..
Измеренията на духовните пътища, за християните търсим в утрото на Велики петък. Срещаме ви с доц. Стоян Чиликов , свещеник и преподавател в катедра "Теология" на Пловдивския университет. С него говорим за символите на деня, за Благодатния огън и силата на вярата във Възкресението и приемането на страданията на Исус Христос. Доц. Чиликов каза,..
От арменския апостолически храм "Сурп Кеворк" в Стария град включваме отец Даниел , който след 20 години в САЩ избра да се върне пак в Пловдив. Той сподели важното за тяхната общност във вековния град по време на празниците, който всички очакваме заедно през тази година-арменци, католици и православни. Празникът ни потапя в библейските разкази за..
И вторият вот на недоверие към кабинета „Желязков“ – за провал в борбата с корупцията – беше неуспешен. При първото гласуване вотът беше подкрепен от 71 депутати. „Против“ него бяха 131. Нито един народен представител не се въздържа. Стигна се до повторно гласуване на вота на недоверие, при което резултатът беше: 72-ма народни представители „за“,..