Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гражданско образование, за да спре "влаченето по корем"

Доц.д-р Веселин Методиев - преподавател в НБУ и бивш министър на образованието

Какви дефицити в знанието и поведението на учениците  се очаква да запълни новият предмет „гражданско образование“, който ще бъде въведен  в българското училище? Събеседник – доц. д-р Веселин Методиев – преподавател в НБУ и бивш министър на образованието. 

Българските политици днес са уплашени от бежанската криза и в много случаи говорят и действат под натиска на тази уплаха. Лошата новина е, че това не са само българските политици, а това е и Европа. Ще кажа следното: да накараш децата в първи клас да знаят разликата бежанец, емигрант и имигрант, е неоснователна претенция. Да накараш децата обаче да са състрадателни към хора – момчета, момичета, майки, които бягат от война, можеш да го постигнеш. За това не са нужни гръмки думи, заяви  доц. д-р Веселин Методиев. 

Да играеш ролята на възпитател тогава, когато вкъщи е допуснат пропуск да се възпитават децата в познание и състрадание, когато църквата е напуснала и абдикирала от задълженията си да пази християните от злото и да ги научи на добро, е много тежка задача. Мисля, че е много трудно за българските учители да се нагърбят с това, при условие, че те  са сигурни, че каквото и да научат децата, те ще се приберат вкъщи вечер и основното остава тогава това, което могат да чуят от устата на майка си и баща си по тази тема, включително и нецензурни думи.  Проблемът е реален, но предметът „гражданско образование“ трябва да се сблъска с бежанците и как ще се преподава, е въпрос, който зависи от съответната възраст на децата. Експертите знаят това, подчерта  доц. д-р Веселин Методиев.

По думите на Методиев, за да бъде постигнат по-голям ефект в работата с децата и учителите, могат да бъдат привлечени и университетски преподаватели. Сред българските учители има много добри учители, които са наясно какво трябва да се направи и те да помогнат на своите колеги. Всичко е въпрос на добра организация и разбира се, на средства, заяви Методиев.

От значение обаче е още това, как темите се поднасят на децата. Днешните деца това не сме ние като по-млади. Това са други деца, друго поколение – плод на една голяма технологична промяна. Ако ние учехме като четяхме, тези деца учат, като гледат. Непрекъснато са с вперен поглед в някакви устройства, от които научават някакви неща. Тези устройства трябва да се използват максимално, за да се даде тази информация и знание, които са им  необходими, за  да направят от тези деца достойни граждани на една модерна европейска държава. Ако ние продължаваме да се влачим по корем между Изтока и Запада, между Ориента и Европа и не можем да се изправим да ходим горди за това, че сме част от голяма европейска цивилизация, ще бъде страшно мъчително и през следващите 25 години. Това предметът „гражданско образование“ трябва да го премахме като шанс.Става въпрос за влаченето по корем...........задължението е много голямо. Историците и философите са компетентните хора, подчерта още Веселин Методиев.

Повече чуйте от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Стресът от пиротехниката е довел до смъртта на чинките

Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..

публикувано на 03.01.25 в 16:45

35% от общините нямат достъп до газова инфраструктура

Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..

публикувано на 03.01.25 в 16:08

Обилният сняг е причината села да останат с дни без ток

Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН.  Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..

публикувано на 03.01.25 в 15:07

Ползите за нас от Шенген са много повече, рисковете са управляеми

Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..

публикувано на 03.01.25 в 10:19

България засяда, ако изостави Плана за възстановяване

България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ.   По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..

публикувано на 03.01.25 в 08:57